Պետք է շարունակենք աշխատել Սենատում և Սպիտակ տան հետ․ ամերիկագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀոկտեմբերի 29-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը ձայների մեծամասնությամբ ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող թիվ 296 բանաձևը
Այս կապակցությամբ Հայ հեղափոխական դաշնակցության Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանն այսօր ասուլիսի ժամանակ ասել էր, որ հետայսու պետք է ասել, որ Միացյալ Նահանգները ցեղասպանությունը ճանաչեց։ «Եթե Բելգիայի Սենատի մեկ բանաձևը մեզ մղում է ասել, որ ճանաչել է։ Եթե Ռուսաստանի Դումայի բանաձևը մղում է ասել, որ ճանաչել է և մնացած բոլորը․ Իտալիայի Վերին-վարին պալատը և այլն․․․ բանաձևերն ասում են, որ ճանաչել է, ինչո՞ւ Միացյալ Նահանգների դեպքում պետք է ասենք, որ չի ճանաչել։ Առավելագույնը կարելի է ասել, որ Միացյալ Նահանգների նախագահը չի օգտագործում բառը»,- նշել էր նա։
Արդյո՞ք կարելի է պնդել, որ ԱՄՆ-ն այսկերպ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ «Ա1+»-ը այս հարցով մեկնակաբանության համար կապ հաստատեց տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ, միջազգայնագետ, ամերիկագետ Սուրեն Սարգսյանի հետ։
Սարգսյանն ասաց, որ բանաձևն օրենքի ուժ չունի։
«Սկսենք նրանից, որ սա Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի 2 պալատներից միայն մեկի կողմից ճանաչված հանգամանք է։ Այսինքն՝ ՝Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է բանաձև, որ օրենք չէ, չպետք է գնա Սենատ հաստատման, հետո ուղարկվի նախագահական վավերացման, այլ՝ ընդամենը բանաձև է, հայտարարություն»,- ընդգծեց Սարգսյանը։
Շարունակելով՝ ամերիկագետն ասաց, որ համանման հայտարարություն կա նաև Սենատում, և մոտ ժամանակներս նաև այդ հարցը կքննարկվի և կքվեարկվի․ «Իսկ ամբողջական ճանաչման համար, բնականաբար, մեզ բոլորիս համար կարևոր է, որպեսզի, վերջիվերջո, Միացյալ Նահանգների նախագահն օգտագործի «ցեղասպանություն» եզրույթը և հստակ քաղաքական և իրավական գնահատական տա այն իրադարձություններին, որոնք տեղի են ունեցել 1915 թվականին, դրանից առաջ և հետո»։
Կարևոր հիմնաքարը դրված է, ըստ փորձագետի, և հույս ունենանք, որ հայ համայնքի և լոբբիստների ակտիվ աշխատանքի շնորհիվ մյուս ատյաններում նույնպես կհասնենք ճանաչմանը։ «Եթե մեզ բավարար է, որ Կոնգրեսի երկու պալատներից մեկը ճանաչի ցեղասպանությունը, իհարկե, սա ճանաչման փաստ է»,- շեշտեց նա։
Սուրեն Սարգսյանի կարծիքով՝ ճանաչումն այս առումով ընդհանրապես չափազանց լղոզված հասկացություն է միջազգային իրավունքի մեջ, որովհետև ճանաչում կլինի այն ժամանակ, երբ որ ԱՄՆ նախագահն ամեն անգամ Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելիս կօգտագործի «ցեղասպանություն» եզրույթը։ «Սա կլինի արդեն, որ այդ պետության ոչ միայն օրենսդիր, այլև՝ գործադիր իշխանությունը ճանաչել է ցեղասպանությունը։ Եվ քաղաքականությունը, որ իրականացնում է, համապատասխանում է այս դիրքորոշմանը։ Այսպիսին է նաև Միացյալ Նահանգների մեր համայնքի կարծիքն ու ցանկությունը»,- շարունակեց նա։
Այստեղ, ըստ Սարգսյանի, հակասություն չկա իր և Կիրո Մանոյանի ասածի հետ, որովհետև նույն բանի մասին են խոսում․ «Բնականաբար բոլորս էլ ուզում ենք, որ ամենաբարձր մակարդակով Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվի և բնականաբար կարծում ենք, որ շարունակական պետք է լինի այս պայքարը»։
Միջազգայնագետն ասաց, որ Միացյալ Նահանգներում հանրային ընկալման մեջ Հոլոքոստը չի ժխտվում, և եթե ինչ-որ մեկը ժխտում է, բնականաբար հանրային ուժեղ հարձակում և ճնշում է լինում այդ անհատի կամ քաղաքական գործչի նկատմամբ։ «Միացյալ նահանգներում տաբու է ժխտել Հոլոքոստը։ Նույնկերպ պետք է լինի նաև Հայոց ցեղասպանության դեպքում։ Վստահ եմ, որ բոլորը դրան են ձգտում և ջանքերը դեպի դա են տանում»,- նշեց ամերիկագետը։
Հարցին, եթե Կոնգրեսի մյուսը պալատը՝ Սենատը, նույնպես ընդունի համանման բանաձևը, իրավական ուժեղ նախադրյալներ ստեղծվո՞ւմ են ։ «Ինքը պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող փաստաթուղթ չէ։ Ինքն ընդամենը հայտարարություն է, բայց, իհարկե, եթե նաև հայտարարությամբ հանդես գա Սենատը, որ ճանաչում է Ցեղասպանությունը որպես փաստ, կստացվի, որ Կոնգրեսի երկու պալատներն են ճանաչել ցեղասպանությունը»։
Հարցին, թե արդյո՞ք սրանից հետո կարող է գործադիր իշխանությունը՝ Սպիտակ տունը, նույնպես ընդունի ինչ-որ բանաձև, Սուրեն Սարգսյանը պատասխանեց, որ Սպիտակ տունը բավարարվում է միայն հայտարարություններով և ոչ մի բանաձև չի ընդունում։
«Սպիտակ տունը կարող է հայտարարել ու ասել․ «Այո՛, սա ցեղասպանություն է», ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասի․ «Ցեղասպանություն է», պետքարտուղարը, բոլոր դեսպաններն ասեն․ «Ցեղասպանություն է», ու ոչ մեկին աշխատանքից չազատեն, ինչպես եղել է նախկինում, այս սա կլինի ամբողջական ճանաչում։ Հիմա էլ փաստը կա․ մենք գործ ունենք մի փաստի հետ, երբ որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, բայց բավարա՞ր է, թե՞ ոչ։ Ինձ թվում է՝ բավարար չէ, պետք է շարունակենք աշխատել Սենատում և Սպիտակ տան հետ»,- եզրափակեց նա։

Мы должны продолжать работать в Сенате и с Белым домом: американист
Поддержи А1+!29-го октября Палата представителей Конгресса Соединенных Штатов Америки большинство голосов приняла резолюцию № 296, признающую Геноцид армян.
В этой связи глава офиса по вопросам Ай дата и политических вопросов Армянской революционной партии Дашнакцутюн Каро Маноян сегодня во время пресс-конференции сказал, что отныне нужно говорить, что Соединенные Штаты признали геноцид. «Если одна резолюция Сената Бельгии заставляет нас сказать, что признал. Если резолюция Российской Думы признает сказать, что признал и остальное, Верхняя-нижняя палата Италии и т.д…. резолюции говорят, что признали, почему в случае Соединенных Штатов мы должны сказать, что не признали? Максимум можно сказать, что президент Соединенных Штатов не использует это слово», - отметил он.
Можно ли утверждать, что таким образом США признали Геноцид армян. «А1+» для комментария по этому вопросу связался с экспертом по региональным вопросам, международником, американистом Суреном Саркисяном.
Саркисян сказал, что резолюция не имеет силы закона.
«Начнем с того, что это обстоятельство, признанное только одной из 2 палат Конгресса Соединенных Штатов. То есть Палата представителей приняла резолюцию, которая не является законом, не должна идти в Сенат на утверждение, потом быть направлена в президентскую на ратификацию, это всего лишь резолюция, заявление», - подчеркнул Саркисян.
Продолжив, американист сказал, что подобное заявление есть и в Сенате, и в ближайшее время этот вопрос также будет рассмотрен и вынесен на голосование: «А для полноценного признания, разумеется, для всех нас важно, чтобы, наконец, президент Соединенных Штатов использовал термин «геноцид» и дал четкую политическую и правовую оценку тем событиям, которые имели место в 1915 году, до и после этого».
Важный краеугольный камень заложен, по мнению эксперта, и будем надеяться, что благодаря активной работе армянской общины и лоббистов в других инстанциях также достигнем признания. «Если нам достаточно, чтобы геноцид признала одна из двух палат Конгресса, конечно, это - факт признания», - подчеркнул он.
По мнению Сурена Саркисяна, признание в этом плане вообще чрезвычайно расплывчатое понятие в международном праве, потому что признание будет тогда, когда президент США каждый раз говоря о Геноциде армян, будет использовать термин «геноцид». «Это будет уже, что не только законодательная, но и исполнительная власть государства признала геноцид. И политика, которую осуществляет, соответствует этой позиции. Таково также мнение и желание нашей общины Соединенных Штатов», - продолжил он.
Здесь, по мнению Саркисяна, нет противоречия между сказанным им и Киро Манояном, потому что они говорят об одном и том же: «Разумеется, все мы хотим, чтобы факт Геноцида армян был признан на самом высоком уровне и разумеется считаем, что эта борьба должна быть постоянной».
Международник сказал, что в Соединенных Штатах в общественном восприятии Холокост не отрицается, и если кто-либо отрицает, разумеется происходит сильное общественное нападение и давление на эту личность или политического деятеля. «В Соединенных Штатах табу отрицать Холокост. То же должно быть и в случае Геноцида армян. Уверен, что все стремятся к этому и ведут усилия к этому», - отметил американист.
На вопрос, если другая палата Конгресса – Сенат, также примет подобную резолюцию, создаются ли сильные правовые предпосылки? «Это не является документом, имеющим обязательную юридическую силу. Это всего лишь заявление, однако, конечно, если и Сенат выступит с заявлением, что признает Геноцид как факт, получится, что обе палаты Конгресса признали геноцид».
На вопрос, может ли после этого исполнительная власть – Белый дом – также принять какую-либо резолюцию, Сурен Саркисян ответил, что Белому дому достаточно только заявлений, и никаких резолюций он не принимает.
«Белый дом может заявить и сказать: «Да, это – геноцид», президент США Дональд Трамп скажет: «Геноцид», госсекретарь, все послы скажут: «Геноцид», и никого не уволят с работы, как было ранее, вот это будет полноценным признанием. И сейчас есть факт, мы имеем дело с фактом, когда Палата представителей США признала Геноцид армян, но достаточно или нет? Мне кажется, недостаточно, нужно продолжать работать в Сенате и с Белым домом», - заключил он.