Հայաստանի և Լիխտենշտայնի ԱԳ նախարարների հանդիպումը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 30-ին ԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լիխտենշտայնի Իշխանապետության արտաքին գործերի, կրթության և սպորտի նախարար Դոմինիկ Հասլերիի հետ:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության հետագա զարգացումը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա։ Ընդգծվել է բարձրաստիճան այցերի իրականացման հարցում փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ երկկողմ օրակարգը նոր ուղղություններով հարստացնելու նպատակով։
Քննարկվել են բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցեր՝ մասնավորապես հաշվի առնելով Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Լիխտենշտայնի նախագահությունն ու առաջնահերթությունները։
Հայաստանի և Լիխտենշտայնի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային մարտահրավերներին։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Գրանադայի քառակողմ հայտարարության մեջ արտացոլված սկզբունքները և շեշտել տարածաշրջանում կայունությամբ հետաքրքրված գործընկերների կողմից դրանց աջակցության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու իրական ջանքերի կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայերի՝ Հայաստանում պատշատ ընդունելուն, կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն ուղղված քայլերը։

Встреча министров иностранных дел Армении и Лихтенштейна (видео)
На полях 30-го  заседания Совета министров иностранных дел Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 30 ноября встретился с министром иностранных дел, образования и спорта Княжества Лихтенштейн Доминик Хаслер.
Собеседники подчеркнули важность дальнейшего развития основанного на общих ценностях политического диалога между двумя странами. Подчеркнута обоюдная готовность осуществлять визиты на высоком уровне в целях обогащения двусторонней повестки дня новыми направлениями.
Обсуждены вопросы взаимодействия на многосторонних площадках, в частности с учетом председательства Лихтенштейна и приоритетов в Комитете министров Совета Европы.
Министры иностранных дел Армении и Лихтенштейна также коснулись региональных проблем. Министр Мирзоян представил принципы, отраженные в принятом в Гранаде четырехстороннем заявлении, и подчеркнул важность их поддержки со стороны партнеров, заинтересованных в стабильности в регионе, а также важность реальных усилий по содействию нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян представил шаги по удовлетворению нужд и прав более 100 000 вынужденных переселенцев в результате осуществленной Азербайджаном этнической чистки в Нагорном Карабахе.