ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 10-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի նախիջևանյան հատվածում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով դիպուկահարի կրակոցից մահացու հրազենային վնասվածք է ստացել ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Զոհրաբ Գրիգորիի Սիանոսյանը (ծնվ. 1984թ.): Մեր խորին ցավակցությունը և զորակցությունն ենք հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին և հարազատներին:
Վերջին օրերին սա Ադրբեջանի հերթական փորձն է միտումնավոր կերպով սրելու իրավիճակը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին. մարտի 6-ին ադրբեջանական զինված ուժերը փորձել էին իրականացնել դիվերսիոն ներթափանցում Տավուշի շրջանում:
Ադրբեջանի պարբերական փորձերը սրելու իրավիճակը Հայաստանի հետ պետական սահմանին, ընդլայնելու լարվածության աշխարհագրությունը և չկիրառելու առկա լարվածության նվազեցմանն ուղղված մեխանիզմները վկայում են, որ տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի քայլերը կրում են միտումնավոր բնույթ:
Ադրբեջանի նման գործողությունները փաստում են, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացում ռիսկերի նվազեցման միջազգային մեխանիզմների ներդնումը կարևոր գերակայություն է, և այս ուղղությամբ առկա պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումն անհրաժեշտ պայման է խաղաղ գործընթացի հետագա առաջմղման համար:

Заявление МИД РА об инциденте на армяно-азербайджанской границе
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с нарушениями режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе. В заявлении говорится:
«10 марта в результате нарушения режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана на нахичеванском участке государственной границы Армении и Азербайджана смертельное огнестрельное ранение получил контрактный военнослужащий Зограб Григорьевич Сианосян (1984 г.р.). Мы выражаем наши глубочайшие соболезнования и поддержку семье и родственникам погибшего солдата.
Это очередная за последние дни попытка Азербайджана преднамеренно обострить ситуацию на армяно-азербайджанской государственной границе. 6 марта 2020 года ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения в Тавушской области.
Регулярные попытки Азербайджана обострить ситуацию на государственной границе с Арменией, расширить географию напряженности и не применять механизмы по снижению существующей напряженности свидетельствуют о том, что шаги Азербайджана по созданию угрозы региональной безопасности и миру носят преднамеренный характер.
Подобные действия Азербайджана доказывают, что внедрение международных механизмов снижения рисков в мирном процессе по Нагорному Карабаху является важным приоритетом, а реализация существующих договоренностей в этом направлении является необходимым условием для дальнейшего продвижения мирного процесса».