50792639_2231871877028687_1845771811887775744_n.thumb
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելին՝ Ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգարժան տիկին Մերկել,
սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին Ազգային տոնի կապակցությամբ: Գերմանիայի վերամիավորումը նոր էջ բացեց համաշխարհային քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների պատմության մեջ:
Այսօր Գերմանիան զարգացման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության վրա հիմնված երկրների լավագույն օրինակներից է:
Հայաստանի Հանրապետությունը մեծապես կարևորում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով հարաբերությունների հետևողական զարգացումն ու խորացումը:
Այսօր Հայաստանն անցնում է  մարտահրավերներով լի բարեփոխումների ճանապարհ, որոնց հաղթահարման գործում մեծապես կարևորում ենք մեր գործընկերների աջակցությունը: Այս հարցում Գերմանիան մեր հուսալի գործընկերն է, ժողովրդավարական բարեփոխումների հաստատուն աջակիցն ու ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության ընդլայնման սատարողը:

50792639_2231871877028687_1845771811887775744_n.thumb
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание канцлеру Федеративной республики Германия Ангеле Меркель по случаю Национального праздника.
“Уважаемая госпожа Меркель, сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Германии с Национальным праздником!
Воссоединение Германии открыло новую страницу в истории мировой политики и международных отношений.
Сегодня Германия - один из лучших примеров стран, основанных на развитии, демократии, защите прав человека, верховенстве закона.
Республика Армения придает большое значение последовательному развитию и углублению двусторонних и многосторонних отношений с Федеративной республикой Германия.
Сегодня Армения проходит путь реформ, полный вызовов, в деле преодоления которых мы придаем большое значение содействию наших партнеров. В этом вопросе Германия является нашим надежным партнером, твердым сторонником демократических реформ и сторонником расширения взаимодействия Армения – ЕС.
Пусть прогресс и благополучие всегда сопутствуют талантливому и креативному народу Германии”, - говорится в поздравительном послании.