Ուսուցիչներին զարմացրել է նախարարության նոր պահանջը․ նրանք ստիպված են դպրոց գնալ
Ուսուցիչները մինչև  ապրիլի 20-ը  էլեկտրոնային մատյանում պետք է լրացնեն երկրորդ կիսամյակի սկզբից մինչև մարտի 13-ը նշանակված գնահատականները։
ԿԳՄՍ  նախարարության որոշումն ուսուցիչների շրջանում դժգոհություններ  է առաջացրել։ Երեկվանից   սոցիալական հարթակներում տարբեր քնարկումներ են։
Ուսուցիչների մի մասն  ընդգծում է, քանի որ Dasaran.am կայքում գնահատականների լրացումը պարտադիր պայման չի եղել, ոչ բոլորն են գնահատականները լրացրել այդ հարթակում և հիմա ստիպված են գնալ դպրոց՝ մատյաններից  գնահատականները նոր առաջարկված կայքում լրացնելու համար:  Նրանք, ովքեր լրացրել են, զարմանում են՝ հնարավո՞ր չէ արդյոք   Dasaran.am կայքում գրանցված տեղեկատվությունը ավտոմատ տեղափոխվի emis.am կայք։
Խնդրի վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցեց ԿԳՄՍՆ խոսնակ Օֆելյա Կամավոսյանի հետ: Վերջինս նշեց, որ հաշվի առնելով ուսուցիչների մեծ մասի ծանրաբեռնվածությունը` նախարարությունը հորդորել էր տնօրեններին գործընթացը կազմակերպել օպերատորների, դասաժամեր չունեցող կամ պակաս ծանրաբեռնված ուսմասվարների և այս ընթացքում ուսուցիչների` որևէ աշխատանքում չընդգրկված օգնականների միջոցով։
Ըստ նրա՝ բնավ պարտադիր չէ այս իրավիճակում բոլորի ներկայությունը դպրոցներում։
«Ինչ վերաբերում է ավտոմատ տարբերակով տվյալների փոխանցմանը, ապա դրան կդիմենք այն դեպքում, երբ համոզվենք, որ անհնար է նշված ժամկետում լրացնել էլեկտրոնային մատյանները։ Քիչ առաջ զանգահարել էր 60-անց մի դասվար, մատյանը լրացնելու հետ կապված հարց ճշտգրելու համար, և ասաց, որ արդեն ավարտել է տվյալների փոխանցումը։ Այսինքն, սա ապացույց է, որ ցանկության դեպքում արագ և օպերատիվ հնարավոր է կազմակերպել աշխատանքը։ Իսկապես նոր իրողություններ են, բոլորս ենք աշխատում գերլարված և սովորականից ավելի ծանրաբեռնված ռեժիմով»,- ասաց նա։
Թեև խոսնակը նշում է, որ բնավ պարտադիր չէ բոլորի ներկայությունը դպրոցում, այսօր շատ ուսուցիչներ ստիպված են եղել այցելել դպրոց՝ նախարարության պահանջը ճիշտ ժամանակին կատարելու համար: Շատերն էլ, հաջորդ օրերին են գնալու։

Учителей удивило новое требование министерства: они вынуждены идти в школу
До 20-го апреля учителя должны заполнить в электронном журнале оценки, назначенные с начала второго полугодия до 13-го марта.
Решение Министерства ОНКС вызвало недовольство среди учителей. Со вчерашнего дня на социальных платформах различные обсуждения.
Часть учителей подчеркивают, поскольку заполнение оценок на сайте Dasaran.am не было обязательным условием, не все заполняли оценки на этой платформе и сейчас вынуждены идти в школу для того, чтобы заполнить оценки из журналов на новом предложенном сайте. Те, кто заполнили, удивляются: невозможно ли автоматически переместить зарегистрированную на сайте Dasaran.am информацию на сайт emis.am.
Об этой проблеме «А1+» побеседовал с пресс-секретарем МОНКС Офельей Камавосян. Последняя отметила, что учитывая загруженность большинства учителей, министерство призвало директоров организовать процесс посредством операторов, завучей, не имеющих классных часов или менее загруженных и помощников учителей, которые в этот период не вовлечены ни в какую работу.
По ее словам, разумеется, в этой ситуации присутствие всех в школах не является обязательным.
«Что касается автоматической передачи данных, мы обратимся к этому в том случае, когда убедимся, что невозможно в указанный срок заполнить электронные журналы. Недавно позвонил классрук старше 60-и лет, для того, чтобы уточнить вопрос, связанный с заполнением журнала, и сказал, что уже завершил передачу данных. То есть это – доказательство того, что при желании можно быстро и оперативно организовать работу. Действительно, это новые реалии, все мы работаем сверхнапряженно и в режиме, загруженном больше, чем обычно», - сказала она.
Несмотря на то, что спикер отмечает, что разумеется необязательно присутствие всех в школе, сегодня многие учителя были вынуждены посетить школу для того, чтобы своевременно выполнить требование министерства. Многие пойдут в последующие дни.