Իսպանիայի խորհրդարանականները դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում
Իսպանիայի խորհրդարանի յոթ խմբակցություններ հոկտեմբերի 17-ին ընդունել են հայտարարություն Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացրած հարձակման վերաբերյալ, որի հետևանքով հազարավոր հայեր բռնի տեղահանվեցին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ խմբակցությունները խստորեն դատապարտել են «Ադրբեջանի՝ արդարացում չունեցող հարձակումը, որը սպառնալիք է ստեղծում տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության համար»։
Խմբակցություններն իրենց դժգոհությունն են հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը, ինչպես նաև կյանքի չի կոչում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները։
Իսպանացի օրենսդիրները պահանջել են Ադրբեջանից անհապաղ դադարեցնել թշնամական գործողությունները՝ հիշեցնելով, որ այդ պետությունը ժամանակին վավերացրել է Ցեղասպանությունների կանխարգելման և պատժի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան։ Նրանք դատապարտել են ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմում գրանցված մարդկային կորուստները՝ իրենց համերաշխությունը հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Եվրամիությունը կարող է և պետք է նպաստի հակամարտության բանակցային ու տևական լուծման որոնումներին։

Испанские парламентарии осудили действия Азербайджана в Нагорном Карабахе
Поддержи А1+!Семь фракций парламента Испании 17 октября приняли заявление относительно нападения Азербайджана на Нагорный Карабах, в результате которого тысячи армян были насильственно переселены.
Как сообщает Арменпресс, в своем заявлении фракции решительно осудили “неоправданное нападение Азербайджана, которое представляет угрозу региональной безопасности и стабильности”.
Фракции выразили недовольство тем, что Азербайджан отказывается выполнять соглашение о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, а также не выполняет решения Международного Суда.
Испанские законодатели потребовали от Азербайджана немедленно прекратить враждебные действия, напомнив, что эта страна когда-то ратифицировала Конвенцию ООН о предотвращении геноцида и наказании за него. Они осудили зафиксированные с армянской стороны человеческие жертвы в результате действий Азербайджана, выразив солидарность с армянским населением Нагорного Карабаха.
В заявлении отмечается, что Европейский союз может и должен внести свой вклад в поиск долгосрочного решения конфликта путем переговоров.