Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը պատասխանել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հայտարարությանը
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական քաղաքական երեսպաշտությունն ու կոչ է անում ադրբեջանական վարչակարգի ներկայացուցիչներին չզբաղվել ինքնախաբեությամբ և վերջ տալ «զոհի» կերպարի կերտման և դրա «հաղթահարման» ներկայացումներին։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է միության տարածած հաղորդագրությունը, որում այն  դատապարտում է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հայտարարությունը։
«Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը, շարունակելով պետականորեն ընթացող լայնածավալ քարոզչությունը Հայաստանի դեմ, հայտարարություն է տարածել՝ Հայաստանին ինչ-որ չպարզված հանցանքների մեջ մեղադրելով։ Սակայն խիստ զավեշտալի է  այդ հայտարարության հետևյալ հատվածը․ «Պետության յուրաքանչյուր գործողություն, որը հակասում է միջազգային իրավունքին, առաջացնում է այդ պետության միջազգային պատասխանատվությունը միջազգային իրավունքի համաձայն»։ Այս համոզմունքներն է արտահայտում մի գործիչ, որը հավասարապես կիսում է վերջին տարիներին միջազգային իրավունքի մերժման և ոտնահարման ադրբեջանական գործելակերպը,  որը հանդիսանում է այդ գործելակերպի տարբեր դրսևորումների ճարտարապետներից մեկը։
Ելնելով իր իսկ հայտարարությունից՝ կարելի է հարցադրում կատարել, թե Ադրբեջանի ո՞ր գործողություններն են համապատասխանել միջազգային իրավունքին. 44-օրյա պատերազմի հրահրումը, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտումները, Լեռնային Ղարաբաղի 10-ամսյա շրջափակումն ու հումանիտար աղետը, թե՞ ավելի քան 100 հազար բնիկ էթնիկ հայերի էթնիկ զտումն ու բռնագաղթը։ Արդյո՞ք օրինաչափ է, ըստ Հիքմեթ Հաջիևի, հայկական մշակութային ժառանգության շարունակական պղծումն ու յուրացումը, կամայական «վերակառուցումներն» ու գերեզմանապիղծ ճանապարհաշինությունը։ Մի՞թե միջազգային իրավունքին չի հակասում հենց միջազգային իրավունքի բացեիբաց արհամարհումը՝ ի օրինակ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների չկատարման։
Հայաստանին միջազգային իրավունքով «սպառնալուց» առաջ խորհուրդ կտանք Հիքմեթ Հաջիևին վերանայել սեփական համոզմունքներն ու այն երկրի քաղաքականությունն ու էթնոֆոբ պետական խոսույթը, որի ներկայացուցիչն է հանդիսանում ինքը։ Խորհուրդ կտանք «հարցնել» իր ավագ գործընկերներին, թե ինչ է տեղի ունեցել 1988 թ․ փետրվարին Սումգայիթում, 1990 թ․ հունվարին Բաքվում, 1992 թ․ Մարաղայում և այլուր, որպիսինները նույնաբար կրկնվել են վերջին տարիներին Լեռնային Ղարաբաղում։ Թվում է, թե դահճության արվեստն Ադրբեջանում ամենալավ յուրացվող «արհեստներից» է»,-նշված է հայտարարության մեջ։

Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» ответил на заявления помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева
Поддержи А1+!Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” решительно осуждает азербайджанское политическое лицемерие и призывает представителей азербайджанского режима не заниматься самообманом и положить конец формированию образа “жертвы”.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении Всеармянского союза “Гардман-Ширван-Нахиджеван” в ответ на слова помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева говорится:
“Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев, продолжая широкомасштабную государственную пропаганду против Армении, выступил с заявлением, обвинив Армению в каких-то невыясненных преступлениях. Однако очень курьезна следующая часть этого утверждения: «Каждое противоправное деяние государства влечет за собой его ответственность по международному праву». Такое убеждения выражает человек, который в равной степени разделяет азербайджанскую практику отрицания и нарушения международного права и является одним из архитекторов различных проявлений этой практики.
Исходя из его же собственного заявления можно задать вопрос: какие действия Азербайджана соответствовали международному праву: разжигание 44-дневной войны, нарушение территориальной целостности Армении, 10-месячная блокада Нагорного Карабаха и гуманитарная катастрофа или этническая чистка и депортация более 100 тысяч коренных этнических армян?
Законны ли, по мнению Хикмета Гаджиева, продолжающееся осквернение и присвоение армянского культурного наследия, произвольные «реконструкции» и строительство дорог на месте разрушенных кладбищ? Не противоречит ли международному праву открытое игнорирование международного права, например, невыполнение решений Международного Суда ООН?
Прежде чем «угрожать» Армении международным правом, мы бы посоветовали Хикмету Гаджиеву пересмотреть свои собственные убеждения, а также политику и этнофобский государственный дискурс страны, которую он представляет. Мы бы посоветовали вам «спросить» ваших старших коллег, что произошло в феврале 1988 года в Сумгаите, в январе 1990 года в Баку, в 1992 году в Мараге и других местах, и аналогичное в последние годы повторилось и в Нагорном Карабахе. Похоже, что кузнечное искусство – одно из самых освоенных «ремесел» в Азербайджане”.