ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած Մանվել Սարիբեկյանի խախտված իրավունքները
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ճանաչել է 2010-ին ադրբեջանական գերության մեջ մահացած՝ Թթուջուր գյուղի բնակիչ 20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանի բոլոր խախտված իրավունքները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց  ՄԻԵԴ-ում Սարիբեկյանի ընտանիքի ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը:
«Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով դատարանը որոշել է, որ Մանվել Սարիբեկյանի մահվան փաստով տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին  Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (Կյանքի իրավունք) և 3-րդ հոդվածի (Խոշտանգումների արգելում) խախտում:
Եվրադատարանի վճռի համաձայն, ադրբեջանական կողմը եռամսյա ժամկետում պետք է վճարի 62 հազար եվրոյի փոխհատուցում, որից 60 հազարը ոչ նյութական վնասի փոխհատուցումն է, իսկ 2 հազարը՝ դատական ծախսերինը:
Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ Մանվել Սարիբեկյանը (ծնված` 27.02.1990թ) գերեվարվել էր 2010 թվականի սեպտեմբերի 11-ին: Նախնական տվյալներով` 20-ամյա երիտասարդը մի քանի խոշոր եղջերավոր անասունների տարել էր արոտավայր: Ժամը 17-ի սահմաններում «Քեղուտ» հանդամասում, մառախուղի հետեւանքով կորցնելով կողմնորոշումը, նա հայտնվել էր հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա եւ գերեվարվել ադրբեջանցիների կողմից: Նոյեմբերի 4-ին ադրբեջանական կողմը Հայաստանին էր հանձնել Մանվել Սարիբեկյանի դին: Նա մահացել է 2010 թվականի հոկտեմբերի 5-ին` խեղդամահության հետեւանքով: Դիակի նախնական զննությամբ պարզ է դարձել, որ այն պատշաճ կերպով չի պահպանվել Ադրբեջանում, քանզի դիակը եղել է քայքայված: Դիակի դատաբժշկական հետազոտության արդյունքում պարզ է դարձել, որ դիակի վրա առկա են կտտանքների հետքեր, ինչը վկայում է, որ Մ.Սարիբեկյանը ենթարկվել է խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի:

ЕСПЧ признал нарушение прав Манвела Сарибекяна, скончавшегося в плену в Азербайджане
Поддержи А1+!Европейский суд по правам человека признал все нарушенные права 20-летнего жителя села Тту джур Манвела Сарибекяна, скончавшегося в азербайджанском плену в 2010 году. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал представитель семьи Сарибекяна в ЕСПЧ Артак Зейналян.
По делу “Сарибекян и Балян против Азербайджана” суд постановил, что по факту смерти Манвела Сарибекяна произошло нарушение статьи 2 (право на жизнь) и статьи 3 (запрещение пыток) Конвенции о защите прав человека и основных свобод.
Согласно решению Евросуда, азербайджанская сторона в трехмесячный срок должна выплатить компенсацию в 62 тыс. евро, из которых 60 тыс. - компенсация нематериального ущерба, а 2 тыс. -судебные издержки.
Житель села Тту джур Гегаркуникской области Манвел Сарибекян (27.02.1990 г. р.) был взят в плен 11 сентября 2010 года. По предварительным данным, 20-летний молодой человек должен был отвести крупный рогатый скот на пастбище. Около 17: 00 на участке “Кахут”, потеряв ориентацию из-за тумана, он оказался на армяно-азербайджанской границе и был взят в плен азербайджанцами. 4 ноября азербайджанская сторона передала тело Манвела Сарибекяна Армении. Он скончался 5 октября 2010 года в результате удушения. При предварительном осмотре тела стало ясно, что оно в Азербайджане не хранилось должным образом, поскольку труп уже был подвержен гниению. В результате судебно-медицинской экспертизы тела стало ясно, что на теле имеются следы пыток, что свидетельствовало о том, что М. Сарибекян подвергался пыткам и бесчеловечному обращению.