Միջազգային կառույցների հետ տեղի է ունեցել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների համակարգմանն ուղղված քննարկում
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ և միջազգային հումանիտար և զարգացման գործընկեր կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների հասցեագրման աշխատանքների համակարգմանն ուղղված քննարկում։
Ողջունելով ներկաներին՝ փոխվարչապետը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100,000 անձանց բռնի տեղահանման արդյունքում ձևավորված իրավիճակը՝ մանրամասն անդրադարձ կատարելով բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների առաջնային, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կարիքների հասցեագրմանն ուղղված աշխատանքներին։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գրասենյակի Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Ֆիլիպ Լեկլերկը՝ վերահաստատելով գրասենյակի պատրաստակամությունը՝ նպաստելու արձագանքի արդյունավետ համակարգման իրականացմանը։
Փոխվարչապետ Խաչատրյանը բարձր է գնահատել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հումանիտար և զարգացման կառույցների կողմից արդեն իսկ մեկնարկած ծրագրերը։ Աշխատանքների հասցեականությունը ապահովելու տեսանկյունից կարևորվել է Կառավարության կողմից ներկայացվող արձագանքման գործիքակազմի շրջանակներում գործընկեր կառույցների հետ համագործակցության հնարավորությունը։
Փոխվարչապետը հույս է հայտնել, որ միջազգային գործընկերները և մասնագիտացված գործակալությունները կաջակցեն Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին այս աղետի հետևանքները հաղթահարելու և մեր հայրենակիցների համար կայուն կենսապայմաններ ապահովելու գործում:
Հանդիպմանը ներկայացվել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գրասենյակի կողմից մշակված արձագանքման ծրագիրը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել նախատեսվող աշխատանքների ձևաչափին և հիմնական առաջնահերթություններին։

С международными структурами состоялось обсуждение, направленное на согласование потребностей людей, насильственно перемещённых из Нагорного Карабаха
Поддержи А1+!Под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна и при участии руководителей международных гуманитарных структур и партнеров по развитию состоялось обсуждение по вопросам координации работ по удовлетворению потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Приветствуя присутствующих, вице-премьер представил ситуацию, сложившуюся в результате насильственного переселения более 100 тысяч армян из Нагорного Карабаха. Подробно были представлены работы по удовлетворению первоочередных, среднесрочных и долгосрочных потребностей вынужденных переселенцев.
С приветственной речью выступил также директор европейского бюро Управления ООН по делам беженцев Филипп Леклерк, подтвердив готовность структуры внести свой вклад в эффективную координацию мероприятий.
Вице-премьер Хачатрян высоко оценил программы, уже запущенные международными гуманитарными структурами и структурами развития для удовлетворения потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. В контексте обеспечения адресности работ была подчеркнута важность сотрудничества с партнерскими структурами в рамках представленного правительством набора инструментов реагирования.
Вице-премьер выразил надежду, что международные партнеры и специализированные агентства окажут помощь Армении и вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха в преодолении последствий этой трагедии и в обеспечении стабильных условий жизни для наших соотечественников.
На встрече был представлен разработанный Управлением ООН по делам беженцев план реагирования, а также были обсуждены формат и основные приоритеты запланированных работ.