cfa80632-6e91-4f6a-8de6-966b913f86d8
Լեգենդար ջազ երաժիշտ Գարի Կեսայանի «60 տարի բեմում» հոբելյանական համերգը տեղի կունենա ապրիլի 25-ին՝ Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահում։
Հատուկ այս առիթով Երևանում կհավաքվեն միջազգային ճանաչում ունեցող ջազ երաժիշտներ։ Բեմում Գարի Կեսայանի հետ ելույթ կունենան ջազ վոկալիստ Հելեն Ստեպտերը, շեփորահար և վոկալիստ Ջոնի Բրիթը, սաքսոֆոնահար Լուիս Վան Թեյլորը, կոնտրաբասահար Կառլ Վինսենտը և հարվածային գործիքների վարպետ Դոն Լիթլթոնը։
Համերգային ծրագիրը կներառի ջազի տարբեր ոճեր և ժամանակաշրջաններ՝ միավորելով ինչպես դասական դարձած համաշխարհային հիթեր, այնպես էլ Գարի Կեսայանի հեղինակային ստեղծագործությունները։ Վերջինս ոչ միայն դաշնակահար և կոմպոզիտոր է, այլև հայաստանյան ջազային կյանքի առանցքային դեմքերից մեկը։
Նախագիծն իրականացվում է «Jazz for Peace» կարգախոսով՝ նպատակ ունենալով երաժշտության միջոցով խթանել խաղաղության, մշակութային երկխոսության և փոխըմբռնման արժեքները։
«Ավելի քան երկու տասնամյակ մեր ընկերությունները հետևողականորեն աջակցում են Հայաստանում ջազ մշակույթի զարգացմանը՝ նպաստելով միջազգային հեղինակություն ունեցող երաժիշտների ներգրավմանը։ «Jazz for Peace» նախաձեռնությունը միավորում է ոչ միայն արվեստագետներին, այլև տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներին՝ հանուն կարևոր գաղափարների», — նշել է Ռոման Խուդոլին՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենը։
Նախաձեռնությանը մասնակցում են ընկերությունների ղեկավար կազմը և աշխատակիցները, գործընկերները, ինչպես նաև պետական կառույցների և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները։
Համերգն անցկացվում է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի, «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի և «ԳՊՄ Գոլդ» ՍՊԸ-ի աջակցությամբ։

cfa80632-6e91-4f6a-8de6-966b913f86d8
Юбилейный концерт  легендарного джазмена Гари Кесаяна «60 лет на сцене» с участием звезд американского джаза состоится 25 апреля в Большом зале имени Арама Хачатуряна.
В этот знаменательный вечер на сцене выступят выдающиеся музыканты, чьи имена хорошо известны ценителям джаза во всем мире: джазовая вокалистка Элен Стептер, трубач и вокалист Джони Бритт, саксофонист Луис Ван Тейлор, контрабасист Карл Винсент и ударник Дон Литтлтон.
Совместно с маэстро они представят насыщенную и яркую программу, объединяющую различные направления и эпохи джазовой музыки. В концерте прозвучат как всемирно известные хиты джаза и блюза, ставшие классикой жанра, так и авторские произведения Гари Кесаяна — композитора, пианиста и одного из ключевых представителей джазовой сцены.
«На протяжении более чем двух десятилетий наши компании последовательно поддерживают развитие джазовой культуры в Армении, внося значительный вклад в привлечение музыкантов международного уровня. Данный проект реализуется под слоганом «Jazz for Peace» и направлен на продвижение идей мира, культурного диалога и взаимопонимания через язык музыки.»-прокомментировал Роман Худолий, Генеральный Директор ЗАО «Зангезурский медномолибденовый комбинат»
В реализации инициативы принимают участие топ-менеджмент и сотрудники  компаний, партнеры, а также представители государственных ведомств и  дипломатического корпуса.
Концерт пройдет при содействии ЗАО «Зангезурский медномолибденовый комбинат» ЗАО «Агаракский медномолибденовый комбинат» и ООО « ГПМ Голд» .