Հայաստանը ռուսական կինո է հյուրընկալում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 3-5-ը Հայաստանում կանցկացվի Ռուսական կինոյի փառատոն, որը կազմակերպվում է Ռոսկինոյի կողմից՝ Ռուսաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Երևանը ավանդական ջերմությամբ կընդունի ռուսական ֆիլմերի ցուցադրությունները։ Հայ հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա դիտելու ինչպես նորագույն, այնպես էլ ավելի վաղ շրջանի ֆիլմեր, որոնք ներկայացնում են ռուսական կինեմատոգրաֆը։ Անվճար ցուցադրությունների հարթակ կհանդիսանա «Կինոմոսկվան»՝ Երևանի ճարտարապետական գլուխգործոցներից մեկը և երևանցիների սիրելի վայրը։ Անվճար ցուցադրությունների ամրագրում
ROSKINO-ի գլխավոր տնօրեն Էլզա Անտոնովան հավելել է․ «Նախորդ տարիներին Հայաստանում անցկացված ռուսական կինոյի փառատոնները ցույց են տվել հայ հանդիսատեսի մեծ հետաքրքրությունը ոչ միայն ֆիլմերի դիտման, այլև կինոքննադատների ու ստեղծագործական խմբերի հետ քննարկումների նկատմամբ։ Մենք համոզված ենք, որ նման միջոցառումների պարբերական անցկացումը կնպաստի ժամանակակից ռուսական կինոյի նկատմամբ հետաքրքրության աճին՝ ինչպես լայն հանդիսատեսի, այնպես էլ հայկական կինոարդյունաբերության կողմից։ Հատկապես, որ արդեն կան համատեղ նախագծեր, ներառյալ նոր ֆիլմեր, օրինակ՝ "Снег пригнул бамбук" կատակերգությունը, որը աջակցություն է ստացել Ռուսաստանի Մշակույթի նախարարության և Հայաստանի Ազգային Կինոկենտրոնի կողմից։ Վստահ եմ, որ մեր երկրների միջև կինոյի ոլորտում համագործակցության մեծ ներուժ կա»։
«Ռուսական կինոյի փառատոն Հայաստան 2025»-ի ծրագրում կներառվի հինգ ֆիլմ: Դրանց թվում են անցյալ տարվա կինովարձույթի առաջատարներից երկուսը՝ հեքիաթային ընտանեկան բլոկբաստեր «Հրահանը» (ռեժ. Ալեքսանդր Վոյտինսկի)՝ ըստ Հանս Քրիստիան Անդերսենի հայտնի հեքիաթի մոտիվների, և պատմական մելոդրամա «Խորհրդային Միության Սերը» (ռեժ. Նիկիտա Վիսոցկի, Իլյա Լեբեդև)՝ «ժամանակի պատմություն, պատմված՝ զգացմունքի միջոցով», ինչպես նշում են ֆիլմի հեղինակները։
«Խորհրդային Միության Սերը» դարձել է ռուսական հեղինակավոր «Ոսկե արծիվ» կինոմրցանակաբաշխության հաղթողներից մեկը՝ ստանալով վեց մրցանակ՝ լավագույն սցենարի, օպերատորական աշխատանքի, բեմադրող նկարիչների և զգեստների նկարիչների աշխատանքի, երաժշտության, ինչպես նաև երկրորդ պլանի տղամարդու դերի համար։ Կերպարների զգեստները, դեկորացիաները և պատմական նկարահանման վայրերը հանդիսատեսին տեղափոխում են 1930-40-ական թվականներ։ Վիզուալ էսթետիկան, հրաշալի դերասանական կազմը, դրամատիկ սիրո պատմությունը… – հանդիսատեսին սպասում են աննկարագրելի զգացողություններ և «ճամփորդություն» ժամանակի միջով։
Անիմացիոն լիամետրաժ ֆիլմը՝ «Ջրի բանաձևը» (ռեժ. Արտյոմ Մինակով) հետաքրքիր կլինի ինչպես երեխաների, այնպես էլ մեծահասակների համար։ Բարձր տեխնոլոգիաներով ստեղծված մուլտֆիլմը պատմում է դեռահաս Դանայի մասին, ով ապրում է օվկիանոս-մոլորակի կղզիներից մեկում մուտանտների մեջ։ Աղջիկը դառնում է ծովահենների թիրախ, ովքեր կարծում են, որ նա լեգենդար գանձի՝ խմելու ջրի աղբյուրի բանալին է։
2025 թվականին ռուսական կինոփառատոնները տեղի են ունենում Մեծ հայրենական պատերազմի 80-ամյակի շրջանակներում: Հայաստանի կինոցուցադրությունների ծրագիրը ներառում է նաև երկու ռազմական դրամա՝ «Պոդոլսկի կուրսանտները» (ռեժ. Վադիմ Շմելյով) և «Առաջին Օսկարը» (ռեժ. Սերգեյ Մոկրիցկի)։
«Պոդոլսկի կուրսանտները» ֆիլմը, որը պատմում է երիտասարդ կուրսանտների հերոսության մասին 1941 թվականի հոկտեմբերին Մոսկվայի մոտ, նվաճել է ավելի քան 30 մրցանակ ռուսական և միջազգային կինոփառատոններում։ Ֆիլմի ցուցադրության իրավունքները վաճառվել են Ճապոնիա, Հարավային Կորեա և մի շարք այլ երկրների։
«Առաջին Օսկարը» ֆիլմը նույնպես հիմնված է իրական իրադարձությունների վրա․ հանդիսատեսը կծանոթանա «Գերմանական զորքերի պարտությունը Մոսկվայի մոտ» վավերագրական ֆիլմի ստեղծման պատմությանը, որը դարձել է ԽՍՀՄ առաջին «Օսկար» մրցանակի դափնեկիրը։
ROSKINO-ն, Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, կազմակերպել է ռուսական կինոյի փառատոնները Հայաստանում 2022-2023 թվականներին․ այդ միջոցառումների շրջանակում ցուցադրվել են այնպիսի ֆիլմեր, ինչպիսիք են «Չեբուրաշկան», «Միստր Նոկաուտը», «Սուսերով պարը», «Հանցակիցները», «Մայիսյան օրացույցը», «Ֆիննիկը», «Մարդուկ-ջարդուկը և կախարդական ֆլեյտան», «Կրակը», «Նիկան», «Բուկա․ Իմ սիրելի հրեշը» և այլ ֆիլմեր։
«Ռուսական կինոյի փառատոն Հայաստան 2025» ծրագրի շրջանակում
- «Խորհրդային Միության սերը» (2024, ռեժ. Նիկիտա Վիսոցկի, Իլյա Լեբեդև)
Սա պատմություն է խիզախ և գեղեցիկ սերնդի մասին, որը չի տեսել հեղափոխության ավերածություններն ու քաղաքացիական պատերազմի քաոսը։ Նրանք երազում էին կառուցել նոր կյանք, որտեղ տեղ չէր լինելու մահվան, այլ միայն անսահման սիրո, որը նրանց կուղեկցեր դեպի մեծ հաղթանակներ։ Ֆիլմը պատմում է սիրո, հավատարմության և հերոսական ճակատագրերի մասին։
- «Հրահանը» (2024, ռեժ. Ալեքսանդր Վոյտինսկի)
Հեքիաթային աշխարհում զինվորը, տուն վերադառնալիս, պատահաբար գտնում է կախարդական հրահանը և ազատում է դրա մեջ փակված փոքրիկ Դաշային, որին առևանգել և կախարդել էր չար Լիխոդեյը։ Նրա կախարդանքը վերացնելու համար զինվորին սպասում է վտանգավոր արկածներով լի ճանապարհորդություն։
- «Ջրի բանաձևը» (2024, ռեժ. Արտեմ Մինակով)
Արկածային անիմացիոն ֆիլմ, որը կհետաքրքրի ինչպես երեխաներին, այնպես էլ մեծահասակներին։ Պատանի Դանան ապրում է օվկիանոսային մոլորակի կղզիներից մեկում՝ մուտանտների շրջանում։ Սակայն նա դառնում է ծովահենների թիրախը, որոնք նրան համարում են լեգենդար գանձի՝ խմելու ջրի աղբյուրի բանալին։
- «Պոդոլսկի կուրսանտները» (2020, ռեժ. Վադիմ Շմելև)
1941 թ․ հոկտեմբեր, Մոսկվայի մերձակայք։ Երեքուկես հազար Պոդոլսկի ռազմական ուսանողներ ստանում են հրաման զբաղեցնել Իլյինսկի սահմանագիծը և կանգնեցնել ֆաշիստական զորքերի առաջխաղացումը։ Ֆիլմը պատմում է նրանց հերոսության մասին։ Նրանք տասներկու օր շարունակ կանգնեցրեցին թշնամուն Մոսկվայի ճանապարհին։
- «Առաջին Օսկարը» (2022, ռեժ. Սերգեյ Մոկրիցկի)
Ֆիլմը պատմում է «Օսկար» ստացած առաջին խորհրդային վավերագրական ֆիլմի՝ «Գերմանական զորքերի ջախջախումը Մոսկվայի մոտ» ստեղծման մասին։ Պատմական դրաման ներկայացնում է երիտասարդ կինոօպերատորների արկածները, ովքեր 1941 թվականին որոշում են կռվել ոչ թե զենքով, այլ՝ տեսախցիկով։
Ցուցադրությունների ժամանակացույց՝
Ապրիլի 3-ին (հինգշաբթի)
14:00 - «Ջրի բանաձևը»
16:00 - «Հրահանը»
Ապրիլի 4-ին (ուրբաթ)
14:00 - «Առաջին Օսկարը»
17:00 - «Խորհրդային Միության սերը»
Ապրիլի 5-ին (շաբաթ)
17:00 - «Պոդոլսկի կուրսանտները»
Հավելյալ տեղեկություն
ROSKINO – պետական կազմակերպություն է, որը ներկայացնում է ռուսական աուդիովիզուալ բովանդակության արդյունաբերությունը միջազգային կինոփառատոներում և կինոշուկաներում։ Ընկերության 100% բաժնետոմսերը պատկանում է Պետական գույքի կառավարման դաշնային գործակալությանը։ 2024 թվականին ընկերությունը նշեց իր հարյուրամյակը (Ռոսկինո-ն հանդիսանում է «Սովէքսպորտֆիլմ» կազմակերպության իրավահաջորդը, որի պատմությունը սկիզբ է առնում 1924 թվականից) www.roskino.org

Поддержи А1+!С 3 по 5 апреля в Армении пройдет Фестиваль российского кино, организованный РОСКИНО при поддержке Минкультуры России. Ереван, столица и культурный центр Армении, с традиционным радушием будет принимать показы российских фильмов: армянские зрители смогут посмотреть как последние новинки, так и более ранние картины, представляющие российский кинематограф. Площадкой фестиваля станет кинотеатр «Киномосква», один из архитектурных шедевров армянской столицы и популярное место среди ереванцев.
Регистрация на бесплатные показы: https://www.tomsarkgh.am/ru/category/RFF
Генеральный директор РОСКИНО Эльза Антонова: «На предыдущих фестивалях российского кино в Армении мы отмечали большую активность аудитории (в рамках встреч с творческой делегацией и дискуссий с кинокритиками), а также желание узнать больше о российском кинематографе. Мы рассчитываем, что проведение таких кинопоказов на регулярной основе будет способствовать росту интереса к современному российскому кино не только со стороны массового зрителя, но и со стороны армянской киноиндустрии, тем более что уже есть ряд совместных проектов, в том числе и новые фильмы, к примеру, комедия «Снег пригнул бамбук», поддержанная Минкультуры России и Национальным Киноцентром Армении. Уверена, что у наших стран большой потенциал сотрудничества в киносфере».
В программу «Фестиваля российского кино Армения 2025» войдут пять фильмов. В их числе одни из лидеров кинопроката прошлого года − сказочный семейный блокбастер «Огниво» (реж. Александр Войтинский) по мотивам известной сказки Ханса Кристиана Андерсена и историческая мелодрама «Любовь Советского Союза» (реж. Никита
Высоцкий, Илья Лебедев) − «история Времени, рассказанная через историю Чувства», как говорят о фильме его создатели.
«Любовь Советского Союза» стала одним из триумфаторов престижной российской кинопремии «Золотой Орел» – драма собрала шесть наград: за лучший сценарий, операторскую работу, работу художников-постановщиков и художников по костюмам, музыку, а также мужскую роль второго плана. Костюмы героев, декорации, исторические съемочные локации погружают зрителя в эпоху 1930-40-х годов. Визуальная эстетика, великолепный актерский состав, драматичная история любви… – зрителей ждут невероятные эмоции и «путешествие» во времени.
Анимационный полнометражный фильм «Формула воды» (реж. Артем Минаков) будет интересен как детям, так и взрослым. Высокотехнологичный мультфильм рассказывает историю девочки-подростка Даны, живущей на одном из островов планеты-океана среди мутантов. Героиня становится целью пиратов-головорезов, которые считают ее ключом к легендарному сокровищу – источнику питьевой воды.
В 2025 году Фестивали российского кино проходят под эгидой 80-летия в Великой Отечественной войне: программа кинопоказов в Армении также включает две военные драмы: «Подольские курсанты» (реж. Вадим Шмелев) и «Первый Оскар» (реж. Сергей Мокрицкий).
Картина «Подольские курсанты», рассказывающая историю подвига молодых курсантов в октябре 1941 года под Москвой, завоевала более 30 наград на российских и международных кинофестивалях. Права на показ фильма были проданы в Японию, Южную Корею и ряд других стран.
Фильм «Первый Оскар» также основан на реальных событиях: зрители узнают историю создания документальной ленты «Разгром немецких войск под Москвой», которая получила первый в истории СССР «Оскар».
РОСКИНО при поддержке Минкультуры организовывало Фестивали российского кино в Армении в 2022-2023 гг.: в рамках этих мероприятий были показаны такие фильмы, как «Чебурашка», «Мистер Нокаут», «Танец с саблями», «Подельники», «Календарь ма(й)я», «Финник», «Щелкунчик и волшебная флейта», «Огонь», «Ника», «Бука. Мое любимое чудище» и другие.
Программа «Фестиваля российского кино Армения 2025»
- «Любовь Советского Союза» (2024, реж. реж. Никита Высоцкий, Илья Лебедев)
История о поколении смелых и красивых, не заставших разрушений революции и хаоса гражданской войны, мечтавших построить новую жизнь, в которой не будет места смерти, а только невероятной любви, открывающей им путь к великим достижениям и открытиям. О подвигах и славе, предательстве и верности тех, кто был героями в небе и на земле, о времени безмерных испытаний, которые выпали на их недолгие, но яркие жизни. О женщине, которая была мечтой и настоящей любовью Советского Союза.
- «Огниво» (2024, реж. Александр Войтинский)
В сказочном царстве солдат по дороге домой случайно находит волшебное огниво и освобождает запертую в нем маленькую девочку Дашу, которую похитил и заколдовал злой Лиходей. Чтобы развеять его чары, солдату придется отправиться в опасное путешествие.
- «Формула воды» (2024, реж. Артем Минаков)
Девочка-подросток Дана живёт на одном из островов планеты-океана среди мутантов. Она становится целью пиратов-головорезов, которые считают ее ключом к легендарному сокровищу — источнику питьевой воды. Спасаясь от пиратов, Дана знакомится с труппой бродячих артистов. Вместе им предстоит пережить яркие и опасные приключения, стать настоящими друзьями и разгадать тайну сокровища.
- «Подольские курсанты» (2020, реж. Вадим Шмелев)
Октябрь 1941 года, Подмосковье. Около трёх с половиной тысяч курсантов подольских артиллерийского и пехотного училищ получают приказ занять оборону на Ильинском рубеже и совместно с регулярными частями 43-й армии сдерживать наступление фашистских захватчиков, пока не подойдёт подкрепление. Погибая, вчерашние мальчишки держат оборону от многократно превышающих сил немцев и на двенадцать дней становятся преградой на пути врага к Москве.
- «Первый Оскар» (2022, реж. Сергей Мокрицкий)
Осень 1941 года. Немецкие войска на подступах к Москве. Студенты-операторы Лев Альперин и Иван Майский отказываются уезжать в эвакуацию и добиваются направления на фронт, чтобы с кинокамерами оказаться в эпицентре грандиозной битвы за Москву. А в мирном Лос-Анджелесе 15-я церемония вручения премии «Оскар» начинается с сенсации − главную кинонаграду Голливуда получает документальная лента из СССР.
Расписание показов:
3 апреля (четверг)
14:00 – «Формула воды»
16:00 – «Огниво»
4 апреля (пятница)
14:00 – «Первый Оскар»
17:00 – «Любовь Советского Союза»
5 апреля (суббота)
17:00 – «Подольские курсанты»
РОСКИНО – государственная организация, представляющая российскую индустрию аудиовизуального контента на международных фестивалях и кинорынках. 100% акций компании принадлежат Федеральному агентству по управлению государственным имуществом. В 2024 году компания отметила столетний юбилей (РОСКИНО является правопреемником организации «Совэкспортфильм», история которой ведет отсчет с 1924 года). www.roskino.org