Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը զրույցի սկզբում Իրանի նախագահին և ողջ ժողովրդին շնորհավորել է Ռամադանի սուրբ տոնի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները տեղեկատվություն են փոխանակել կորոնավիրուսի համաճարակի վերաբերյալ իրենց երկրներում տիրող իրավիճակի և դրա դեմ պայքարի առումով ձեռնարկվող քայլերի մասին: Նրանք երկուստեք ցավակցություն են հայտնել համաճարակի պատճառով մահացածների համար: Նշվել է մարդկությանը պատուհասած այս վտանգին դիմակայելու համար միջազգային հանրության միասնական ջանքերի գործադրման և երկկողմ համագործակցության կարևորությունը:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել, որ չնայած հաղորդակցության ոլորտում ժամանակավոր սահմանափակումներին, երկու երկրները շարունակում են առևտրատնտեսական համագործակցությունը: Երկուստեք կարևորվել է այդ ուղղությամբ հետագա քայլերի ձեռնարկումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին, մասնավորապես, ընդգծել են առևտրատնտեսական համագործակցության նախաճգնաժամային  ծավալների վերականգնման նպատակով համապատասխան միջոցների ձեռնարկման պատրաստակամությունը՝ պահպանելով ստեղծված իրավիճակով պարտադրված սահմանափակումները:

Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом ИРИ Хасаном Рухани
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Исламской Республики Иран Хасаном Рухани.
В начале беседы Никол Пашинян поздравил президента и народ Ирана со святым праздником Рамадан.
Собеседники обменялись информацией о ситуации в своих странах в связи с эпидемией коронавируса и мерах, принятых для борьбы с ней. Стороны двусторонне выразили соболезнования по случаю жертв эпидемии. Была подчеркнута важность совместных усилий международного сообщества и двустороннего сотрудничества по противодействию настигшей человечество этой угрозе.
Стороны выразили удовлетворение тем, что, несмотря на временные ограничения в сфере коммуникации, обе страны продолжают торгово-экономическое сотрудничество. Двусторонне была подчеркнута важность дальнейших шагов в этом направлении.
Никол Пашинян и Хасан Рухани, в частности, подчеркнули готовность принять соответствующие меры для восстановления докризисных объемов торгово-экономического сотрудничества при сохранении ограничений ввиду сложившейся ситуации.