Ձևավորվել է Արցախ-Կիպրոս բարեկամության շրջանակը
Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հունիսի 10-ին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ «Արցախ-Կիպրոս» բարեկամության շրջանակ ձևավորելու նպատակով: Խորհրդակցությանը հրավիրվել է նաև Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը:
ԱԺ նախագահը, բացելով խորհրդակցությունը, նշել է, մարտի 6-ին Կիպրոսում հայտարարվել է Արցախի հետ բարեկամության շրջանակ ստեղծելու մասին: Շրջանակին անդամակցում են Կիպրոսի խորհրդարանի, քաղաքային խորհրդի անդամներ, հայտնի քաղաքական գործիչներ և գիտնականներ:
«Շրջանակի հետ համագործակցությունը գործնական դաշտ տեղափոխելու նատակով՝ անհրաժեշտ եմ համարում Արցախի խորհրդարանի հովանու ներքո կազմավորել Արցախում Կիպրոսի հետ բարեկամության շրջանակ»,-ընդգծել է Արթուր Թովմասյանը:
Հրապարակելով Արցախ-Կիպրոս բարեկամության շրջանակի կազմը՝ խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ այն կընդլայնվի և իր գործունեությամբ կնպաստի ինչպես Արցախի միջազգային ճանաչմանը, այնպես էլ՝ Արցախի և Կիպրոսի միջև գործնական հարաբերությունների սերտացմանը:
«Արցախ-Կիպրոս» բարեկամության շրջանակ
Նախագահ՝ Արթուր Թովմասյան (Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ)
Գլխավոր քարտուղար՝ Արմինե Ալեքսանյան
Անդամներ՝
Աշոտ Ղուլյան (6-րդ գումարման ԱԺ նախագահ)
Գեղամ Ստեփանյան («Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություն)
Արթուր Մոսիյան («Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցություն)
Վահրամ Բալայան («Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցություն)
Դավիթ Գալստյան (Արցախի «Արդարություն» խմբակցություն)
Սեյրան Հայրապետյան («Միասնական հայրենիք» խմբակցություն)
Գոհար Սարգսյան («Միասնական հայրենիք» խմբակցություն)
Արթուր Հարությունյան («Ազատ հայրենիք» խմբակցություն)
Արամ Գրիգորյան («Ազատ հայրենիք» խմբակցություն)
Արմեն Հակոբյան («Ազատ հայրենիք» խմբակցություն)
Լեռնիկ Հովհաննիսյան (ԱրՊՀ դասախոս)
Ռոբերտ Ղահրամանյան (ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար)
Սիրանուշ Սարգսյան (ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով)
Սոֆի Իվանիդիս (Արցախի հունական համայնքի ներկայացուցիչ)
Բարեկամության շրջանակի քարտուղար՝ Լիլիթ Ասրյան (ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի վարիչ):
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ ԱԺ նախագահը  գոհունակության և երախտիքի խոսք է ուղղել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովին, արտաքին գործերի նախարարությանը և ՀՅԴ Հայ Դատի  Եվրոպայի և Կիպրոսի հանձնախմբերին՝ Կիպրոսում շրջանակի ստեղծման գործում ցուցաբերած անգնահատելի աջակցության համար:

Сформирован Круг дружбы «Арцах - Кипр»
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян 10-го июня созвал рабочее совещание с участием руководителей постоянных комиссий и фракций НС с целью формирования Круга дружбы «Арцах-Кипр». На совещание также была приглашена заместитель министра иностранных дел Армине Алексанян.
Открывая совещание, председатель НС отметил, что 6-го марта на Кипре было объявлено о создании Круга дружбы с Арцахом. В круг вошли члены парламента, городского совета Кипра, известные политики и ученые.
«С целью переноса сотрудничества с Кругом дружбы на практическое поле, считаю необходимым сформировать в Арцахе Круг дружбы с Кипром под эгидой парламента  Республики Арцах», - подчеркнул Артур Товмасян.
Опубликовав состав Круга дружбы «Арцах-Кипр», глава парламента выразил надежду, что состав Круга дружбы будет постепенно расширяться и способствовать своей деятельностью как международному признанию Арцаха, так и сближению деловых отношений между Арцахом и Кипром.
Состав Круга дружбы «Арцах-Кипр»
• Председатель - Артур Товмасян (председатель НС Республики Арцах)
• Главный секретарь - Армине Алексанян
• Ашот Гулян (председатель НС 6-го созыва)
• Гегам Степанян (фракция «Демократическая партия Арцаха»)
• Артур Мосиян (фракция «Армянская Революционная Федерация»)
• Ваграм Балаян (фракция «Армянская Революционная Федерация»)
• Давид Галстян (фракция «Справедливость» Арцаха)
• Сейран Айрапетян (фракция «Единая Родина»)
• Гоар Саргсян (фракция «Единая Родина»)
• Артур Арутюнян (фракция «Свободная Родина-ОГА»)
• Арам Григорян (фракция «Свободная Родина-ОГА»)
• Армен Акопян (фракция «Свободная Родина-ОГА»)
• Лерник Ованиссян (преподаватель в АрГУ)
• Роберт Каграманян (руководитель аппарата НС)
• Сирануш Саргсян (постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта)
• Софи Иванидис (представитель греческой общины Арцаха)
• Секретарь - Лилит Асрян (руководитель отдела информации и по связям с общественностью НС)
Подводя итоги совещания, председатель НС выразил свое удовлетворение и признательность Министерству иностранных дел Арцаха, Национальному собранию и комитетам Ай Дата АРФ Европы и Кипра за неоценимую поддержку в деле создания Круга дружбы на Кипре.