Ադրբեջանը պղծում է հայկական գերեզմանները Լեռնային Ղարաբաղում. Բելգիայում Հայաստանի դեսպան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանը պղծում է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի գերեզմանները և սկսել է ոչնչացնել շրջանի նախկին հայ բնակչությանը պատկանող կրոնական հուշարձանները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին «Brussels Signal»-ի հետ զրույցում հայտնել է Բելգիայում Հայաստանի դեսպան, Եվրամիությունում Հայաստանի առաքելության ղեկավար Տիգրան Բալայանը՝ հավելելով, որ հայկական կողմն ունի բազմաթիվ տեսանյութեր և ֆոտոապացույցներ, թե ինչպես են ադրբեջանցիներն ավերում հայկական գյուղերի գերեզմանատներն ու եկեղեցիները։
Բալայանը հայտնել է, որ վանդալիզմի արդյունքում ավերվել է նաև իր հայրենի գյուղի եկեղեցին։ Ադրբեջանը հանել է նաև հայկական խորհրդանիշներն ավելի մեծ շենքերից։ «Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր հայկական եկեղեցիներից բոլոր խաչերը հանվել են օկուպանտ զինվորների կողմից»,- ասել է նա։
Բելգիական լրատվամիջոցը նշել է, որ Բալայանի պնդումները կտրուկ հակադրվում են վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանի պաշտոնյաների կողմից արված հայտարարություններին, և հավելել է, որ կովկասյան երկու երկրների միջև լարվածությունը կրկին սրվեց, երբ սահմանին տեղի ունեցած բախման հետևանքով սպանվեցին չորս հայ զինծառայողներ։
«Brussels Signal»-ի հետ հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբայովն իր հերթին պնդել է, որ իր երկիրը հավատարիմ է մնում վիճելի տարածքում էթնիկ հայերի իրավունքների պաշտպանությանը, և հայտնել է, որ Ադրբեջանը կողջունի էթնիկ հայերի վերադարձը, ովքեր լքել են տարածաշրջանը՝ նկարագրելով նրանց որպես Ադրբեջանի քաղաքացիներ, ինչպես երկրի մյուս էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներն են:
Բալայանի հավաստմամբ՝ Ադրբեջանն իրականում աշխատել է կանխել էթնիկ հայերի վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ և վարել է հայ բնակչության էթնիկ զտման քաղաքականություն։ «Որոշ մարդկանց կողմից վերադառնալու փորձեր եղան, բայց նրանք մերժվել են Ադրբեջանի կողմից»,- ասել է Բելգիայում Հայաստանի դեսպանն ու Եվրամիությունում Հայաստանի առաքելության ղեկավարը։

Азербайджан оскверняет армянские могилы в Нагорном Карабахе: посол Армении в Бельгии
Азербайджан оскверняет могилы этнических армян в Нагорном Карабахе и приступил к уничтожению религиозных памятников, принадлежащих бывшему местному армянскому населению.
Об этом в беседе с Brussels Signal сказал посол Армении в Бельгии, глава миссии Армении при Евросоюзе Тигран Балаян, добавив, что армянская сторона располагает множеством видео- и фотодоказательств как азербайджанцы уничтожают армянские кладбища и церкви.
Балаян сообщил, что в результате вандализма была разрушена и церковь его родного села. Азербайджан также удалил армянские символы с больших зданий. “Все кресты были сняты оккупационными солдатами со всех армянских церквей Нагорного Карабаха”, - сказал он.
Бельгийские СМИ отметили, что заявления Балаяна резко контрастируют с заявлениями, сделанными официальными лицами Азербайджана в последние недели, и добавили, что напряженность между двумя кавказскими странами вновь обострилась, когда в приграничных столкновениях были убиты четыре армянских солдата.
В интервью Brussels Signal представитель президента Азербайджана Эльчин Амирбаев, со своей стороны, отметил, что его страна по-прежнему привержена защите прав этнических армян на спорной территории, и заявил, что Азербайджан будет приветствовать возвращение покинувших регион этнических армян, назвав их гражданами Азербайджана.
По словам Балаяна, Азербайджан на самом деле работает над предотвращением возвращения этнических армян в Нагорный Карабах и проводил политику этнической чистки армянского населения. “Были попытки некоторых людей вернуться, но они были отвергнуты Азербайджаном”, - сказал посол.