Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ճապոնիայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիին: ՀՀ ԱԺ նախագահը մեծապես կարեւորել է դեսպանի կատարած աշխատանքը, նրա ջերմ վերաբերմունքը մեր երկրին եւ մեր ժողովրդին, ինչի վկայությունն է նաեւ հայոց լեզուն սովորելու դեսպանի պատրաստակամությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ Ճապոնիան Հայաստանի համար կարեւորագույն գործընկեր է, եւ Հայաստանը շահագրգռված է բազմաբեւեռ համագործակցության խորացմամբ` այդ շրջանակում դիտարկելով նաեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ճապոնիայի հստակ ուղերձները տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման քաղաքականության անընդունելիության վերաբերյալ` երախտագիտություն հայտնելով Ճապոնիայի կառավարությանը սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վրա զինված հարձակման հետեւանքով ավելի քան 100 հազար բռնի տեղահանված հայերի առաջնային կարիքների համար հատկացված 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար անհետաձգելի օգնության դրամաշնորհ տրամադրելու համար:
Կողմերն անդրադարձել են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հնարավորություններին: ԱԺ խոսնակը նշել է, որ առաջարկ է արվում Ճապոնիային եւս միանալ նախագծին: Նա նշել է նաեւ, որ Հայաստանն իր մասնակցությունը կունենա 2025 թվականին Օսակայում նախատեսվող էքսպոյին:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել իր պաշտոնավարման ընթացքում խորհրդարանի հետ սերտ աշխատանքի համար` շեշտելով, որ սկսված ծրագրերը շարունակական են լինելու:

Ален Симонян принял посла Японии, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении
Поддержи А1+!2 ноября председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Японии Фукусиму Масанори, завершающего свою дипломатическую миссию в Армении. Ален Симонян высоко оценил работу посла, его теплое отношение к нашей стране и нашему народу, о чем свидетельствовала и готовность посла изучать армянский язык.
Спикер НС РА подчеркнул, что Япония является важнейшим партнером Армении, и Армения заинтересована в углублении многополярного сотрудничества, учитывая и развитие межпарламентских отношений.
Ален Симонян подчеркнул, что Армения высоко ценит четкие послания Японии о неприемлемости политики применения силы со стороны Азербайджана в регионе. Он выразил благодарность правительству Японии за предоставление 2 миллионов долларов США на оказание помощи более 100 000 принудительно перемещенным армянам Нагорного Карабаха.
Стороны обсудили возможности проекта «Перекресток мира». Спикер Национального собрания отметил, что Японии также предлагается присоединиться к этому проекту. Он сообщил послу, что Армения в 2025 году примет участие в выставке, запланированной в Осаке.
В завершение встречи посол выразил благодарность за работу с парламентом в период его пребывания в должности, подчеркнув, что начатые программы будут продолжены.