Դիլիջան համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Դիլիջան համայնքի ղեկավարի կողմից թույլ տրված առերևույթ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես պարզվել է, որ Դիլիջան համայնքի ղեկավարը, որը 2005 թվականից մինչ օրս զբաղեցրել է հիշյալ պաշտոնը, պատասխանատու լինելով Դիլիջան քաղաքի գույքի, տարածքի և այլ նյութական միջոցների պահպանության և տնօրինման համար, շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, անտեսելով «Ընդերքի մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքների պահանջները, չունենալով ընդերքօգտագործման իրավունք տրամադրելու լիազորություն և համայնքի գույքը օտարելու իրավունք, առանց համայնքի ավագանուն առաջարկություն ներկայացնելու, 2013-2016 թվականներին արտադրական կոոպերատիվի նախագահի հետ, որն իր մտերիմն է, կնքել է պայմանագրեր, որոնց հիման վրա՝ Աղստև գետի հունի մաքրման աշխատանքներից առաջացած շուրջ 21.205 մ/խ ավազակոպճային խառնուրդն անհատույց տրամադրվել է հիշյալ կոոպերատիվին՝ պետության, համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս:
Այնուհետև, համայնքի ղեկավարը, 2016-2019թթ. ընկած ժամանակահատվածում, կրկին առանց համայնքի ավագանուն առաջարկություն ներկայացնելու, համայնքին պատկանող «TLB-825-RM» մակնիշի էքսկավատորը և «ՄԱԶ» մակնիշի բեռնատարը, առանց որևէ փաստաթղթային ձևակերպման, պարբերաբար, անհատույց օգտագործման համար, տրամադրել է վերոհիշյալ կոոպերատիվի նախագահին: Իսկ երբ համայնքի գույքն առանց փաստաթղթային ձևակերպման հանձնելու փաստն իրավապահ մարմինների կողմից բացահայտվել է, այն թաքցնելու համար, նախնական համաձայնության գալով արտադրական կոոպերատիվի նախագահի հետ, համայնքի ղեկավարը հետին թվով կազմել է կեղծ փաստաթուղթ՝ պայմանգիր՝ նշված տեխնիկան կոոպերատիվին վարձակալության հանձնելու վերաբերյալ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Դիլիջան համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի (պաշտոնեական կեղծիք) 1-ին մասով:

Главе общины Дилижан предъявлено обвинение
Поддержи А1+!Председателем следственного комитета Тавушского областного следственного управления Дилижанского следственного отдела по осуществленным крупномасштабным следственным и другим процессуальным действиям за совершение служебного подлога, злоупотребления должностными полномочиями и ряда других обстоятельств возбуждено уголовное дело в отношении руководителя муниципалитета Дилижана.
“В частности, выяснилось, что руководитель общины Дилижан, который с 2005 года по сей день занимал упомянутую должность, будучи ответственным за охрану и распоряжение имуществом, территорией и другими материальными средствами города Дилижан, используя должностное положение вопреки интересам службы, исходя из корыстной, иной личной заинтересованности, игнорируя требования Законов Республики Армения “О недрах”, “О местном самоуправлении”, не имея полномочий на предоставление права на недропользование и права на отчуждение имущества общины, в 2013 - 2016 гг. с председателем производственного кооператива, который является его близким человеком, заключили договоры, на основе которых песочная смесь около 21. 205 м., образовавшаяся от работ по очистке русла реки Агстев, безвозмездно была предоставлена упомянутому кооперативу, причинив этим существенный ущерб правам и законным интересам государства и общины.
Кроме того, глава общины, в 2016 - 2019 гг. в период с 1-го по 2-е августа с. г., вновь без представления предложений Совету старейшин общины, принадлежащие общине экскаватор марки “TLB-825-RM” и грузовик марки “МАЗ”, без какого-либо документального оформления, для регулярного, безвозмездного использования, предоставил председателю вышеупомянутого кооператива. Когда факт передачи имущества общины без документального оформления был раскрыт правоохранительными органами, придя к предварительному согласию с председателем производственного кооператива, глава общины для его сокрытия задним числом составил фальшивый документ-договор о передаче указанной техники в аренду кооперативу.
По совокупности добытых достаточных доказательств руководителю общины Дилижан предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 (злоупотребление должностными полномочиями) и части 1 статьи 314 (служебный подлог) Уголовного кодекса Республики Армения”, - говорится в сообщении Следственного комитета.