Ապրիլի 2-ից մինչև 5-ը եղել է 75 զոհ․ Լևոն Մնացականյանը մասնակցել է քննիչ հանձնաժողովի նիստին (տեսանյութ)
Ազգային ժողովում քիչ առաջ ավարտվեց Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նիստը։ Այն տեւեց մոտ 4 ժամ։
Այսօրվա հյուրն Արցախի Հանրապետության ոստիկանապետ Լևոն Մնացականյանն էր, որը քառօրյայի ժամանակ զբաղեցնում էր Արցախի պաշտպանության նախարարի-Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնը։
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հանդիպումը արդյունավետ գնահատեց։ «Հանձնաժողովը ստացել է շատ անկեղծ պատասխաններ, կարող եմ ասել, որ հանձնաժողովի համար շատ կարևոր էր այսօրվա շատ անկեղծ շփումը։ Նույնիսկ հարցաշարի մեջ չներգրավված հարցեր ենք ուղղել և խոսել դրանց շուրջ։ Հանձնաժողովի աշխատանքները միտված է լինելու անվտանգության համակարգի ուժեղացմանը»,- նկատեց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Լրագրողը Լևոն Մնացականյանից հետաքրքրվեց, թե ինքն ինչպե՞ս է գնահատում հանձնաժողովի աշխատանքը, և ի՞նչ խնդիրներ են եղել ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, ինչին ի պատասխան պարոն Մնացականյանն ասաց․ «Ես տվել եմ բոլոր հարցերի պատասխանները, որը հուզել է հանձնաժողովին։ Ցանկացած հարց ստացել է իր պատասխանը։ Պարոն Քոչարյանը նշեց, որ հարցուպատասխանը եղել է անմիջական, անկեղծ ենք եղել, ներկայացրել ենք այն իրականությունը, ինչը եղել է ապրիլյան գործողությունների ժամանակ»։
Հարցերին, թե բացթողումները կարո՞ղ էին էական նշանակություն ունենալ պատերազմի ընթացքի վրա, կարո՞ղ է կասկածի տակ դրվել հայկական կողմի հաղթանակը, պարոն Մնացականյանը բացասական պատասխաններ տվեց։
«Պաշտպանության բանակը կատարել է իր առաջ դրած խնդիրը, հաղթանակել է։ Ցանկացած տեղ էլ անելիքներ կան, ինչքան շատ անենք, այնքան անելիքները ավելի շատ են։ Պաշտպանության բանակը այդ ուղղությամբ աշխատում է»,- նշեց նա։ Հարցին, թե օպերատիվ հետախուզական տվյալների պակաս եղե՞լ է, պարոն Մնացականյանը չպատասխանեց, ասելով՝ եթե անհրաժեշտություն լինի, հանձնաժողովը կներկայացնի։
Լևոն Մնացականյանը պնդեց, որ իրենց առաջ դրված խնդիրը կատարել են, և ճակատագրական սխալ լիենլու մասին խոսք լինել չի կարող։ Դիտարկմանը, թե հայկական կողմը 100-ից ավելի զոհ է ունեցել, պարոն Մնացականյանն ասաց․ «Ապրիլի 2-ից մինչև 5-ը 100-ից ավելի զոհ չի եղել, եղել է 75 զոհ, որից 35-ը ժամկետային զինծառայողներ են եղել»։
Հարցին՝ Հայաստանն այդ օրերին 400՞, թե՞ 800 հա տարածք է կորցրել, Լևոն Մնացականյանն ասաց, որ իրենց հաշվարկով 400-ը։ Պարոն Մնացականյանից հետաքրքրվեցին, թե իր բացթողումը ո՞րն է եղել, ինչին նա արձագանքեց․ «Իմ մասով էլ կա բացթողում»։ Այլ հարցերի նա չպատասխանեց։

2-5 апреля было 75 жертв: Левон Мнацаканян принял участие в заседании следственной комиссии (видео)
Начальник полиции Арцаха, командующий Армией обороны Арцаха во время Апрельской войны Левон Мнацаканян на заседании Следственной комиссии Национального Собрания Армении по изучению обстоятельств военных действий в апреле 2016 года ответил на все озвученные вопросы. Он заверил, что Армия обороны во время войны выполнила поставленные перед нею задачи, хотя и не опровергает, что были упущения, в том числе с его стороны. Об этом Левон Мнацаканян сказал в беседе с журналистами после заседания.
«Я ответил на все вопросы, которые волновали комиссию. Все вопросы получили ответы. Мы были искренни, представили реальность, которая была во время Апрельской войны», - сказал Мнацаканян.
На вопрос, были ли какие-либо упущения в те дни, которые могли быть существенными для исхода войны, он ответил, что нет. «Однозначно, Армия обороны выполнила свою задачу, она победила», - сказал он.
Коснувшись упущений, Мнацаканян отметил, что, конечно, всегда есть что совершенствовать. На вопрос, были ли у него упущения, он ответил: «По моей части тоже были упущения, новый командующий учел их».
Он заверил, что Армия обороны выполнила задачу в те дни. Говоря о количестве жертв армянской стороны в результате Апрельской войны, он сказал: «2-5 апреля было 75 жертв, 35 из которых были срочниками».
Говоря об потерянных территориях, Мнацаканян отметил: «По нашим расчетам, речь идет о 400 гектарах».
Председатель комиссии Андраник Кочарян сказал, что они работали 4 часа без перерыва. Сегодняшнюю работу комиссии он оценил как эффективную. «Остальное жизнь покажет. У нас сегодня была очень важная встреча. Комиссия получила очень искренние ответы. Сегодняшнее искреннее общение очень важно для комиссии. Мы даже нашли вопросы, не вошедшие в анкету, поговорили о них», - сказал он.