Բանկային վնասաբեր ծրագրերն սպառնացել են ՀՀ օգտատերերի 0.89%-ին. դա 8-րդ ցուցանիշն է աշխարհում
«Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունը ներկայացնում է Հայաստանում 2017թ. հունվար-հունիսին բանկային վնասաբեր ծրագրերով վարակման փորձերի վիճակագրության մասին տեղեկատվությունը։
Հայաստանի օգտատերերի 0.89%-ի սարքերը 2017 թվականի հունվար-hունիսին ենթարկվել են բանկային վնասաբեր ծրագրերով վարակման փորձերի։ Այդ ցուցանիշով Հայաստանն զբաղեցրել է 8-րդ տեղն աշխարհի երկրների շարքում։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության Գլոբալ հետազոտությունների և վերլուծությունների թիմի Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի երկրներում հետազոտական կենտրոնի (EMEA Research Center of Global Research and Analysis Team (GREAT) of Kaspersky Lab) տվյալները։ Դրանք ստացվել են Kaspersky Security Network-ի (KSN) օգնությամբ[1]։
Kaspersky GREAT-ի տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում բանկային վնասաբեր ծրագրերի ակտիվության գագաթնակետը գրանցվել է հունվարին, երբ գրանցվել է վարակման 121 հազ. 473 փորձ, փետրվարին այդ ցուցանիշը կրճատվել է մինչև 105 հազ. 798-ի, իսկ մարտին՝ մինչև 103 հազ. 290-ի։
Հայաստանի օգտատերերին գրոհած բանկային վնասաբեր ծրագրերի շրջանում առաջատարն է ZeuS (կամ Zbot) տրոյական ծրագրերի ընտանիքը, որին բաժին է հասել վարակման փորձերի 45.93%-ը։ Դրան հետևում է Nymaim շորթող-բանկային տրոյական ծրագրերի ընտանիքը՝ 29.70%։ Մնացած վնասաբեր ծրագրերի (հիմնականում՝ տրոյական) բաժինը 3.5%-ից փոքր է։
«Հայաստանի բանկերը և օգտատերերին գրոհում են նույն վնասաբեր ծրագրերը, որոնց կիբեռհանցագործները կիրառում են ամբողջ աշխարհում։ Դրանցից պաշտպանվելու ամենագործուն եղանակներն են իրեն լավ դրսևորած հակավիրուսային ծրագրի կիրառումը, ուշադրությունը և զգոնությունը։ Հարկ է չբացել կասկածելի էլեկտրոնային նամակները (անծանոթ և անվստահելի հասցեատերերից եկած) և դրանց կցված նիշքերը (file), ինչը հղի է սարք վնասաբեր բանկային ծրագրերի ներբեռնումով։ Նաև հարկ է չայցելել կայքեր, որոնց հղումները տարածվում են էլեկտրոնային նամակների միջոցով, քանի որ. չարագործները բանկերի կամ առցանց-խանութների օրինական հասցեների աննշան փոփոխություններով՝ օգտատերերին ուղղորդում են ֆիշինգային կեղծ կայքեր։
Նույնը վերաբերում է օգտատերերի շարժական սարքերին ստացվող SMS-հաղորդագրություններին»,- պարզաբանում է Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տարածքաշրջանային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։
Kaspersky GREAT-ի փորձագետները նաև պարզել են, որ Հայաստանի կազմակերպությունները 2017 թվականի առաջին կիսամյակում չեն խուսափել միջազգային կիբեռխմբավորումների թիրախային բարդ գրոհներից։ Տասնմեկ կազմակերպություն ստիպված է եղել դիմակայել Carbanak խմբավորման գրոհներին, ևս մեկ կազմակերպություն դարձել է Sofacy խմբավորման (հայտնի է նաև որպես Fancy Bear, Sednit, STRONTIUM և APT28) կիբեռհանցագործների թիրախը։

Вредоносные банковские программы угрожали 0,89% пользователей РА: это – 8-й показатель в мире
Представительство компании “Лаборатория Касперского” в Армении представляет информацию о статистике попыток заражения вредоносными банковскими программами в Армении в январе-июне 2017г. Вредоносные банковские программы угрожали 0,89% пользователей Армении: это – 8-й показатель в мире Ереван, 6 декабря, представительство “Лаборатории Касперского” в Армении. Устройства 0,89% пользователей Армении в январе-июне 2017 года подвергались попыткам заражения вредоносными банковскими программами. По этому показателю Армения заняла 8-е место среди стран мира. Об этом свидетельствуют данные Исследовательского центра команды глобальных исследований и анализов в странах Европы, Средней Азии и Африки компании “Лаборатория Касперского”  (EMEA Research Center of Global Research and Analysis Team (GREAT) of Kaspersky Lab). Они получены при помощи   Kaspersky Security Network-ի (KSN) [1].
Страна % пользователей, подвергшихся атаке
1. Германия 1,70
2. Китай 1,37
3. Ливия 1,12
4. Казахстан 1,02
5. Палестина 0,92
6. Того 0,91
7. Тунис 0,89
8. Армения 0,89
9. Венесуэлла 0,88
10. Тайвань 0,87
По данным Kaspersky GREAT, пик активности вредоносных банковских программ в Армении был зафиксирован в январе, когда были зафиксированы 121 тыс. 473 попытки заражения, в феврале показатель снизился до 105 тыс. 789, а в марте – до 103 тыс. 290. Среди вредоносных банковских программ, атаковавших пользователей Армении, лидирует семья троянских программ է ZeuS (или Zbot), на долю которых приходится 45,93% попыток заражения. За ними следует семья троянских программ банковских вымогателей Nymaim – 29,70%. Доля остальных вредоносных программ (в основном, троянских – меньше 3,5%). “Армянские банки и пользователей атакуют те же вредоносные программы, которые киберпреступники применяют во всем мире. Самые действенные способы защиты от них – применение хорошо проявившей себя антивирусной программы, внимание и бдительность. Не следует открывать сомнительные электронные письма (пришедшие от незнакомых и ненадежных адресов) и прикрепленные к ним файлы, что чревато загрузкой вредоносных банковских программ. Не следует также посещать сайты, ссылки на которые распространяются посредством электронных писем, поскольку, злоумышленники, незначительно изменяя законные адреса банков или онлайн-магазинов, направляют пользователей на ложные фишинговые сайты. То же самое касается SMS-сообщений, приходящих на мобильные устройства пользователей”, - разъясняет региональный представитель “Лаборатории Касперского в Армении и Грузии” Армен Карапетян. Эксперты Kaspersky GREAT также выяснили, что организации Армении в первом полугодии 2017 не избежали сложных целевых атак международных кибер-группировок. Одиннадцать организаций были вынуждены противостоять атакам группировки Carbanak, еще одна организация стала целью киберпреступников группировки Sofacy (известной также как Fancy Bear, Sednit, STRONTIUM и APT28). Представительство компании “Лаборатория Касперского” в Армении