Մոսկվան հույս ունի, որ ՄՔԴ-ին Հայաստանի անդամակցությունը չի անդրադառնա երկկողմ հարաբերությունների վրա
Ռուսաստանի համար կարևոր է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Միջազգային քրեական դատարանին բացասաբար չանդրադառնա երկկողմ հարաբերությունների վրա, քանի որ Մոսկվան գնահատում է դրանք։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Դա, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է։ Բայց մյուս կողմից էլ մեզ համար կարևոր է, որ նման որոշումներն ինչպես դե յուրե, այնպես էլ դե ֆակտո չազդեն մեր երկկողմ հարաբերությունների վրա, ինչը մենք գնահատում ենք և հույս ունենք հետագայում էլ զարգացնել», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի համար փետրվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը, որը Հայաստանի խորհրդարանը վավերացրել էր 2023 թ․ հոկտեմբերի 3-ին։ Այսպիսով, Հայաստանը դարձել է Հռոմի կանոնադրությանը միացած 124-րդ պետությունը և Արևելյան Եվրոպայի խմբից 19-րդ պետությունը։
Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումն առաջացրել էր ռուսական կողմի դժգոհությունը, քանի որ Միջազգային քրեական դատարանը 2023 թվականին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու միջազգային օրդեր էր տվել, ինչը ենթադրում է, որ Հռոմի ստատուտը վավերացրած երկրները պետք է ձերբակալեն ՌԴ նախագահին, եթե նա այցելի այդ երկրներ։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն նույնիսկ բողոքի նոտա էր հղել Հայաստանի կառավարության կողմից Հռոմի ստատուտը ԱԺ-ի վավերացմանն ուղարկելու առնչությամբ։
Հայաստանի տարբեր պաշտոնյաներ, սակայն, հայտարարել են, որ Հռոմի ստատուտին միանալու որոշումը կայացվել է, քանի որ դրանով Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորություն են տեսնում։

Москва надеется, что членство Армении в МУС не повлияет на двусторонние отношения
Поддержи А1+!Для России важно, чтобы членство Армении в Международном уголовном суде не оказало негативного влияния на двусторонние отношения, поскольку Москва их ценит. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Это, в целом, суверенное право Армении. Но, с другой стороны, для нас важно, чтобы подобные решения как де - юре, так и де-факто не повлияли на наши двусторонние отношения, которые мы ценим и надеемся развивать в будущем», - цитирует Пескова агентство «РИА Новости».
Как ранее сообщал «Арменпресс», для Армении с 1 февраля вступает в силу Римский статут Международного уголовного суда, который Парламент Армении ратифицировал 3 октября 2023 года. Таким образом, Армения стала 124-м государством, присоединившимся к Римскому статусу, и 19-м государством из группы Восточной Европы.
Ратификация Арменией Римского статута вызвала недовольство российской стороны, поскольку Международный уголовный суд в 2023 году выдал международный ордер на арест президента России Владимира Путина, предполагающий, что страны, ратифицировавшие Римский статут, должны будут арестовать президента России при посещении этих стран. МИД России даже направил ноту в связи с отправкой правительством Армении Римского статута на ратификацию в Национальное собрание.
Однако различные официальные лица Армении заявляли, что решение о присоединении к Римскому статуту было продиктовано тем, что они видят в этом возможность привлечь Азербайджан к ответственности за совершенные им военные преступления.