Ամուլսարի հարցով նոր ՇՄԱԳ իրականացնելու մասին դեռ որեւէ տեղեկություն չկա
Աջակցիր «Ա1+»-ինՇրջակա միջավայրի նախարարությունը դեռ Ամուլսարի հանքի շահագործման համար Շրջակա միջավայրի ազդեցության նոր գնահատում (ՇՄԱԳ) իրականացնելու անհրաժեշտության մասին հրապարակում չի արել։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Շրջակա միջավայրի նախարարի մամուլի խոսնակ Արմեն Վարդանյանը նշեց․
«Այս պահի դրությամբ դեռ որևէ մեկնաբանություն չկա, հենց որևէ տեղեկատվություն ունեցանք պատշաճ կարգով կիրազեկենք»։
Ըստ նրա՝ թե ո՞վ կհրապարակի, նախարարությո՞ւնը, թե՞ Կառավարությունը, պարզ չէ։
Նշենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 30-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը պետք է եզրակացություն տա մինչեւ սեպտեմբերի 4-ը:
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆեյսբուքում տեղեկացրել էր, որ կառավարության աշխատակազմը «Էլարդի» եզրակացությունը ուղարկում է Շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ պարզելու արդյո՞ք եզրակացության մեջ կան տվյալներ, որոնք Ամուլսարի հանքի շահագործման համար Շրջակա միջավայրի ազդեցության նոր գնահատում (ՇՄԱԳ) իրականացնելու անհրաժեշտություն են առաջացնում:

Пока нет какой-либо информации о проведении новой ОВОС по вопросу Амулсара
Поддержи А1+!Министерство окружающей среды пока не сделало публикации о необходимости осуществления новой оценки окружающей среды (ОВОС) для эксплуатации Амулсарского рудника.
В беседе с «А1+» пресс-секретарь окружающей среды Армен Варданян отметил:
«По положению на данный момент пока нет никаких комментариев, как только у нас будет какая-либо информация, мы проинформируем надлежащим образом».
По его словам, кто опубликует, министерство или Правительство, неясно.
Отметим, что премьер-министр Никол Пашинян 30-го августа написал на своей странице в фейсбук, что Министерство окружающей среды должно дать заключение до 4-го сентября.
Ранее Никол Пашинян в Фейсбуке сообщал, что аппарат правительства направляет заключение “Эларда” в Министерство окружающей среды, чтобы выяснить, есть ли в заключении данные, которые вызывают необходимость в проведении новой оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) для Амулсара.