«Լուսավոր Հայաստան»-ի հայտարարությունը մեզ համար ևս անակնկալ էր․ Թեհմինա Վարդանյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Դա «Լուսավոր Հայաստան»-ի ներկուսակցական խնդիրն է, և կուսակցությունն ինքն է որոշում՝ իր ավագանու անդամին թողնում է քաղաքապետարանում, հետ է կանչում, փոխարինում է ցուցակի հաջորդ համարով»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Անի Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության հայտարարությանը, թե քննարկում են Երևանի ավագանու կազմից Դավիթ Խաժակյանին հետ կանչելու հարցը։
Ավագանու անդամը նշեց, որ իրենք հարգում են կուսակցության ցանկացած որոշում․
«Երեկ մենք ունեցել ենք Երևանի ավագանու նիստ, որը բաց է եղել բոլորի առաջ, որից հետ բոլորս գոհ ենք եղել մեր վարքագծից, թե հետո ինչն է փոխվել, չեմ կարող ասել»,-նշեց Անի Խաչատրյանը։
Խմբակցության մյուս անդամ Թեհմինա Վարդանյանն էլ ընդգծեց, որ «Լույս» խմբակցությունը պարբերաբար ունենում է քննարկումներ․
«Մենք բազմաթիվ ներկուսակցային հարցեր քննարկել ենք տարբեր կոնտեքստներով, և ավագանու բոլոր նիստերից հետո էլ, առաջ էլ միշտ բազմաբովանդակ քննարկումներ եղել են, և բոլորս հավասարաչափ պատասխանատվություն ենք կրել»։
Ինչ վերաբերում է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության հայտարարությանը, Վարդանյանն ասում է, որ իրենց համար այն ևս անակնկալ է եղել, և իրենք այդ մասին իմացել են մամուլից․
«Ինչ վերաբերում է ելույթներին, ասեմ, որ անձնավորված որևէ բան չկա, երեկվա իմ ելույթը և էմոցիաները փոխկապակցված էին քաղաքապետի խոսքի և էմոցիաների հետ»։
Վարդանյանն ասում է՝ աղմուկի պատճառը չի հասկանում, քանի որ նորմալ աշխատանքային պրոցես է։
Անի Խաչատրյանն էլ ասում է, իրենք կարող են խմբակցության ներսում ունենալ տարբեր կարծիքներ, բայց ի տարբերություն իշխող խմբակցության՝ իրենք խմբակցության ներսում միշտ գալիս են կոնսենսուսային որոշման։

Заявление “Светлой Армении” и для нас было неожиданностью: Техмина Варданян (видео)
Поддержи А1+!«Это – внутрипартийная проблема “Светлой Армении”, и партия сама решает, оставить своего члена совета старейшин в мэрии, отозвать, заменить следующим номером по списку»,- сегодня в беседе с журналистами заявила член фракции “Луйс” совета старейшин Еревана Ани Хачатрян, обратившись к заявлению партии “Светлая Армения” о том, что они обсуждают вопрос отзыва Давида Хажакяна из состава совета старейшин Еревана.
Член совета старейшин отметил, что они уважают любое решение партии:
“Вчера у нас было заседание совета старейшин Еревана, которое было открыто перед всеми, все мы были довольны своим поведением, что потом изменилось, не могу сказать”, - отметила Ани Хачатрян.
Другой член фракции Техмина Варданян подчеркнула, что фракция “Луйс” периодически проводит обсуждения:
“Мы обсудили многочисленные внутрипартийные вопросы в различных контекстах, и после, и до всех заседаний совета старейшин всегда были многосмысловые обсуждения, и все несли равную ответственность”.
Касательно заявления партии “Светлая Армения”, Варданян говорит, что для них также было сюрпризом, и они об этом узнали из прессы:
“Что касается выступлений, скажу, что нет ничего личностного, вчерашнее мое выступление и эмоции были взаимосвязаны с речью и эмоциями мэра”.
Варданян говорит: не понимает причины шума, поскольку это – нормальный рабочий процесс.
А Ани Хачарян говорит: у них могут быть различные мнения внутри фракции, но в отличие от правящей фракции, они внутри фракции всегда приходят к консенсусному решению.