Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 10-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային:
Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը (ԵԽ) Հայաստանի առանցքային գործընկերներից է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության արժեքները առաջ մղելու հարցում: Նա նաև անդրադարձել է անցած տարի մեկնարկած Հայաստան-ԵԽ 2019-2022թթ. գործողությունների ծրագրին, որը կարևոր հանգրվան է հարաբերությունների զարգացման համար:
Նատալյա Վուտովան փոխվարչապետին է ներկայացրել ԵԽ գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղությունները Հայաստանում:
Զրուցակիցները քննարկել են թվայնացման, էլեկտրոնային արդարադատության, կիբեռանվտանգության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև արհեստական բանականությանը վերաբերող հարցեր մարդու իրավունքների պաշտպանության համատեքստում:
Տիգրան Ավինյանն ասել է, որ թվայնացման գործընթացը մեծ թափով առաջ է գնում և կարևորել է համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը:

Тигран Авинян принял руководителя Офиса Совета Европы (видео)
Вице-премьер Тигран Авинян 10 февраля принял руководителя Офиса Совета Европы в Ереване Наталью Вутову.
Тигран Авинян отметил, что Совет Европы является одним из ключевых партнеров Армении в вопросе продвижения ценностей демократии, защиты прав человека, верховенства закона. Он также коснулся стартовавшей в прошлом году программы Армения-СЕ на 2019 - 2022 годы. Тигран Авинян подчеркнул, что это важный этап на пути развития отношений.
Наталья Вутова представила вице-премьеру основные направления деятельности офиса СЕ в Армении.
Собеседники обсудили возможности сотрудничества в сферах оцифровки, электронного правосудия, кибербезопасности, а также вопросы, касающиеся искусственного интеллекта в контексте защиты прав человека.
Тигран Авинян представил, что процесс оцифровки продвигается с большим размахом, и подчеркнул важность сотрудничества во всех сферах, представляющих взаимный интерес.