ՌԴ-ում մեր դեսպանության մի քանի դիվանագետ մեկուսացման մեջ են․ ԱԳ փոխնախարար
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿա՞ն դեսպաններ, հյուպատոսներ, որոնք ռիսկային խմբում են գտնվում, և նրանց համավարակի պատճառով հետ է կանչել Արտաքին գործերի նախարարությունը։ Այս մասին հետաքրքրվեցին փոխնախարար Ավետ Ադոնցից՝ Կառավարությունում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ։ Ի պատասխան փոխնախարարն ասաց, որ որևէ մեկը հետ չի կանչվել, բայց գործընկերներից մի քանիսը կարանտինում են։
Պատճառն այն է, որ նրանք շփվել են կորոնավիրուսով վարակվածների հետ անմիջական կոնտակտ ունեցողների հետ։ Նա հորդորեց Հայաստանից դուրս գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին, եթե նրանք ունեն սիպտոմներ, կամ նրանց ընտանիքի անդամը հիվանդ է, չթաքցնեն այդ մասին։
«Դրա հետևանքով ՌԴ-ում մեր դեսպանության մի քանի դիվանագետ մեկուսացման մեջ են, և դրա պատճառը եղել է այդ անմիջական շփումները, որոնք արդյունքում՝ Հայաստան վերադառնալուն պես, կարանտինի շրջանում պարզվել է, որ մեր հայրենակիցներից ոմանց մոտ դրական է եղել թեստի պատասխանը»,- նշեց նա։
Հարցին, թե Արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցիների, դեսպանների, հյուպատոսարանների աշխատակիցների շրջանում կորոնավիրուսի վարակման դեպքեր արձանագրվե՞լ են, փոխնախարարն ասաց՝ ոչ։

56242544_790562211328918_7260687023281799168_n
Об этом на пресс-конференции 21 апреля сказал заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц, касаясь вопроса граждан Армении, выразивших желание вернуться из России в Армению в дни эпидемии коронавируса.
“Несколько дипломатов нашего посольства в Российской Федерации находятся в изоляции. Они контактировали с нашими инфицированными коронавирусом гражданами, положительный ответ на тест которых мы получили уже после их возвращения в Армению”, - сказал Адонц.
Замминистра попросил находящихся за рубежом граждан Армении при наличии симптомов заболевания коронавируса сообщать сотрудникам диппредставительств и соблюдать правила профилактики распространения инфекции.
Для перевозки граждан Армении из Москвы было осуществлено три рейса, вчера и накануне были осуществлены рейсы из Краснодара и Ростова-на-Дону.