«Հաց թխելը համեմատում եմ մեդիտացիայի կամ աղոթքի հետ»
Աջակցիր «Ա1+»-ինՃանապարհորդելն իմ ապրելակերպն է: Դեռ ուսանողական տարիներից տարբեր եվրոպական երկրներում մասնակցել եմ մասնագիտական ծրագրերի և summer school-երի, տեսել եմ ծանոթ երևույթների նորովի մատուցման ձևեր և անընդհատ մտածել, թե ինչպես դա կարելի է անել մեր երկրում:
Ամեն երկիր ունի իր տեսարժան վայրերը, ճարտարապետությունը, թանգարանները, որով և հետաքրքիր է: Բայց ամենից շատ ինձ հետաքրքրել է այն ձեռագիրը, ինքնության այն բնորոշ գիծը, որով երկրները տարբերվում են միմյանցից, ինձ տարբերությունն է հետաքրքիր, ինչպես նաև այն, թե ինչպես են մատուցում իրենց ունեցածը: Իմ ուսանողության տարիներին թերևս տուրիզմը Հայաստանում նոր-նոր էր ձևավորվում, և մենք դեռ շատ բաների մասին պատկերացում չունեինք: Առավել ևս թե ինչ ասել է երկրի բրենդինգ: Իսկ այդ երևույթին ես ծանոթացա, երբ սովորում էի Խորվաթիայում: Երկիրը խորհրդանշող գունագեղ լոգոտիպը տպվել էր մտքիս մեջ: Այսօր արդեն գիտենք, որ գրեթե բոլոր երկրները ունեն իրենց բրենդբուքը, սիմվոլիկան և կարգախոսը, որով դեպի իրենցեն հրավիրում զբոսաշրջիկներին:Մենք իհարկե ունենք մեր խորհրդանիշերը՝ Արարատ լեռը, հայկական կոնյակը, ծիրանը, սակայն մեր երկիրը դեռ չունի իր բրենդբուքը, և մեր խնդիրներից մեկն է երկիրը՝ որպես տուրիստական յուրօրինակ ուղղություն ճիշտ բրենդավորելը: Ճիշտ է, մեր երկրի բրենդբուքի փորձեր արվել են, բայց այս պահին ավարտուն արդյունք կարծես թե չունենք:
«Ա1+»-ի հեռախոսազրույցը «Just travel»-ի տնօրեն Նաիրա Թովմասյանի հետ:
– Նաիրա, մասնագիտությամբ տնտեսագետ լինելով, ինչու որոշեցիք զբաղվել տուրիզմով:
– Ավարտել եմ Երևանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտը: 10 տարի աշխատել եմ Երևանի կոնյակի գործարանում, ղեկավարել եմ «Արարատ» ժառանգության կենտրոնը, որը կոնյակի գործարանի տուրիստական կենտրոնն էր: Պատվիրակությունների՝ պաշտոնական, նախագահական, մշակութային գործիչների ընդունելությունը, շրջայցերն էինք կազմակերպում, նաև այցելությունները զբոսաշրջիկների համար, ու իմ սերը զբոսաշրջության հանդեպ, երևի այդտեղ է «արթնացել»: Անընդհատ մտածում էի, թե ինչպես կարելի է հետաքրքրություն ստեղծել, որ մարդիկ, որոնք գալիս են Հայաստան, անպայման ինչ-որ բանի սիրահարված մեկնեն երկրից: Երևի մի քանի տարի տուրօպերատոր դառնալու գաղափարը մեջս եփվում էր: Եփվեց այնքան, մինչև ճակատագրի բերումով հանդիպեցի մի օտարերկրացու, ով փնտրում էր գործընկեր Երևանում, որ զբոսաշրջիկներ ուղարկի: Մեր կոնտակտը հենց սկզբից շատ լավ ստացվեց, առաջին խումբը մեծ գոհունակությամբ մեկնեց երկրից,վստահություն առաջացավ, որը և իմ առջև բացեց ճանապարհ դեպի տուրիզմի ոլորտ:
– Քանի՞ տարի է արդեն, որ գործում է«Just travel»-ը:
– Արդեն վեց տարի:
– Ի՞նչն եք համարում կազմակերպության հաջողության գրավականը:
– Մենք մի շատ կարևոր չգրված օրենք ունենք: Մեզ համար չկա տուրիստ հասկացողություն, կա հյուր: Եվ մեր հյուրերը դառնում են մեր լավ ընկերները, հնարավորության դեպքում կրկին այցելում են, նաև իրենց ծանոթներին են ուղարկում: Երևի հաջողության ամենակարևոր գրավականներից մեկն այն է, որ չունենք ժամանակացույց: Մենք նրանց հետ գրեթե 24 ժամ կապի մեջ ենք, հասանելի ենք, զբաղվում ենք ոչ թե որպես պարտականություն, այլ ինչպես կվերաբերվեինք հարազատին:
Նաև փորձում ենք ստանդարտ տուրերից բացի մեր յուրահատուկ շտրիխը մտցնել: Օրինակ, Գառնի, Գեղարդ, Սևանը համեմում ենք մեր հյուրերին որևէ արտիստի տուն տանելով, որովհետև դա հիշվող առիթ է դառնում՝ գալ և այդ երկրի հայտնի որևէ մեկի հետ ուղղակի իր տանը գինի խմել, ճաշել, զրուցել, երգել, պարել ... Մեր հյուրերին հյուրընկալող մեր ամենասիրելի ընկերներից են ջազմեն Գարի Քյոսայանը և նրա կինը՝ դերասանուհիԱլլա Սահակյանը: Նրանք շատ գեղեցիկ սեփական տուն ունեն, որը նաև արվեստանոց է:
–Ընկերության անվանումն ի՞նչ-որ խորհուրդ ունի:
– Դեռ տարիներ առաջ, 2008-ին հանդիպեցի մեկին, ով հետո դարձավ իմ մոտ ընկերը, բայց այդ ժամանակ նա, կարելի է ասել հոգևոր առաջնորդի դեր կատարեց իմ կյանքում: Ի դեպ, ասեմ, որ իմ կյանքի որոշակի էտապներում միշտ հանդիպում են մարդիկ, որոնք կարծես հատուկ առաքելությամբ ինձ ուղարկված լինեն: Մի հարցով, որ տատանվում էի՝ անեմ, թե չանեմ, կիսվեցի հետը,և նա մի շատ լավ բան ասաց՝ գիտե՞ս NIKE ֆիրմայի գովազդը, ամենալավ գովազդն է «Just do it»՝ արա, և մի մտածիր: «Just do it»-ը դարձավ իմ կյանքի սկզբունքներից մեկը, և երբ մտածում էի ինչպես անվանեմ տուրիստական գործակալությունը, հիշեցի «Just do it»-ը, և անվանեցինք «Just travel», այսինքն՝«մի մտածեք, ուղղակի ճանապարհորդեք»:
– Դուք հիմնականում ներգնա տուրիզմո՞վ եք զբաղվում:
– Այո, և մեր գործունեության մոտ 90%-ը ռուսական շուկան է: Նաև մասնագիտացված ենք միջոցառումների կազմակերպմամբ: Միջազգային կոնֆերանսներ ենք կազմակերպել տարբեր երկրների կազմակերպությունների համար: Ամերիկյան մի գործընկեր ունենք, որի համար ոչ միայն Հայաստանում, այլև ԱՊՀ մյուս երկրներում ենք միջոցառումներ կազմակերպում: Վերջիններից մեկը Տաշքենդում էինք կազմակերպել: Նախատեսվում էր ևս երկու միջոցառում՝ Մոսկվայում և Լվովում, բայց ցավոք համավարակը խանգարեց:
–Համավարակից ամենաշատ տուժած ոլորտներից է տուրիստական ոլորտը: Ի՞նչ կանխատեսումներ են անում այսօր մեր տուրիստական գործակալությունները և ինչպես են փորձում դուրս գալ այս իրավիճակից:
– Տուրիստական ընկերությունները ցայտնոտի մեջ են, որովհետև այս պահին դժվար է ինչ-որ բան մտածել և կանխատեսել, և շատերը փորձում են կենտրոնանալ ներքին տուրիզմի վրա: Սա հարցի շատ թեթև լուծում է, քանի որ ներքին տուրիզմը համարժեք ծավալ չի կարող ապահովել: Անցյալ տարին՝ 2019 թ-ը ներգնա տուրիզմի առումով լավ տարի էր:
Ակնհայտ ավելացել էին այցելությունները Ռուսաստանի Դաշնությունից, և դրան հատկապես նպաստել էր այն, որ 2018-ի փետրվարից Ռուսաստանի քաղաքացիները կարող էին ճանապարհորդել ներքին անձնագրերով: Որպես ընկերություն, որը հիմնականում աշխատում է ռուսական շուկայի հետ, ես դա կարող եմ փաստել: 2020 թվականն էլ լավ էր սկսվել, արդեն տարվա սկզբից ապրիլ և մայիս ամիսների համար բավականին ամրագրումներ ունեինք: Ես շատ հանգիստ էի, որ ամեն ինչ իր հունով գնում է, և զարգացման այդ իներցիայի տեմպը սկսել էր աճել: Համավարակի արդյունքում չեղարկվեցին բոլոր ամրագրումները մինչև հուլիս-օգոստոս ամիսները ներառյալ: Դեռ պարզ չէ իրավիճակը, արդյո՞ք հուլիսից հայտարարված որոշ թռիչքների վերաբացումը կնպաստի ներգնա տուրիզմի վերակենդանացմանը:Կուզեի այս «երազանքը» լիներ իրատեսական, բայց մյուս կողմից էլ տեսնելով մեզ մոտ համավարակի աճի տեմպերը, մտավախություն ունեմ: Սակայն ուզում եմ լինել լավատես:
Մոտավոր հաշվարկներով 2020 -ի առաջին կիսամյակում Հայաստանը ներգնա տուրիզմից չստացավ ավելի քան 230 միլիոն դոլարի մուտք: Այս թիվը կստանանք, եթե համադրենք 2019 թվականի առաջին կիսամյակի այցելությունների ցուցանիշը2020 -ի նույն ժամանակահատվածի հետ՝ առաջին դեպքում 770 հազար զբոսաշրջիկ, իսկ երկրորդ դեպքում 311 հազար: Սա տուրիզմի ֆեդերացիայի նախագահի կողմից հայտարարված թվերն են, ու եթե դիտարկենք, որ մոտավոր հաշվարկով մեկ զբոսաշրջիկը ծախսում է նվազագույնը 500 դոլար, ապա Հայաստան այս ամիսներին մոտ 230 միլիոն դոլարի մուտք տեղի չի ունեցել:
Անգամ լավագույն սցենարի դեպքում, այս տարի ներգնա տուրիզմի շարժ կարող է դիտարկվել սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին: Եթե այդ սցենարը Աստծո կամոք իրականություն դառնա, տուրիստական ընկերությունները կկարողանան մի քիչ շնչել: Բայց մտավախություն ունեմ, որ շահույթ այս տարի դժվար թե գրանցենք, քանի որ չգիտենք՝ ինչ տեմպերով կաշխատենք, ի վերջո բնակչության մոտ գնողունակության անկում կլինի, շատերը կվախենան ճամփորդել, ու տուրիստական ընկերություններին դժվար կլինի երկու ամիս աշխատելով ծածկել մնացած 9-10 ամիսների բացթողումները: Բայց սա գոնե հնարավորություն կտա որոշակի շարժ ապահովել և կանխատեսում ենք, որ քիչ թե շատ արդեն մյուս տարվա ապրիլ ամսից զբոսաշրջային հոսքը կսկսի կայունանալ: Կուզեինք իհարկե տեսնել զբոսաշրջության վերականգնման պետական ծրագիր, այսինքն քայլերի հաջորդականություն, որով երկիրը պետք է առաջնորդվի տնտեսության վերագործարկման հենց առաջին օրից:
Առհասարակ ներգնա տուրիզմը մի ոլորտ է, որին անհրաժեշտ է լուրջ ուշադրություն դարձնել: Նախ այն տնտեսության համար մուլտիպլիկատորի դեր է կատարում, քանի որ շղթայական ռեակցիայով նպաստում է նաև հարակից ոլորտների զարգացմանը, որտեղ առավել կարևորը թերևս մարզերի զարգացումն է, ինչին ես մեծ կարևորություն եմ տալիս: Բացի այդ, սա դեպի տնտեսություն հավելյալ գումարների լուրջ ներհոսքի աղբյուր է, այսօր աշխարհի նույնիսկ ամենազարգացած երկրները լրջագույն եկամուտներ ապահովում են հենց ներգնա տուրիզմի հաշվին: Եվ այս պատճառով է, որ ներկայիս դժվարին ժամանակահատվածում առավել կարևոր է տուրիզմի ոլորտի ընկերություններին օգնել մնալու ջրի երեսին, որպեսզի չհյուծվեն և վաղը կարողանան վերականգնել իրենց կենսագործունեությունը: Ճիշտ է կառավարությունը բազմաթիվ միջոցառումներով աջակցության տարբեր ծրագրեր է իրականացրել, սակայն այս պահի դրությամբ մեզ համար բաց է դեռևս շահութահարկի կանխավճարների հարցը, որը եթե իրականացվի նախորդ՝ «հյուրառատ» տարվա ցուցանիշների հետ համադրությամբ, մենք կարող ենք լուրջ ֆինանսական բեռի տակ ընկնել՝ չկանխատեսելով շահույթ այս տարվա համար:
– Հուսանք, որ լավատեսական կանխատեսումը կիրականանա: Իսկ ինչ կասեք Ձեր նոր հոբբիի մասին: Ինչպե՞ս ծագեց հաց թխելու գաղափարը:
–Ճամփորդությունների ժամանակ տեսարժան վայրերին և թանգարաններին զուգահեռ, շատ եմ սիրում այցելել շուկաներ, մթերքների ու հացի խանութներև փորձել զգալ նաև տվյալ երկրի համը՝ ֆրանսիական բագետները անզուգական են բուրում հենց Ֆրանսիայում, գերմանական ամբողջահատիկ հացերը իրենց տեսականիով պարզապես մոլորեցնում են: Ինչպե՞ս այդ ամենի կողքով անտարբեր անցնես:Անցյալ տարի Ավստրիայի Գրաց քաղաքում մի շատ գեղեցիկ շենք տեսա, մտածեցի, որ թանգարան է: Պարզվեց հացաբուլկեղենի խանութ է և ամենահներից մեկը: Սա է հենց մշակույթը, թե ինչպես են մարդիկ վերաբերվում հացին, հացի թխմանը: Դարեր ի վեր հացը սրբություն է եղել բոլոր ազգերի համար:
Եվ իմ երկրորդ հոբբին ճանապարհորդությունից հետո, դարձավ հաց թխելը: Որոշեցի ինքս հաց թխել և հասկացա, որ սա մեդիտացիայի պես մի բան է, որն իրոք կտրում է ինձ իրականությունից, և այդ ժամանակ այլ հոգեվիճակի մեջ եմ մտնում: Նախկինում, ինչպես յուրաքանչյուր կին, ես խմորեղեն թխել եմ, բայց ոչ հաց: Հիմա կարող եմ ասել, որ հաց թխելը բավականին տարբերվում է խմորեղեն թխելուց, այն երևի թե ուրիշ հոգեվիճակ է պահանջում, մի հոգեվիճակ, որ ինձ աղոթք է հիշեցնում: Անկախ քեզանից, երբ բաղադրիչները խառնում ես, հունցում ես, ուզում ես ստանալ լավագույն արդյունք, ու այնքան ես մտքերով ընկղմվում, որ կտրվում ու անէանում ես իրականությունից: Դրա համար այն համեմատում եմ մեդիտացիայի կամ աղոթքի հետ: Թթխմոր սարքելը և պահելը նույնպես արարողություն է, պետք է նրան կերակրես, որպեսզի «արթուն» մնա: Երեխայի պես պետք է անընդհատ խնամես, հոգ տանես: Հացը ոնց որ կենդանի շունչ լինի:Մենք շատ ենք հեռացել մեր իրական ակունքներից: Այս օրերին ես դրա մասին շատ եմ խորհել: Մենք անընդհատ գործի մեջ ենք, վազքի մեջ ենք, ամեն ինչ պետք է հասցնենք, ինչ-որ խնդիրներ պետք է լուծենք, իհարկե, սա իրականությունն է, որովհետև պետք է գործես, որ կարողանաս ապրել: Սակայն,երևի թե ցանկացած կնոջ համար կանացի սկիզբը շատ ավելի կարևոր է: Հաց թխելը և արարչություն է, և խնամք է: Երևի դրա համար ես ինձ լավ զգացի: Իմ նոր հոբբին ուղղակի ինձ շեղում է ներկայիս իրավիճակից, և սա,թերևս լավագույնն էր, որ ես կարող էի անել, և նույնիսկ մտածում եմ, թե ինչու դա չվերածել բիզնեսի, բայց դրանք դեռ մտքեր են:
– Նաիրա, դուք շատ եք ճամփորդել և մինչև տուրօպերատոր դառնալը և արդեն աշխատանքի բերումով: Կա՞ երկիր կամ երկրներ, որ առավել գրավիչ են ձեզ համար:
–Ես շատ-շատ սիրում եմ Ֆրանսիան: Ինձ համար Փարիզը օծանելիքի բույրն է, որ այնտեղ քայլելիս անգամ զգում եմ: Շատ սիրել եմ այն շրջանները, որտեղ ապրում են հնաբնակ ֆրանսիացիները, որոնց Փարիզում չես հանդիպի, քանի որ այն շատ խիտ տուրիստական կետ է: Շատ եմ սիրում Ավստրիան, Վիեննան, որն անասելի էներգետիկա կրող քաղաք է: Երբ գալիս եմ Վիեննա, ինձ թվում է, որ երաժշտական աշխարհ եմ մտել: Շատ սիրեցի Պորտուգալիան, որն այս տարվա իմ անսպասելի բացահայտումը դարձավ: Այն մյուսներից շատ տարբերվող, հետաքրքիր աշխարհ էր, յուրատեսակ գեղեցիկ: Սակայն, որևէ երկիր չեմ առանձնացնի, որովհետև ամեն մի տեղ ունի իր առանձնահատուկ տրամադրությունը: Կարևորը, որ կարողանաս մտնել այդ երկրի տրամադրության մեջ, նրա վիբրացիաների մեջ ու վայելես: Երբ սովորում ես, թերևս ամենակարևոր բանը, որ պետք է կարողանաս վայելելառօրյա կյանքում ամեն ինչ՝ հաց թխելը, փողոցով անցնելիս ինչ-որ գեղեցիկ բան նկատելը, արևածագը, մայրամուտը: Եթե կարողացար նկատել ու մտնել պահի գեղեցկության մեջ, սկսում ես ամեն ինչ սիրել: Նույնն էլ ինձ մոտ կատարվում է ճանապարհորդելիս: Ամեն մի տեղ գտնում եմ ինչ-որ մի բան, որը սիրում եմ և միշտ պահում իմ մեջ:

«Выпекание хлеба я сравниваю с медитацией или молитвой»
Путешествие – это мой образ жизни. Еще со студенческих лет и участвовала в профессиональных программах и summer school-ах в различных европейских странах, видела новые подходы к известным явлениям и постоянно думала, как это можно сделать в нашей стране.
У каждой страны есть свои достопримечательности, архитектура, музеи, что делает ее интересной. Но больше всего меня интересовал тот почерк, характерная черта индивидуальности, которой страны отличаются друг от друга, меня интересует различие, а также то, как они подают то, что имеют. В годы моего студенчества туризм в Армении еще только формировался, и мы не имели представления о многих вещах. Тем более о том, что такое брендинг страны. А я познакомилась с этим явлением, когда училась в Хорватии. Яркий  логотип, характеризующий страну, запечатлелся в моей голове. Сегодня мы уже знаем, что почти все страны имеют свой брендбук, символику и лозунг, которыми привлекают туристов. У нас, конечно, есть наши символы: гора Арарат, армянский коньяк, абрикосы, но у нашей страны нет пока своего брендбука, и одна из наших задач – правильно брендировать страну в качестве своеобразного туристического направления. Правда, делались попытки создания брендбука нашей страны, но на данный момент, похоже, у нас нет конечного результата.
Телефонная беседа «А1+» с директором «Just travel»-а Наирой Товмасян.
–Наира, почему будучи экономистом по профессии,  Вы решили заняться туризмом?
– Я окончила Ереванский государственный экономический институт. 10 лет проработала на Ереванском коньячном завода, возглавляла Центр наследия «Арарат», который был туристическим центром коньячного завода. Мы организовывали прием делегаций – официальных, президентских, культурных деятелей, организовывали обходы, а также экскурсии для туристов, и моя любовь к туризму, наверное, «проснулась» там. Я постоянно думала, как можно создать интерес, чтобы люди, приезжающие в Армению, уезжали из страны обязательно во что-нибудь влюбившись. Наверное, несколько лет во мне варилась идея стать туроператором. Варилась пока я волею судьбы не встретила иностранца, который искал партнера в Ереване, чтобы направлять туристов. Наш контакт получился удачным с самого начала, первая группа выехала из страны с большим удовлетворением, возникла уверенность, которая и открыла передо мной дорогу в туристическую отрасль.
–Сколько лет уже действует «Just travel»?
–Уже шесть лет.
–Что Вы считаете залогом успеха организации?
– У нас есть один очень важный неписаный закон. Для нас нет понятия турист, есть гость. И наши гости становятся нашими хорошими друзьями, при возможности вновь посещают, отправляют своих знакомых. Наверное, один из важнейших залогов успеха в том, что у нас нет графика. Мы почти 24 часа находимся на связи с ними, доступны, занимаемся не как обязанностью, а как отнеслись бы к родным.
Также пытаемся помимо стандартных туров внести наш уникальный штрих. К примеру, Гарни, Гегард, Севан мы приправляем посещением гостями дома какого-нибудь артиста, потому что это запоминается: приехать и просто выпить вина с известным человеком данной страны, пообедать с ним, побеседовать, спеть, потанцевать… В числе наших дорогих друзей, принимающих гостей, джазмен Гарри Кесаян и его супруга актриса Алла Саакян. У них есть очень красивый собственный дом, который также служит мастерской.
–Название компании что-то символизирует?
– Много лет назад, в 2008 году, я встретила человека, который затем стал моим близким другом, но в то время он, можно сказать, сыграл в моей жизни роль духовного лидера. Кстати, скажу, что на определенных этапах жизни мне всегда встречаются люди, которые, похоже, специально посланы мне с особой миссией. Я поделилась с ним одним вопросом, когда сомневалась делать или нет, и он сказал мне одну очень хорошую вещь: знаешь рекламу фирмы NIKE? Это самая лучшая реклама «Just do it» - делай и не дума. «Just do it» стало одним из принципов моей жизни, и когда я думала, как назвать туристическое агентство, вспомнила «Just do it» и мы назвали «Just travel», т. е. «не думайте, просто путешествуйте».
– Вы в основном занимаетесь въездным туризмом?
– Да, и около 90% нашей деятельности – российский рынок. Мы также специализируемся на организации мероприятий. Мы организовывали международные конференции для организаций из разных стран. У нас есть американский партнер, для которого организуем мероприятия не только в Армении, но и в других странах СНГ. Одно из последних организовали в Ташкенте. Намечались еще два мероприятия – в Москве и Львове, но к сожалению пандемия помешала.
– Туристическая отрасль – одна из наиболее пострадавших от пандемии отраслей. Какие прогнозы сегодня делают наши туристические агентства и как пытаются выйти из этой ситуации?
– Туристические компании в цейтноте, потому что в настоящий момент трудно  о чем-то думать и прогнозировать, и многие пытаются сосредоточиться на внутреннем туризме. Это – очень слабое решение вопроса, т. к. внутренний туризм не может обеспечить равноценный объём. Прошлый – 2019 год – был хорошим годом в плане въездного туризма.
Явно увеличились визиты из Российской Федерации, и этому в особенности способствовало то, что с февраля 2018 года граждане России могли путешествовать с внутренними паспортами. Будучи организацией, в основном работающей с российским рынком, я могу это констатировать. 2020 год тоже хорошо начинался, уже с начала года было довольно много бронирований на апрель и май. Я была очень спокойна, что все идет своим ходом, темп этой инерции развития начал расти. В результате пандемии были отменены все брони до июля-августа включительно. Пока неясна ситуация, будет ли обьявленное открытие некоторых авиарейсов с июля способствовать реанимации вьездного туризма? Хотелось бы, чтобы эта «мечта» была реалистичной, но с другой стороны, видя темпы роста эпидемии у нас, у меня есть опасения. Но хочу быть оптимистом.
По приблизительным данным, в первом полугодии 2020 года в Армению от вьездного туризма не поступило свыше 230 миллионов долларов. Это число получим, если сопоставим показатель визитов за первое полугодие 2019 года с тем же периодом 2020 года: в первом случае 770 тысяч туристов, а во втором случае – 311 тысяч. Это – цифры, обьявленные председателем федерации туризма, и если рассмотреть, что по приблизительному расчету, один турист тратит минимум 500 долларов, в Армению за эти месяцы не поступило около 230 миллионов долларов.
Даже в случае наилучшего сценария, в этом году движение во внутреннем туризме может наблюдаться в сентябре-октябре. Если этот сценарий, дай Бог, станет реальностью, туристические компании смогут немного задышать. Но боюсь, что в этом году мы вряд ли зафиксируем прибыль, поскольку мы не знаем, какими темпами будем работать, в конце концов у населения будет спад платежеспособности, многие будут бояться путешествовать, и туристическим компаниям будет трудно работая два месяца покрыть убытки за 9-10 месяцев. Но это хотя бы даст возможность обеспечить некоторое движение и мы прогнозируем, что более-менее с апреля следующего года туристический поток начнет стабилизироваться. Хотелось бы, конечно, увидеть государственную программу по восстановлению туризма, т. е. последовательность шагов, которыми должна руководствоваться страна с первого же дня возобновления экономики.
В целом внутренний туризм – это отрасль, на которую необходимо обращать серьезное внимание. Прежде всего, он играет роль мультипликатора для экономики, так как по цепной реакции способствует развитию и сопредельных отраслей, где наиболее важным пожалуй является развитие регионов, которому я придаю большое значение. Кроме того, это – источник серьезного притока дополнительных денег в экономику; сегодня даже самые развитие страны мира обеспечивают серьезные доходы именно за счет въездного туризма. Поэтому в нынешний трудный период наиболее важно помочь компаниям в сфере туризма оставаться на плаву, чтобы они не истощили и завтра смогли восстановить свою жизнедеятельность. Правда, правительство посредством различных мероприятий осуществило разные программы поддержки, но на данный момент для нас открыт пожалуй только вопрос авансов налога на прибыль, который, если будет осуществлен в сопоставлении с показателями прошлого «обильного гостями» года, мы сможем попасть под серьезный финансовый груз, не прогнозируя прибыли на этот год.
– Надеемся, что оптимистичный прогноз осуществиться. А что скажете о Вашем новом хобби? Как возникла идея печь хлеб?
– Во время путешествий, наряду с достопримечательностями и музеями, я очень люблю посещать рынки, продуктовые и хлебные магазины, попытаться почувствовать вкус данной страны: французские багеты источают неповторимый аромат именно во Франции, можно просто заблудиться в ассортименте немецкого цельнозернового хлеба. Как пройти безразлично рядом со всем этим? В прошлом году я увидела очень красивое здание в австрийском городе Грац, подумала, что это – музей. Оказалось – хлебобулочный магазин, один из древнейших. Именно это – культура, как люди относятся к хлебу, к выпеканию хлеба. Испокон веков хлеб был священным для всех народов.
И моим вторым хобби после путешествия стала выпечка хлеба. Я решила самой испечь хлеб и поняла, что это – нечто схожее с медитацией, действительно отрывает тебя от действительности, и входишь в другое психическое состояние. Раньше, как и любая женщина, я пекла печеное, но не хлеб. Сейчас могу сказать, что выпечка хлеба значительно отличается от выпечки пирожных, она наверное требует другого состояния души – состояние, напоминающее мне молитву. Невольно, когда смешиваешь составляющие, замешиваешь, хочешь получить наилучший результат, и так погружаешься мыслями, что отрываешься от действительности. Поэтому я сравниваю это с медитацией или молитвой. Подготовка и хранение опары – это тоже церемония, нужно ее кормить, чтобы оставалась «бодрствующей». Как за ребенком, за ней нужно постоянно ухаживать, заботиться. Хлеб – это словно живое дыхание. Мы очень удалились от истоков. Я много думала об этом в эти дни. Мы постоянно в работе, в беготне, все должны успеть, должны решить какие-то проблемы, конечно, это действительность, потому что ты должен действовать, чтобы суметь жить. Однако, наверное, для каждой женщины женское начало гораздо важнее. Выпечка хлеба – это и церемония, и уход. Наверное, поэтому я хорошо почувствовала себя. Мое новое хобби просто отвлекает меня от нынешней ситуации, и это, пожалуй, самое лучшее, что я могла сделать, и даже думаю, почему бы не превратить это в бизнес, но это пока только идеи.
– Наира, Вы много путешествовали и до того, как стали туроператором, и уже по работе. Есть ли страна или страны, которые наиболее привлекательны для Вас?
– Я очень, очень люблю Францию. Для меня Париж – это запах духов, который я даже чувствую, когда хожу там. Очень люблю районы, где живут коренные французы, которые в Париже не встретишь, поскольку это – очень плотный туристический пункт. Очень люблю Австрию, Вену – город, несущий неописуемую энергетику. Когда я приезжаю в Вену, мне кажется, что я вступила в музыкальный мир. Мне очень понравилась Португалия, которая стала для меня неожиданным открытием этого года.  Это мир, очень отличающихся от других, интересный, по-своему красивый. Однако, я не могу выделить какую-либо страну, потому что каждое место обладает особым настроением. Главное – суметь войти в настроение этой страны, в ее вибрации и наслаждаться. Когда учишься, пожалуй, самому главному, что должен уметь наслаждаться в жизни всем: выпеканием хлеба, замечая что-то красивое на улице, рассветом, закатом. Если ты смог заметить и войти в красоту этого мига, ты начинаешь любить все. То же самое со мной происходит в путешествиях. Я во всем нахожу нечто, что люблю и всегда храню в себе.