Նաիրի Հունանյանը գիտի, որ կողքի խցում Քոչարյանն է, և կուզի առիթից օգտվել ու անուններ տալ. Ա. Սարգսյան (տեսանյութ)
«Նաիրի Հունանյանը գիտի, որ իր կողքին նստած է Ռոբերտ Քոչարյանը և ինքը կուզենա դրանից օգտվելով անուններ տալ, որ նորից քաղաքական կյանքի մաս դառնալ»,- եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում նշեց «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ, Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբայր Արամ Սարգսյանը։
Նրա խոսքով հանցագործն իր խցից այժմ հետևում է ներկայումս կատարվող ներքաղաքական իրադարձություններին, տեսնում է, թե նախկինները ներկաների հետ ինչ պատերազմի մեջ են և փորձում է այդ պատերազմի մեջ ինքն իր շահն ունենալ։
«Գործն իսկապես քաղաքական ենթատեքստ ունի և մի անգամ արդեն քաղաքական դատավարություն եղել է։ Տարբեր մարդիկ տարբեր նպատակներով դատավարությունն արագ անցկացրել են և այդ դատավարության արդյունքները չեն բավարարել որևէ մեկին»։
Արամ Սարգսյանի կարծիքով հոկտեմբերի 27-ի նման բարդ դատավարությունները պիտի տեղի ունենան այնպիսի ժամանակաշրջաններում, երբ որ դատաիրավական համակարգն ամբողջությամբ ձևավորված կլինի, երբ վերջինս  ունենա հանրային լուրջ վստահություն, երբ պետությունն ուժեղացած լինի։ Ասում է՝ ուժեղ պետության դեպքում միայն մենք կկարողանանք բացահայտել նաև արտաքին քաղաքական հանգամանքների  հնարավոր առկայությունն այս գործում։
«Նոր իշխանությունը որևէ կաշկանդվածություն չունի հոկտեմբերի 27-ը բացահայտելու առումով։ Իրենք այդ հարցով որևէ կասկած չեն հարուցում և միանշանակ է, որ շահագրգռված են այդ գործի բացահայտման մեջ»,-նշեց Արամ Սարգսյանը։

Наири Унанян знает, что в соседней камере находится Кочарян, и он захочет воспользоваться поводом и назвать имена: А. Саркисян (видео)
«Наири Унанян знает, что рядом с ним сидит Роберт Кочарян и он захочет воспользовавшись этим назвать имена, чтобы вновь стать частью политической жизни»,- во время беседы с журналистами в Ераблуре отметил председатель партии «Республика», брат полководца Вазгена Саркисяна Арам Саркисян.
По его словам преступник из своей камеры сейчас следит за происходящими в настоящее время внутриполитическими событиями, видит, в какой борьбе бывшие находятся с нынешними и пытается сам иметь выгоды в этой войне.
«Дело действительно имеет политический подтекст и однажды уже был политический судебный процесс. Разные люди с различными целями быстро провели судебный процесс, и результаты этого судебного процесса никого не удовлетворили».
По мнению Арама Саркисяна такие сложные судебные процессы, как 27-го октября, должны иметь место в такие времена, когда будет полностью сформирована судебно-правовая система, когда последняя будет иметь серьезное общественное доверие, когда государство окрепнет.  Говорит: только в случае сильного государства мы сможем раскрыть также возможное наличие внешних политических обстоятельств в этом деле.
«У новых властей нет никакой скованности в плане раскрытия 27-го октября. Они не возбуждают никаких подозрений по этому вопросу и однозначно заинтересованы в раскрытии этого дела»,- отметил Арам Саркисян