Զոհրաբ Մնացականյանի նամակը՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը միանալու համաշխարհային զինադադարի կոչին:
Ընդգծելով համավարակի դեմ միասնական գործողություններով պայքարելու անհրաժեշտությունը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը նամակում, մասնավորապես, նշել է. «Միջազգային աջակցությունը հավասարապես կարևոր է հակամարտությունների արդյունքում խոցելի դարձած մարդկանց համար:
Այս առումով առանձնահատուկ կարևոր է ՄԱԿ մասնագիտական կառույցների, և առաջին հերթին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության աջակցությունը և հասանելիությունը հակամարտությունից տուժած տարածաշրջաններում բնակվող մարդկանց: Հայաստանը պատրաստակամ է տրամադրել անհրաժեշտ բոլոր պայմանները ՄԱԿ համապատասխան մարմինների անխաթար աշխատանքի իրականացման համար՝ անկախ տարածքի կարգավիճակից»:
«Այս համավարակը մեծ մարտահրավեր է մարդկության համար, մինչդեռ այն հաղթահարելուն ուղղված համատեղ ջանքերը կարող են նոր լիցք հաղորդել բազմակողմ համագործակցությանը, պատերազմներից և թշնամանքից զերծ, ներառական աշխարհ ստեղծելու համատեղ ջանքերին: Աղետի կանխարգելմանը, թուլացմանը և կառավարմանն ուղղված վստահության ամրապնդման միջոցառումների ձեռնարկումը այս դժվարին ժամանակներում պետք է դիտարկվի որպես հնարավորություն բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում հակամարտության կողմերի համար»,- գրված է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի նամակում:

Письмо Зограба Мнацаканяна генеральному секретарю ООН
Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян направил письмо генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу, в котором подтвердил готовность Армении присоединиться к призыву o глобальном прекращении огня.
Подчеркнув необходимость борьбы с пандемией совместными действиями, глава МИД Армении в письме, в частности, отметил: «Международная поддержка одинаково важна для людей, которые стали уязвимыми в результате конфликта.
В этой связи особенно важна поддержка профессиональных органов ООН и, прежде всего, Всемирной организации здравоохранения людям, живущим в затронутых конфликтом регионах. Армения готова предоставить все необходимые условия для работы соответствующих органов ООН, независимо от статуса территории».
«Пандемия является серьезной проблемой для человечества, в то время как совместные усилия по его преодолению могут дать новый импульс многостороннему сотрудничеству, совместным усилиям по созданию инклюзивного мира, свободного от войн и военных действий. Принятие мер по укреплению доверия к предотвращению, смягчению и ликвидации последствий стихийных бедствий в эти трудные времена должны рассматриваться как возможность для всех народов, в том числе для сторон конфликта», - говорится в письме министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна.