Վահե Էնֆիաջյանի ներկայացրած նախագիծը որակվեց «ուշացած»
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանն առաջարկում է փոփոխություններ կատարել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում։
Պատգամավորը ուսումնասիրություն է կատարել և պարզել, որ վերջին 2 տարվա ընթացքում ճանապարհատրանսպորտային պատահարներներն ավելացել են։ «Վիճակագրությունը վկայում է այն մասին, որ ՃՏՊ-ների թիվը տարեցտարի աճում է։ 2018 թ․առաջին հինգ ամսվա ընթացքում 1362 պատահար է եղել, որի հետևանքով 114 մարդ մահացել է, 1976 մարդ մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածք է ստացել։ 2019 թ․ առաջին 5 ամսվա ընթացքում 1663 պատահար է տեղի ունեցել, որի հետևանքով 122 մարդ մահացել է և 2416 մարդ մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել»,- ներկայացրեց Վահե Էնֆիաջյանը։
Ըստ նախագծի հեղինակի՝ հիմնական խախտումը լինում է հանդիպակաց երթևեկության գոտի դուրս գալու հետ կապված։ Գործող օրենքով, վարչական իրավախախտման համար նախատեսվում է տուգանք՝ 30 000 դրամ։ «Այս նախագիծը կրում է կանխարգելող բնույթ, որպեսզի նման անցանկանալի դրսևորումներ չլինեն»,- ասաց նա։
Վահե Էնֆիաջյանն առաջարկում է հետևյալը․ «Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից հանդիպակաց երթևեկության գոտի դուրս գալը, եթե դա կապված չէ վազանցը թույլատրված տեղում կատարելու կամ կանգնած տրանսպորտային միջոցը, կամ խոչընդոտը շրջանցելու հետ, և եթե առանց հանդիպակաց երթևեկության գոտի դուրս գալու անհնար է շրջանցել կանգնած տրանսպոտային միջոցը կամ խոչընդոտը, առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսունապատիկի չափով»,- պարզաբանեց նախագծի հեղինակը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը նկատել տվեց որ Կառավարությունը փաթեթ է ներկայացրել, ըստ որի այդ խնդիրը լուծվում էր և հանձնաժողովը առաջին ընթերցմամբ դրան դրական հավանություն է տվել։ Խոսքը վերաբերում է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի վերաբերյալ հարցերին, որով հստակեցվում են ճանապարհային խախտումների արդյունքում բալային միավորների հանման մեխանիզմները։
Ըստ պարոն Գորգիսյանի՝ այդ երկու նախագծերը հակասություններ ունեն, և ըստ նրա՝ այս նախագիծն արդեն «ուշացած է»։ Կառավարության ներկայացուցիչ, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը նշեց, որ Կառավարությունը հանգել է այն եզրակացության, որ այս պահին պետք է ձեռնպահ մնալ տուգանքներ սահմանելուց և համակարգային կարգավորում տալ, ինչն արդեն Կառավարությունն արել է՝ հավանություն տալով Ոստիակնության կողմից ներկայացված նախագծին։ Նախագիծը դրվեց քվերակության, և այն չընդունվեց։

Проект, представленный Вагэ Энфиаджяном квалифицирован как «запоздалый»
Депутат от фракции «Процветающая Армения», вице-спикер Национального собрания Вагэ Энфиаджян предлагает внести изменения в Кодекс Республики Армения «Об административных нарушениях».
Депутат провел исследование и выяснил, что за последние 2 года дорожно-транспортные происшествия увеличились. «Статистика свидетельствует о том, что число ДТП растет из года в год. За первые пять месяцев 2018 г. было 1362 происшествий, вследствие чего умерли 114 людей, 1796 человек получили телесные повреждения различной степени. За первые 5 месяцев 2019г. произошло 1663 происшествий, вследствие чего умерли 122 человека и 2416 человек получили телесные повреждения различной степени тяжести», - представил Вагэ Энфиаджян.
Согласно автору проекта, основное нарушение бывает связано с выездом на встречную полосу движения. По действующему закону, за административное правонарушение предусмотрен штраф в размере 30 000 драм. «Этот проект несет превентивный характер, чтобы подобных нежелательных проявлений не было», - сказал он.
Вагэ Энфиаджян предлагает следующее: «Выезд на встречную полосу движения водителями транспортных средств, если это не связано с совершением обгона в допустимом месте или стоящее транспортное средство или с обьездом препятствия, и если без выезда на встречную полосу движения невозможно обьехать стоящее транспортное средство или препятствие, вызывает назначение штрафа в пятисократном размере установленной минимальной зарплаты», - пояснил автор проекта.
Депутат от фракции «Светлая Армения» Геворг Горгисян отметил, что Правительство  представило пакет, согласно которому эта проблема решалась и комиссия в первом чтении одобрила его. Речь идет о вопросах относительно Закона «О внесении изменений и дополнений в  Кодекс РА «Об административных правонарушениях» и Закона», которым уточняются механизмы вычета баллов в результате дорожных нарушений.
По мнению Горгисяна, между этими двумя проектами есть противоречия, и по его словам, этот проект уже «запоздал». Представительница правительства, заместитель Министра юстиции Кристине Григорян отметила, что Правительство пришло к заключению, что в настоящий момент нужно воздержаться от установления штрафов и дать системное регулирование, что уже  сделало Правительство, одобрив представленную Полицией программу. Проект был вынесен на голосование и не был принят.