Կոմունալ վճարների օժանդակության միջոցառումները կառավարությունը կընդլայնի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվում են կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման ծրագրերի շուրջ քննարկումները։
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը տեղեկատվություն է ներկայացրել տնտեսական բնույթի 1-ին և 2-րդ հակաճգնաժամային միջոցառումների ընթացքի վերաբերյալ: Նշվել է, որ 1-ին ծրագրի շրջանակում ներկայացված 1176 հայտից արդեն իսկ բավարարվել է 296-ը, որոնց ընդհանուր ծավալը հասնում է 24,9 մլրդ դրամի: Միջոցները տնտեսվարողներն ուղղել են աշխատավարձերի, կոմունալների, հարկերի վճարմանը, հումքի և նոր սարքավորումների ձեռքբերմանն ու ներկրմանը: 2-րդ միջոցառման շրջանակում հաստատվել է 8,5 մլրդ դրամի 6 հազար 729 գյուղատնտեական հայտ:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել սոցիալական բնույթի, մասնավորապես, կոմունալ վճարների գծով հետագա օժանդակության հնարավորությանը: Ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր փաստարկներ, դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Քննարկման արդյունքներով վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է էլեկտրաէներգիայի, գազի և ջրի վարձավճարների հետ կապված օժանադակության միջոցառումներն ընդլայնել և ներկայացնել կառավարության համապատասխան որոշման նախագիծ:

Правительство расширит мероприятия помощи по части коммунальных платежей
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжается обсуждение антикризисных мероприятий по нейтрализации последствий коронавируса.
Председатель Центрального банка Артур Джавадян представил информацию о процессе реализации 1-й и 2-й антикризисных мероприятий экономического характера. Было отмечено, что из 1176 полученных в рамках 1-го мероприятия заявок уже удовлетворены 296, общий объем которых достигает 24,9 млрд драмов. Эти средства хозяйствующие субъекты направили на выплату заработных плат, коммунальных услуг, уплату налогов, покупку и импорт сырья и нового оборудования. В рамках второго мероприятия было одобрено 6729 сельскохозяйственных заявок на сумму 8,5 млрд драмов.
Затем была затронута возможность оказания дальнейшей помощи социального характера, в частности, по части коммунальных платежей. Состоялся заинтересованный обмен мнениями, были представлены различные аргументы, замечания и предложения.
По итогам обсуждения премьер-министр Пашинян поручил расширить мероприятия по части выплат за электричество, природный газ и воду и представить правительству проект соответствующего решения.