Արսեն_Միխայլով_(«Իմ_Քայլը»_դաշինք)
Հայաստանի ասորական համայնքը պետք է պահանջի այսօրվա Թուրքիայի կառավարությունից՝ ճանաչել 1915 թվականի ասորիների ցեղասպանությունը։ Այսօր ասորական համայնքը հիշատակում է ասորիների ցեղասպանության 104-րդ տարելիցը։
Հայաստանի «Աթուր» ասորիների միության նախագահ, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Միխայլովը «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ասորական համայնքը ակտիվ է ասորիների Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում։
«Համայնքի անդամ, ՀՀ-ում ցեղասպանության ոլորտի մասնագետ Անահիտ Խոսրոեւը Ավստրալիայի պառլամենտում ցեղասպանության թեմայով ելույթ է ունենալու այսօր։ Այսպիսի քայլեր ենք մենք անում նաեւ հայ մասնագետների հետ։ Եթե որոշ Ցեղասպանություններ կանխվել են, ապա ասեմ, որ ասորի ժողովրդի ցեղասպանությունը շարունակվում է նաեւ այսօր՝ Սիրիայում եւ Իրաքում։ Եւ պետք է համախմբվեն ոչ միայն ասորական եւ հայկական համայնքի ներկայացուցիչները, այլեւ բոլորը»,-ասաց պարոն Միխայլովը։
Հայաստանում բնակվող մոտ 6 հազար ասորիները ազգային լուրջ խնդիր չունեն, վստահեցնում է Արսեն Միխայլովը։ Կառավարության հետ համագործակցում են եւ ներկայացնում իրենց պահանջները։
«Մենք այսօր պահանջում եւ խնդրում ենք կառավարությանը, որ ուշադրություն դարձնեն այն ազգերին, որոնք չունեն պետականություն։ Մեր պետությունը ՀՀ-ն է եւ ՀՀ կառավարությունը։ Մենք շատ էինք խնդրում եւ պահանջում, որ վարչապետի խորհրդականներից մեկը լինի ազգային փոքրամասնությունների նախագահը, եւ դա եղավ»,- ասաց նա։

Геноцид ассирийского народа продолжается и сегодня: депутат НС
Ассирийская община Армении должна потребовать от сегодняшнего правительства Турции признать геноцид ассирийцев 1915 года. Сегодня ассирийская община отмечает 104-летнюю годовщину геноцида ассирийцев.
Председатель Союза ассирийцев Армении «Атур», депутат НС от фракции «Мой шаг» Арсен Михайлов в беседе с «А1+» отметил, что ассирийская община активна в процессе признания Геноцида ассирийцев.
«Член общины, специалист в области геноцида в РА Анаит Хосроева сегодня выступит в парламенте Австралии на тему геноцида.  Мы совершаем такие шаги и с армянскими специалистами. Если некоторые геноциды были пресечены, скажу, что геноцид ассирийского народа продолжается и сегодня в Сирии и Ираке. И должны сплотиться не только представители ассирийской и армянской общины, но и все», - сказал господин Михайлов.
Около 6 тысяч ассирийцев, проживающих в Армении, имеют серьезные национальные проблемы, заверяет Арсен Михайлов. Сотрудничают с правительством и представляют свои требования.
«Мы сегодня требуем и просим правительство, чтобы обратили внимание на те нации, у которых нет государственности. Наше государство – РА и правительство РА. Мы очень просили и требовали, чтобы одним из советников премьер-министра был председатель национальных меньшинств, и это случилось», - сказал он.