Քաղաքացին կարող է իրեն պատկանող գույքն ու հողամասն օտարել առանց եկամտային հարկ վճարելու․ ՄԻՊ
2017-2018 թվականների ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանին բողոքներ են հասցեագրվել անձնական օգտագործման գույքն օտարելու դեպքում ֆիզիկական անձանց եկամտային հարկի վճարման պահանջներ ներկայացնելու վերաբերյալ։
Խնդիրն այն է, որ ՀՀ հարկային օրենսգրքով ձեռնարկատիրական գործունեության առարկա համարվող գույքի օտարում էր համարվում`
անձնական, ընտանեկան կամ տնային օգտագործման նույն տեսակի գույքի՝ տարվա ընթացքում երկրորդ և ավելի թվով օտարումը, եթե դրանց ձեռքբերումը և օտարումը տեղի է ունեցել մեկ տարվա ընթացքում,
արտադրական, այլ առևտրային և հասարակական նշանակության գույքի, ներառյալ` շենքերի, շինությունների (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց), արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողերի կամ գույքի սեփականությունում անձին պատկանող բաժնեմասի օտարումը։
Վերոնշյալ կարգավորման նպատակն էր հարկային պարտավորություն սահմանել բոլոր այն անձանց համար, ովքեր, փաստացի զբաղվելով շահույթ հետապնդող գործունեությամբ, հարկ վճարելու պարտականություն օրենքով չունեին: Սակայն նշված կարգավորումների պարագայում տուժել են այն անձինք, ովքեր գույքն օտարել են անձնական կարիքներից ելնելով, այսինքն շահույթ ստանալու նպատակ չեն հետապնդել։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը 2018 թվականի ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան հաղորդման մեջ անդրադարձ էր կատարել ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման գույքն օտարելու դեպքում եկամտային հարկի վճարման պարտավորություն ունենալու խնդրին։ Մասնավորապես տարեկան հաղորդման մեջ Պաշտպանի կողմից առաջարկվել էր`
հարկային օրենսգրքով սահմանված ձեռնարկատիրական համարվող գործունեության հասկացությունը վերաձևակերպել և անձի կողմից անձնական, ընտանեկան կամ տնային օգտագործման նույն տեսակի գույքի օտարումը որակել ձեռնարկատիրական միայն պարբերական բնույթ կրելու դեպքում,
հարկային օրենսգրքում բացառել ըստ գույքի նշանակության տեսակների հարկման նկատմամբ առկա տարբերակված մոտեցումը (արտադրական, այլ առևտրային և հասարակական նշանակության գույք, ներառյալ` շենքեր, շինություններ (այդ թվում` անավարտ (կիսակառույց), արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողեր կամ գույք):
Նշված առաջարկներն հասցեագրվել են նաև ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին։
Պաշտպանը ողջունելի է համարում այն, որ ՀՀ կառավարության կողմից Ազգային  Ժողովին ներկայացված, այնուհետև Ազգային Ժողովի կողմից ընդունված ՀՀ հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթում ներառվել են անհրաժեշտ կարգավորումները։
Այսպիսով, այսուհետ ֆիզիկական անձանց պատկանող գույքի, ինչպես նաև հողամասի (անկախ հողամասի նպատակային նշանակությունից) օտարումը չի համարվի ձեռնարկատիրական գործունեության առարկա համարվող գույքի օտարում և եկամտային հարկի հարկման բազան որոշելիս ֆիզիկական անձանց կողմից նշված գույքի օտարումից ստացվող եկամուտները կհամարվեն նվազեցվող։
Հողամասի օտարումից ստացվող եկամուտները կհամարվեն նվազեցվող 2020 թվականի հունվարի 1-ից հետո իրականացված օտարման գործարքների մասով։

Гражданин может отчуждать принадлежащее ему имущество и земельный участок без уплаты подоходного налога
Защитнику прав человека в течение 2017 - 2018 годов были адресованы жалобы о предъявлении требований по уплате подоходного налога физическим лицам в случае отчуждения имущества для личного пользования.
Проблема в том, что по Налоговому кодексу РА отчуждением считающегося предметом предпринимательской деятельности имущества считалось второе и более отчуждение в течение года того же вида имущества личного, семейного или домашнего пользования, если их приобретение и отчуждение имело место в течение года, а также имущества производственного, иного коммерческого и общественного значения, включая здания, строения (в том числе незавершенные), отчуждение доли, принадлежащей лицу в собственности земель или имущества недропользования и иного производственного назначения.
Целью вышеуказанного регулирования было установление налогового обязательства для всех лиц, которые, фактически занимаясь деятельностью, преследующей прибыль, по закону не имели обязанности платить налог. Однако при указанных регулировках страдали те лица, которые отчуждали имущество исходя из личных нужд, то есть не преследовали цели получения прибыли. Защитник прав человека в годовом сообщении 2018 года о деятельности омбудсмена Армении, состоянии защиты прав и свобод человека коснулся проблемы выплаты подоходного налога в случае отчуждения физическими лицами имущества для личного пользования.
В частности, в годовом сообщении омбудсмена было предложено переоформить понятие предпринимательской деятельности, предусмотренное налоговым кодексом, и квалифицировать отчуждение лицом одного и того же вида имущества личного, семейного или домашнего пользования только при периодическом характере предпринимательской деятельности, а также исключить в Налоговом кодексе дифференцированный подход к налогообложению по видам имущества (имущество производственного, иного коммерческого и общественного назначения, включая здания, строения (в том числе незавершенное (недостроенное), земли или имущество пользования недрами и иного производственного назначения).
Указанные предложения были адресованы также и аппарату премьер-министра РА.
Защитник считает похвальным то, что в пакет изменений в Налоговом кодексе РА, представленный правительством Армении Национальному собранию, затем принятый Национальным собранием, включены необходимые регулирования.
Таким образом, отныне отчуждение имущества, принадлежащего физическим лицам, а также земельного участка (независимо от целевого назначения земельного участка) не будет считаться отчуждением имущества, считающегося предметом предпринимательской деятельности, и при определении базы налогообложения подоходного налога,  доходы, получаемые физическими лицами от отчуждения указанного имущества, будут считаться сниженными.
Доходы от отчуждения земельного участка будут считаться сниженными по части сделок по отчуждению, осуществленных после 1 января 2020 года.