Ինչո՞ւ փոխվեցին ուժային կառույցների ղեկավարները. մեկնաբանում են քաղտեխնոլոգները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՈւժային կառույցների ղեկավարները բոլորովին վերջերս փոխվեցին։ Նշանակվեցին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ (Օնիկ Գասպարյան), ԱԱԾ տնօրեն (Արգիշտի Քյարամյան), Ոստիկանապետ (Վահե Ղազարյան)։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում քաղտեխնոլոգ, քաղաքագետ Արմեն Բադալյանը կարծիք հայտնեց՝ ԱԱԾ տնօրենի և Ոստիկանապետի փոփոխությունները մի հանգամանքով էին պայմանավորված, գլխավոր շտաբի պետինը՝ մեկ այլ։
«Հայաստանում քանի որ ստեղծվել և ամրապնդվում է անձնիշխան համակարգը, որը կառավարում է ավտորիտար մեթոդներով, նման համակարգերում ուժային կառույցների ղեկավարներ են նշանակվում վարչապետին անձնապես նվիրված կամ նրան անձնապես պարտական եղող անձինք, որոնք կկատարեն վարչապետի ցանկացած հրաման։ Սա միայն հայկական երևույթ չէ․ եթե նայում ենք Բելառուսը, այնտեղ արդեն 26 տարի է՝ նույն մարդն է (Ալեքսանդր Լուկաշենկո) իշխում, և նաև տեղի ուժային կառույցների ղեկավարներ նույնպես նշանակվում են այն մարդիկ, որոնք հավատարիմ են կամ անձնապես պարտական են այդ պաշտոնին նշանակվելու համար հենց տվյալ անձնիշխանին», - նշեց նա։
Բադալյանի խոսքերով՝ Հայաստանում 2018 թվականի ապրիլ-մայիսյան իրադարձություններից հետո ժողովրդավարական համակարգ չստեղծվեց, քրեաօլիգարխիկ համակարգը վերածվեց անձնիշխան համակարգի, որն էլ գործում է իր կանոններով։
«Ինչ վերաբերում է գլխավոր շտաբի պետի փոփոխությանը, իհարկե, առիթը ամենայն հավանականությամբ կարող ենք ասել, որ որդու հարսանիքի փաստն է եղել, որը չէր կարելի անցկացնել համավարակի տարածման, արտակարգ դրության պայմաններում։ Կասկածելի էր, որ այդտեղ եկած մարդիկ կկարողանային սոցիալական դիստանցիա պահպանել, սեղանի շուրջ էին նստելու կամ եթե սեղանի շուրջ չէին նստելու, ամեն դեպքում միմյանց մոտիկ էին լինելու։ Եվ դա ցույց է տալիս, որ շտաբի պետը վարչապետի խոսքը չի կատարել․ սա արտաքին կողմն է։ Ներքին կողմը տարբեր առիթներով կարող է լինել․ ի վերջո բանակն էլ պետք է անցնի վարչապետի տոտալ վերահսկողության ներքո, որը նույնպես անձնիշխան համակարգին բնորոշ երևույթ է և այդ համակարգում աշխատող կանոներից է։ Ե՛վ շտաբի ղեկավարը, և՛ պաշտպանության նախարարը, բազմաթիվ բարձրաստիճան զինվորականներ նույնպես պետք է իրենց հավատարմությունը հայտնեն տվյալ պահի գլխավոր անձնիշխանին», - շեշտեց Բադալյանը։
Քաղաքական տեխնոլոգի կարծիքով՝ եթե որևէ դիմադրական շարժում չլինի, ապա համակարգում որոշ ժամանակ հետո հնարավոր է ամրապնդվեն իր դիրքերը, չնայած դա էլ է դժվար ասել, քանի որ եթե մի երիտասարդ գործիչի նշնակում ես ԱԱԾ տնօրեն, նա քեզ կարող է հավատարիմ լինել, բայց դա չի նշանակում, որ նա կարող աշխատել և հավատարիմ դարձնել ամբողջ ԱԱԾ կառույցը, որովհետև կառույց մի բան է, ղեկավարը՝ մի։
«Կառույցում աշխատանքի ներքին կանոններ կան։ Եվ շատ մեծ հարց է՝ կկարողանա՞ կառույցը դարձնել վարչապետին հավատարիմ, թե՞ չէ․ դա խիստ կասկածելի է, եթե չասեմ, որ չի կարողանալու։ Ոստիկանության դեպքում միգուցե հնարավոր լինի, բայց ԱԱԾ-ի դեպքում հնարավոր չի լինի դա իրականացնել։ Ինչ վերաբերում է ընդհանուրին․ նրանք հավատարիմ կծառայեն, բայց արդյո՞ք դրանով կամրապնդվի իշխանությունը. այստեղ արդեն կախված է ընդդիմության գործողություններից։ Եթե գրագետ աշխատեն, այդ նշանակումները որևէ արդյունք չեն ունենա, եթե չաշխատեն, բնականաբար ինչ-որ չափով կամրապնդվի վարչապետի վարչական իշխանությունը», - եզրափակեց Արմեն Բադալյանը։
Քաղաքագետ, քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանի կարծիքով՝ այս փոփոխությունները Նիկոլ Փաշինյանի օպերատիվ ռեակցիան են երկրում տիրող ներքաղաքական իրավիճակի փոփոխմանը:
«Ես կարծում եմ եմ՝ մի քանի բան կա, որ ստիպում է Փաշինյանին փորձել վերադասավորումներ անել նախևառաջ ուժային բլոկներում: Առաջին. ակհայտորեն երևում է, որ համավարակի հետ կապված ճգնաժամը հաղթահարված չէ, ավելին՝ համավարակի դեմ կառավարության պայքարը տապալված է: Դա Փաշինյանն է իր գնահատականներում հաստատում, երբ ասում է «դժոխքի դռան մոտով ենք անցնում... թե ճանապարհով ենք անցնում, կրիտիկական է վիճակը, առողջապահական համակարգում տեղեր չկան, որպեսզի հիվանդներ ընդունենք, մարդիկ են մահանում» և այլն: Այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանը և իր Առողջապահության նախարարը բավականին ապոկալիպտիկ բնորոշումներ են տալիս իրավիճակին», - նշեց նա։
Երկրորդը, ըստ քաղաքագետի, Փաշինյանը հասկանում է, որ բավականին բարդ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակ է սպասվում, որը կարող է հանգեցնել շատ լուրջ սրացումների, ընդհուպ մինչև զանգվածային սրացումների, որովհետև սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը շատ ավելի սուր է խփելու մարդկանց գրպանին. «Երրորդ պատճառը ներքաղաքական տրանսֆորմացիաներն են: Մենք տեսանք, որ ընդդիմադիր հատվածի տարբեր ուժեր, ըստ էության, հանդես եկան գրեթե նույն բովանդակությամբ հայտարարություններով, հիմք ընդունելով, որ կառավարությունն էֆեկտիվորեն չի կարողանում վերահսկել իրավիճակը (թե՛ պանդեմիկ, թե՛ սոցիալ-տնտեսական)՝ պահանջեցին հրաժարականը և հակաճգնաժամային կառավարության ստեղծում: Ես կարծում եմ՝ ասյ երեք գործոնը ստիպեցին Նիկոլ Փաշինյանին փորձել վերահսկողության տակ վերցնել կորցրած դիրքերը: Ես կարծում եմ, որ պետական համակարգը բավականին թույլ է վերահսկվում, այսինքն՝ թույլ է կառավարվում: Եվ ամենակարևորը, ես կարծում եմ, որ Փաշինյանի համար գուցե ինչ-որ տեղ տհաճ անակնկալ էր, որ, ըստ էության, վերահսկելի չէ նաև հասարակությունը։ Այն առումով, որ անընդհատ ինչ-որ հորդորներ, հրամաններ են լինում կապված վարքագծի հետ, բայց հասարակությունն, ըստ էության, լուրջ չի վերաբերվում»:
Հակոբյանի համոզմամբ՝ պետական կառավարման համակարգը վատ և ոչ էֆեկտիվ է աշխատում, առանձնապես մեծ ազդեցություն չունի նաև հասարակության վրա։
«Եթե ժամանակին Փաշինյանն ասում էր՝ «ես խոսքով հեղափոխություն եմ արել», հիմա այդ խոսքն, ըստ էության ազդեցություն չունի մարդկանց վարքագծի վրա այնպիսի էլեմենտար հարցերում, ինչպիսիք են համավարակի դեմ միջոցառումների շարքը։ Ուժային կառույցների ղեկավարների փոփոխության մասով կար նաև որոշակի անվստահություն որոշ ուժայինների նկատմամբ։ Ինքը բողոքո՞ւմ էր, չէ՞, ասում էր՝ «ես ոնցոր թե ճիշտ, համապարփակ ինֆորմացիա չեմ ստանում իրենցից»։
Նույնիսկ ստիպված էր ֆլեշմոբը բացել, որպեսզի մարդիկ իրեն տվյալներ, տեսանյութեր, նկարներ ուղարկեին, մարդիկ ուղարկում էին։ Այսինքն՝ ինքը ստիպված էր, իրավիճակից ելնելով, ալտերնատիվ ինֆորմացիայի հոսք ունենալ: Սա ընդհանուր առմամբ ցույց է տալիս, որ ուժային կառույցների նկատմամբ էլ վերհսկողությունը այն մակարդակի վրա չէ, որ սովորաբար երկրի ղեկավարն ունենում է», - եզրափակեց Վիգեն Հակոբյանը։

Почему сменились главы силовых структур? Комментируют политтехнологи
Совсем недавно сменились главы политических структур. Назначены начальник Генерального штаба ВС РА (Оник Гаспарян), директор СНБ (Аргишти Кярамян), начальник Полиции (Вагэ Казарян).
В беседе с «А1+» политтехнолог, политолог Армен Бадалян выразил мнение: смена директора СНБ и начальника Полиции были обусловлена одним обстоятельством, начальника генерального штаба – другим.
«Поскольку в Армении создалась и укрепляется единоличная система правления, управляемая авторитарными методами, в подобных структурах главами силовых структур назначаются особо преданные премьер-министру или лично обязанные ему лица, которые выполнят любой приказ премьера. Это – не только армянское явление: если смотрим на Беларусь, там уже 26 лет правит один и тот же человек (Александр Лукашенко), и руководителями местных силовых структур также назначаются люди, верные или лично обязанные за назначение на эту должность именно данному суверену», - отметил он.
По словам Бадаляна, после апрельско-майских событий 2018 года в Армении не была создана демократическая система, криминально-олигархическая система превратилась в авторитарную, которая и действует по своим правилам.
«Касательно смены начальника генерального штаба, конечно, поводом, по всей вероятности можем сказать, послужил факт свадьбы сына, которую нельзя проводить в условиях распространения эпидемии, чрезвычайного положения. Сомнительно, что находившиеся там люди могли соблюдать социальную дистанцию, они сидели бы за столом или если б не сидели за столом, в любом случае находились бы близко друг к другу. И это показывает, что начальник штаба не выполнил сказанного премьером, это – внешняя сторона. Внутренняя сторона может быть по различным поводам: в конечном итоге армия должна перейти под тотальный контроль премьер-министра, что также – явление, характерное для авторитарной системы и является одним из правил, работающих в этой системе. И начальник штаба, и министр обороны, многочисленные высокопоставленные военные также должны выразить свою преданность главному суверену на данный момент», - подчеркнул Бадалян.
По мнению политтехнолога, если не будет никакого движения противостояния, в системе спустя некоторое время могут укрепиться его позиции, хотя это тоже трудно сказать, поскольку если назначаешь начальником СНБ  молодого деятеля, он может быть верным тебе, но это не значит, что он может работать и сделать преданной всю структуру СНБ, потому что структура – это одно, а руководитель – другое.
«В структуре есть внутренние правила работы. И очень большой вопрос, сможет ли система стать верной премьеру, или нет? Это очень сомнительно, если не сказать, что не сможет. В случае полиции, возможно, это получится, но в случае СНБ осуществить это невозможно. Что касается общего, они будут верно служить, но укрепится ли этим власть? Здесь уже зависит от действий оппозиции. Если они будут работать грамотно, эти назначения не дадут никакого результата, если не будут работать – разумеется, в какой-то мере укрепится административная власть премьер-министра», - заключил Армен Бадалян.
По мнению политолога, политтехнолога Вигена Акопяна, эти изменения являются оперативной реакцией Никола Пашиняна на царящую в стране внутриполитическую ситуацию.
«Думаю, есть несколько вещей, заставляющих Пашиняна пытаться произвести перестановки прежде все в силовых блоках.
Во-первых, очевидно видно, что кризис, связанный с эпидемией, не преодолен, более того, борьба правительства с эпидемией провалена. Это подтверждает Пашинян в своих оценках, когда говорит “мы проходим рядом с дверьми ада… или по пути ада, ситуация критическая, в системе здравоохранения нет мест, чтобы принять больных, люди умирают” и др. То есть Никол Пашинян и министр здравоохранения дают довольно апокалиптическую оценку ситуации», - отметил он.
Во-вторых, по мнению политолога, Пашинян понимает, что ожидается довольно тяжелая социально-экономическая ситуация, которая может привести к очень серьезным обострениям, вплоть до массовых обострений, потому что социально-экономическая ситуация гораздо острее ударит по кошелькам людей: «Третья причина – внутриполитические трансформации. Мы увидели, что различные силы из оппозиционного сектора, по сути, выступили с заявлениями с почти одинаковым содержанием, принимая за основу, что правительство не может эффективно контролировать ситуацию (и пандемическую, и социально-экономическую), потребовали отставку и создание антикризисного правительства. И думаю, эти три фактора заставили Никола Пашиняна попытаться взять под контроль потерянные позиции. И думаю, что государственная система довольно слабо контролируется, т. е. слабо управляется. И самое главное, считаю, что для Пашиняна возможно это было где-то неприятным сюрпризом, что, по сути, неконтролируемо и общество. В том плане, что постоянно бывают какие-то призывы, приказы, связанные с поведением, но общество, по сути, не относится серьезно».
По убеждению Акопяна, государственная система работает плохо и неэффективно, не имеет особо большого влияния на общество.
«Если в свое время Пашинян говорил: “я сделал революцию словами”, сейчас эти слова, по сути, не оказывают влияния на поведение людей в таких элементарных вопросах, как  ряд мер против пандемии. По части смены руководителей силовых структур было и некоторое недоверие по отношению к некоторым силовикам. Он ведь жаловался, нет, говорил: “я кажется не получаю от них правильной, всеобъемлющей информации”.
Он даже вынужден был открыть флешмоб, чтобы люди отправляли ему данные, видеоматериалы, фотографии, люди отправляли. То есть он был вынужден, исходя из ситуации, иметь альтернативный поток информации. Это в целом показывает, что доверие к силовым структурам также находится не на том уровне, какой обычно бывает у главы государства»,  - заключил Виген Акопян.