Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտել բենզինի արտահանման արգելքը
Ռուսաստանում օգոստոսի 1-ին ուժի մեջ է մտել բենզինի արտահանման արգելքը, որը կտևի մինչև հոկտեմբերը ներառյալ։ Դիզվառելիքի մասով նմանատիպ միջոց չի ձեռնարկվել, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
ՌԴ էներգետիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Պավել Սորոկինի խոսքով՝ կառավարությունն այդ որոշումը կայացրել է շուկան կայունացնելու, այն առաջարկով հագեցնելու և գների, այդ թվում՝ մեծածախ գների կտրուկ աճ թույլ չտալու նպատակով։
Ռուսաստանի Դաշնությունից բենզինի արտահանման արգելքը գործել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 21-ից մինչև նոյեմբերի 17-ը՝ շարժիչային վառելիքի ներքին շուկայում գնային իրավիճակի կայունացման նպատակով։ Նմանատիպ միջոցը տարածվել է նաև դիզելային վառելիքի վրա։
Ընդ որում, ՌԴ կառավարությունը 2024 թվականի մարտի 1-ից մինչև  օգոստոսի 31-ը կրկին սահմանել էր բենզինի (բայց ոչ դիզվառելիքի) արտահանման ժամանակավոր արգելք, որը, սակայն, դադարեցվել էր մայիսի վերջից մինչև հուլիսը ներառյալ։

В России вступил в силу запрет на экспорт бензина
Поддержи А1+!Запрет на экспорт бензина вступил в силу в России с 1 августа и продлится до октября включительно. В отношении дизельного топлива аналогичных мер принято не было. Об этом сообщает агентство ТАСС.
По словам первого заместителя министра энергетики РФ Павла Сорокина, такое решение правительство приняло с целью стабилизировать рынок, насытить его предложением и не допустить резкого роста цен, в том числе оптовых.
Запрет на экспорт бензина из РФ действовал с 21 сентября по 17 ноября 2023 года в целях стабилизации ценовой ситуации на внутреннем рынке моторного топлива. Аналогичная мера была применена и к дизельному топливу.
Более того, правительство РФ вновь ввело временный запрет на экспорт бензина (но не дизтоплива) с 1 марта по 31 августа 2024 года, который, однако, был приостановлен с конца мая по июль включительно.