ԵԽ Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը կարող է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի կարեւոր նախադրյալ դառնալ (տեսանյութ)
Վարչապետ Փաշինյանը հյուրընկալել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Բուրիչի այցը Հայաստան և կարևորել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵԽ 2023-2026 թթ Գործողությունների ծրագրի կատարման ընթացքին ու Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի կյանքի կոչմանը միտված քայլերին: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունն ու քաղաքական կամքի առկայությունը: Վարչապետն անդրադառնալով Եվրոպայի խորհրդի հետ գործակցության հարուստ օրակարգին՝ կարեւորել է ԵԽ-ի դերը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց խնդիրների հասցեագրման և միջազգային աջակցության ցուցաբերման գործում։
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և հավելել Եվրոպայի խորհրդի և ՀՀ կառավարության սերտ գործակցությունը, այդ թվում՝ ՀՀ-ում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ: Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի խոսքով՝ Հայաստանի համար մարտահրավերներով լի ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարությունն արդյունավետ կերպով է կյանքի կոչում բարեփոխումները տարբեր ուղղություններով:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորություններին: Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու դրա սկզբունքները: Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կարող է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի կարեւոր նախադրյալ դառնալ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, դրանց լուծման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից օժանդակության հետագա քայլերին վերաբերող հարցեր:

Генеральный секретарь СЕ отметила, что «Перекрёсток мира» может стать важной предпосылкой мирного процесса Армения-Азербайджан (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального секретаря Совета Европы Марию Пейчинович-Бурич.
Премьер-министр приветствовал визит госпожи Бурич в Армению и подчеркнул важность сотрудничества с Советом Европы. На встрече были затронуты вопросы реализации Плана действий Армения - Совет Европы на 2023-2026 годы и шаги по реализации повестки демократических реформ в Армении. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул приверженность и политическую волю правительства Республики Армения. Коснувшись насыщенной повестки сотрудничества с Советом Европы, премьер-министр подчеркнул роль Совета Европы в решении проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и в обеспечении международной поддержки.
Генеральный секретарь Совета Европы выразила благодарность за теплый прием и подчеркнула важность тесного сотрудничества между Советом Европы и правительством Республики Армения, в том числе в контексте реализации институциональных реформ в Республике Армения. По словам Марии Пейчинович-Бурич, в период, полный вызовов для страны, правительство Республика Армения эффективно реализует реформы в различных направлениях.
Были затронуты происходящие в регионе развития, процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений, возможности разблокирования региональной транспортной инфраструктуры. Премьер-министр Пашинян представил проект правительства Республики Армения “Перекресток мира” и его принципы. Генеральный секретарь Совета Европы отметила, что проект “Перекресток мира” может стать важной предпосылкой армяно-азербайджанского мирного процесса.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарными проблемами вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, а также дальнейшие шаги поддержки со стороны международного сообщества в их решении.