Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպել է ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային ճաշ է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Մուշիկիվաբոյի այցը Հայաստան և ընդգծել ՀՀ կառավարության համար Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ համագործակցության կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ փոխգործակցությունը` հատկապես վերջին տարիներին, ակտիվորեն ամրապնդվում է և վստահություն հայտնել, որ տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերը նպաստում են ՖՄԿ անդամ պետությունների միջև կապերի զարգացմանն ու խորացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի ԼՂ մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանությանն ու ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, ինչպես նաև առկա խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, այդ թվում` միջազգային հանրության կողմից ակնկալվող աջակցությանը:
Լուիզ Մուշիկիվաբոն նշել է, որ Հայաստան է ժամանել իր համերաշխությունն արտահայտելու հայ ժողովրդին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանման պայմաններում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Հայաստանի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр Пашинян встретился с генеральным секретарём МОФ Луизой Мушикивабо
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян провел рабочий обед с генеральным секретарем Международной организации Франкофонии Луизой Мушикивабо. Об этом сообщает Управление информации и общественных связей Аппарата премьер-министра РА.
Премьер-министр приветствовал визит г-жи Мусикивабо в Армению и подчеркнул важность сотрудничества с Международной организацией Франкофонии для правительства РА. Никол Пашинян отметил, что двустороннее сотрудничество, особенно в последние годы, активно укрепляется и выразил уверенность, что совместные проекты в различных сферах способствуют развитию и углублению отношений между государствами-членами МОФ.
Никол Пашинян коснулся принудительного перемещения более 100 000 наших армян из Нагорного Карабаха в результате политики этнической чистки Азербайджана и создавшейся гуманитарной ситуации, а также шагов, предпринятых для преодоления существующих проблем, в том числе ожидаемой поддержки со стороны международного сообщества.
Луиза Мушикивабо отметила, что прибыла в Армению, чтобы выразить свою солидарность с армянским народом в связи с происходящими событиями.
Были обсуждены процессы, происходящие в регионе, вопросы сотрудничества между Арменией и Международной организацией Франкофонии.