Անապաստան կենդանիների վնասազերծման համայնքային կենտրոնը նոր շենք ու կլինիկա ունի (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱնապաստան կենդանիների վնասազերծման համայնքային կենտրոնը նոր շենք ու կլինիկա ունի։ Այդ մասին հայտնում է Երեւանի քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը։
Նշվում է, որ անցած տարի որոշ ընդդիմադիր գործընկերներ դժգոհում էին շների պահման ու վնասազերծման «անմարդկային» պայմաններից: Վիճակը բավարար չէր, իհարկե, բայց նոր կլինիկան այդ ժամանակ դեռ կառուցվում էր, իսկ կենտրոնի մասնագետներն աշխատում էին փաստացի «դաշտային պայմաններում»: Հիմա կլինիկան պատրաստ է՝ ընդլայնվելու պլաններով: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը այցելել է կենտրոն՝ ծանոթանալու աշխատանքի պայմաններին:
Նոր կլինիկայում կա մասնավորապես՝
?Կենդանիների պահման կարանտինային գոտի
?Կացարան
? Ժամանակակից պայմաններով հագեցած վիրահատարան
Անապաստան կենդանիների վնասազերծման համայնքային ծրագրի առաջին փուլով կենդանիները հավաքվում են, ստերջացվում եւ վերադարձվում նախնական բնակության վայրերը: Երկրորդ փուլով հաշվառվում են եւ չիպավորվում (sic!) տանը պահվող կենդանիները, որպեսզի վերահսկվի պոպուլյացիան:
Կարեւոր. քաղաքային իշխանությունը մտադիր է կիրառել կենդանու պահման համար նախատեսված տարեկան 5000 դրամ տեղական տուրքի համաներում (որը հիմա էլ փաստացի չի գանձվում), պայմանով, որ կենդանասերները եւ կենդանատերերը կգրանցեն իրենց սիրասուն խնամյալներին:

У Общинного центра по обезвреживанию бездомных животных новое здании и клиника (видео)
Поддержи А1+!Общинный центр по обезвреживанию бездомных животных в новом здании. В нем есть и клиника с карантинной зоной содержания животных, клетки, операционная, оснащенная современным оборудованием.
Oб этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь мэра Еревана Акоп Карапетян.
«В прошлом году несколько оппозиционных коллег жаловались на “бесчеловечные” условия содержания и стерилизации собак. Конечно, ситуация была неудовлетворительной, но новая клиника в то время еще строилась, а специалисты центра работали фактически “в полевых условиях”. Сейчас клиника готова к расширению планов», - отметил Карапетян и добавил, что мэр Айк Марутян посетил центр, чтобы ознакомиться с его условиями.
В новой клинике есть карантинная зона содержания животных, клетки, операционная, оснащенная современным оборудованием.
На первом этапе общинной программы по обезвреживанию бездомных животных они будут собираться, стерилизоваться и возвращаться в места предварительного проживания. На втором этапе будут зарегистрированы и чипированы домашние животные, что необходимо для контроля популяции.
Карапетян также сообщил, что городские власти намерены снять налог на содержание животных в 5 000 драмов (которые и сейчас фактически не взимаются), при условии, что владельцы животных зарегистрируют своих питомцев.