Դիսպետչերին բողոքելը հաշիվ չէ. Մեջքդ ջարդվում է՝ Մարտունու համայնքապետին դիմիր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռանց հենակի ու փայտից աթոռներով. այսպես մոտ 130 կմ ուղևորները կտրում են Երևանից Մարտունի կամ հակառակ ուղղությամբ երթևեկելիս:
Սոնան ուսանողուհի է։ 5 տարի շարունակ օգտվում է այս երթուղուց։ Ասում է՝ մեքենաները չեն շարժվում, քանի դեռ առանց հենակի աթոռները զբաղեցված չեն։
Նա հաճախ նաև ժամերի հետ կապված խնդրի առաջ է կանգնում:
«Երբ ժամը 16:00-ից հետո եմ ցանկանում գնալ Երեւան, արդեն մեքենա չի լինում, ստիպված հաջորդ օրը առավոտյան ուշացած եմ հասնում դասի»,-ասաց նա։
Երթուղայինի համար ամենածանրաբեռնված օրերը ուրբաթից մինչեւ երկուշաբթի են: Այդ օրերին ուսանողների հոսք է սկսվում մայրաքաղաքից դեպի մարզ եւ հակառակը։
Երթուղուց օգտվողներն ասում են՝ հաճախ լեզվակռիվ է սկսվում ուղեւորների եւ դիսպետչերներին կամ վարորդների հետ, բայց արդյունք չի լինում։
«Գոնե երկու կոպեկ էլ մեզ մնա, դրա համար ենք աշխատում»,- որպես կանոն ասում են վարորդները։
Մարտունու համայնքապետ Արմեն Ավետիսյանը զարմանում է. ասում է, որևէ բողոք չեն ստացել քաղաքացիներից, դեռ մի բան էլ՝ վարորդներ են բողոքել, որ ուղևորների պակաս ունեն:
Ասում է, որ չնայած ուղևորների թվի պակասին, միևնույն է, երթևեկությունը իրականացվել է:
«Հլը էդ բողոքողները մի անգամ գային. ես գնացող -գալացողներից անընդհատ հարցրել եմ, ասել են՝ նորմալա, ես բացարձակապես ոչ մի բողոք չեմ ստացել: Կարող է, մեկը գյուղերից գանգատվում է, որ չի գալիս իրա դռան դեմից վերցնի»,- ասում է համայնքապետը:
Երթուղին սպասարկում է «ԱՐՍՄԱՇ – ԱՎՏՈ» ՍՊԸ-ն։ Ընկերության տնօրեն Հովհաննես Գրիգորյանը «Ա1+»-ին տեղեկացրեց, որ այս պահին ունեն Mercedes Sprinter մակնիշի 12 մեքենա։ Կան նաեւ պահեստային՝ մի քանի «Գազել» մակնիշի ավտոմեքենա: Նա նույնպես պնդում է՝ որ չի ստացել ոչ մի բողոք: Եթե լիներ, վաղուց լուծված կլիներ։
«Մեքենաների մեջ թեժ գծի համարներ են կպցրած, որ առաջին իսկ պրոբլեմի ժամանակ զանգեն»,- ասաց ընկերության տնօրենը և մեզ փոխանցեց, որ կապ կհաստատի դիսպետչերի հետ և հնարավորինս արագ կլուծի այդ խնդիրը:
Ինչ վերաբերում է երթուղու ժամային գրաֆիկին և՛ ընկերության տնօրենը, և՛ համայնքի ղեկավարն ասացին, որ ըստ չվացուցակի, Երևանից-Մարտունի ուղղությամբ վերջին մեքենան շարժվում է 18:00–ին, իսկ Մարտունի- Երևան ուղղությամբ՝ 17:30-ին:
«ԱՐՍՄԱՇ-ԱՎՏՈ»-ը երթուղին սպասարկելու մրցույթում հաղթել է երեք տարի առաջ։ Թույլտվության ժամկետը կլրանա մեկ տարի հետո:
Ընկերությունը պատրաստվում է կրկին մասնակցել հայտարարվելիք տենդերին, և տնօրենի փոխանցմամբ, այդ ժամանակ էլ պահեստային «Գազել»-ները կփոխարինվեն նոր մեքենաներով՝ ուղևորների համար ավելի հարմար և անվտանգ երթևեկություն ապահովելու համար:

Жаловаться диспетчеру не в счет: Спина разламывается – обращайся к начальнику общины Мартуни
Без опоры и с деревянными сидениями – так около 130 км пассажиры едут из Еревана в Мартуни или в обратном направлении.
Сона – пассажирка. 5 лет подряд она пользуется этим маршрутом. Говорит: машины не движутся, пока стулья без опоры не заняты.
Она часто также сталкивается с проблемой, связанной с часами.
«Когда после 16:00 часов хочу поехать в Ереван, машин больше нет, вынужденно на следующий день я добираюсь на занятия с опозданием», - сказала она.
Самые загруженные дни для маршрутки – с пятницы до понедельника. В эти дни начинается поток студентов из столицы в область и в обратном направлении.
Пользующиеся маршрутом говорят: часто начинается перебранка между пассажирами и диспетчерами или водителями, но безрезультатно.
«Пусть нам хоть пару копеек останется, для этого мы работаем», - как правило говорят водители.
Глава общины Мартуни Армен Аветисян удивляется: говорит, он не получал жалоб от граждан, наоборот, водители жаловались, что не хватает пассажиров.
Говорит, что несмотря на нехватку пассажиров, маршрут, все равно, осуществлялся.
«Пришли бы эти жалующиеся один раз, я постоянно спрашивал у ездящих, говорили: нормально, я абсолютно никакой жалобы не получил. Может быть, кто-то жалуется из села, что не приезжает, чтобы забрать его», - говорит глава общины.
Маршрут обслуживает ООО «АРСМАШ – АВТО». Директор компании Ованнес Григорян сообщил «А1+», что на данный момент у них есть 12 автомобилей марки Mercedes Sprinter. Есть также несколько автомобилей марки «Газель» запасных. Он также утверждает, что ни одной жалобы не получал. Если б были, давно б решились.
«В машинах прикреплены номера горячей линии, чтобы при первой же проблеме звонили», - сказал директор компании и передал нам, что установит связь с диспетчером, и как можно скорее решит эту проблему.
Касательно графика маршрута, и директор компании, и глава общины сказали, что по рейсовому расписанию, последний автомобиль отъезжает в направлении Еревеан – Мартуни 18:00, а Мартуни – Ереван – в 17:30.
«АРСМАШ – АВТО» победил в конкурсе на обслуживание маршрута три года назад. Срок годности истечет через год.
Компания собирается вновь принять участие в объявляемом тендере, и как передает директор, тогда запасные «Газели» будут заменены на новые автомобили – для обеспечения более удобного для пассажиров и безопасного движения.