Untitled Design - 2023-10-06T114840.263
«Անպատժելիությունն ակնհայտորեն խրախուսել է Ալիևին՝ էթնիկ զտումներ իրականացնելու հարցում»․ Գասպար Կարապետյան
Եվրոպական խորհրդարանը հոկտեմբերի 5-ին ընդունված բանաձևով դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Արցախում էթնիկ զտումները և Ադրբեջանի կառավարության դեմ պատժամիջոցների կիրառման կոչ արել։ Բանաձեւում ընդգծվել է նաև միջազգային երաշխիքների պահանջը հայերի` Արցախ վերադառնալու իրավունքի իրացման համր։ Ավելին, Եվրախորհրդարանը կոչ է արել կասեցնել «Եվրամիության և Ադրբեջանի միջև էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը»։
Եվրախորհրդարանի բանաձևը, որն ընդունվել է 491 կողմ, 9 դեմ և 36 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ, նեկայացվել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի վրա Ադրբեջանի վերսկսած հարձակումներից և բռնի ուժով Արցախի բնակչությանն իր հայրենիքից տեղահանելու արդյունքում:
Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստը նաև դատապարտել է Ադրբեջանի ռազմական և մարդկության դեմ հանցագործությունները, կոչ արել միջազգային հանրությանը միջոցներ ձեռնարկել՝ Ադրբեջանին, իր գործողությունների համար, պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։ Բանաձևը կոչ է անում անհապաղ դուրս բերել ադրբեջանական ուժերն Արցախից և միջազգային խաղաղապահ ուժեր տեղակայել տարածաշրջանում, ինչպես նաև պահանջում է պաշտպանել հայ ժողովրդի ունեցվածքը, ովքեր բռնի ուժով տեղահանվել են: Պահանջվում է Ադրբեջանից ազատ արձակել և լայն համաներում հայտարարել Արցախի բոլոր բնակիչների համար, ովքեր ձերբակալվել են 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից ի վեր՝ ներառյալ Արցախի նախկին պաշտոնյաները, և առհասարակ բոլոր նրանց հանդեպ ովքեր ձերբակալվել են մինչև այդ թվականը:
Բանաձեւում ընդգծվում է միջազգային երաշխիքներ ապահովելու կարևորությունը՝ Արցախի բնակիչների վերադարձի իրավունքն ապահովելու համար: Եվրախորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում միջազգային հանրությանը աջակցել հայ ժողովրդին իր կյանքն ու համայնքները վերականգնելու ջանքերում:
Մեկնաբանելով բանաձևը՝ ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը նկատել է. «Արդեն երկրորդ անգամ Եվրախորհրդարանն ընդունում է բանաձև՝ կոչ անելով ԵՄ գործադիր իշխանություններին պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ։ Այս բանաձեւն ավելի կոնկրետ ու մանրամասն է իր պահանջներում։ Այն նաև ցույց է տալիս ԵՄ խորհրդարանի պահանջների և Հայաստանի ու Արցախի վերաբերյալ ԵՄ իրական քաղաքականության միջև հսկայական անջրպետը, մինչդեռ իրականում կարևորը ԵՄ պաշտոնական քաղաքականությունն է: Բանաձևը նաև դիմում է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ իր ամոթալի քաղաքականության վերաբերյալ։ Մենք իսկապես երախտապարտ ենք Եվրախորհրդարանին ԵՄ արժեքային համակարգին հավատարիմ մնալու և արդարության տեր կանգնելու համար։ Այդուհանդերձ, այս բանաձեւերը մնում են ապարդյուն, եթե ԵՄ գործադիր իշխանությունը համապատասխան քայլեր չձեռնարկի: Մինչ այժմ և՛ ԵՄ խորհուրդը, և՛ ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայությունը սատարում էին Արցախի հայերի Ադրբեջանի «ինտեգրման քաղաքականությանը», մինչդեռ պարզ էր, որ այս այսպես կոչված ինտեգրումը կա՛մ նշանակում էր ենթարկվել բռնապետական ռեժիմի, կա՛մ արտագաղթ, եթե տեղում անվտանգության շոշափելի երաշխիքներ չկան։ Այս մոտեցումն ու անպատժելիությունը ակնհայտորեն խրախուսել են Ալիևին էթնիկ զտումներ իրականացնելու հարցում։ Թեև պարզ է, որ ռուս խաղաղապահները՝ որպես եռակողմ հայտարարության երաշխավորներ, կրում են առաջնահերթ պատասխանատվություն, սակայն մինչ այժմ ԵՄ-ն շոշափելի ոչինչ չի արել՝ իրականում Ադրբեջանին հասկացնելու, որ նա չի կարող շարունակել իր ցեղասպան քաղաքականությունը։ Սա է տխուր իրականությունը։ Ուստի հայկական կողմը ծայրահեղ սթափությամբ է գնահատել իրավիճակը, որը մինչ այժմ եղել է թերի և գործել համապատասխանաբար, քանի որ աշխարհաքաղաքական այս թոհուբոհում մեր պետականության համար վտանգները հսկայական են»։

Untitled Design - 2023-10-06T114840.263
Все резолюции останутся бесполезными, если исполнительная власть ЕС не предпримет соответствующих шагов. Об этом заявил руководитель Европейского офиса АРФ «Ай Дата» Гаспар Карапетян, комментируя резолюцию, принятую Европарламентом 5 октября.
«Европарламент уже второй раз принимает резолюцию, призывающую исполнительные органы ЕС ввести санкции против Азербайджана. Эта резолюция более конкретна и детальна в своих требованиях. Это также показывает огромный разрыв между требованиями парламента ЕС и реальной политикой ЕС в отношении Армении и Арцаха. На самом деле, значение имеет официальная политика ЕС.
Резолюция обращена и к президенту Еврокомиссии Урсуле фон дер Ляйен по поводу ее позорной политики в отношении Азербайджана.
Мы искренне благодарны Европейскому парламенту за приверженность системе ценностей ЕС и отстаивание справедливости. Однако эти резолюции останутся бесполезными, если исполнительная власть ЕС не предпримет соответствующих действий. До сих пор и ЕС, и Служба внешних связей ЕС поддерживали азербайджанскую «политику интеграции» арцахских армян, хотя было ясно, что эта так называемая интеграция означает либо подчинение диктаторскому режиму, либо эмиграцию, гарантий безопасности не было.
Такой подход и безнаказанность подтолкнули Алиева к проведению этнических чисток. Хотя очевидно, что основную ответственность несут российские миротворцы, как гаранты положений Трехстороннего заявления, но ЕС до сих пор не сделал ничего реального, чтобы заставить Азербайджан понять, что он не может продолжать свою политику геноцида. Это печальная реальность.
Поэтому армянская сторона оценила ситуацию с крайней трезвостью, которая до сих пор была неполной, и действовала соответственно, потому что опасности для нашей государственности в этой геополитической неразберихе огромны», - прокомментировал он.
Европейский офис АРФ «Ай Дата» напоминает, что Европарламент осудил проводимую Азербайджаном этническую чистку в Арцахе и призвал применить санкции против правительства Азербайджана. В резолюции также подчеркнуто требование международных гарантий для реализации права армян на возвращение в Арцах. Более того, Европарламент призвал остановить действие Меморандума о взаимопонимании между Евросоюзом и Азербайджаном о стратегическом партнерстве в сфере энергетики.
Резолюция Европарламента, принятая 491 голосом при 9 против и 36 воздержавшихся, была представлена ​​в сентябре 2023 года в результате возобновления нападений Азербайджана на Арцах и насильственного изгнания народа Арцаха с Родины.
Пленарная сессия Европарламента также осудила военные действия Азербайджана и преступления против человечности, призвала международное сообщество принять меры по привлечению Азербайджана к ответственности. Резолюция призвала и к размещению в регионе международных миротворческих сил, а также защите имущества насильственно перемещенного армянского народа. Азербайджан обязан освободить и объявить амнистию всем жителям Арцаха, арестованным с 19 сентября 2023 года, включая бывших чиновников Арцаха, и в целом всем арестованным ранее.
В резолюции подчеркивается важность предоставления международных гарантий для обеспечения права на возвращение жителей Арцаха. Члены Европарламента призывают международное сообщество поддержать армянский народ в его усилиях по восстановлению своей жизни и общин.