Բորելը ողջունել է Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումը
Եվրոպական միությունը ողջունում է Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի վավերացումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը՝ հիշեցնելով, որ ՀՀ նախագահի կողմից ստորագրվելուց հետո այն ուժի մեջ կմտնի։
Բորելը շեշտում է, որ ՄՔԴ-ն առաջին մշտական միջազգային դատարանն է, որը հիմնվել է՝ հետաքննելու և դատական կարգով հետապնդելու «միջազգային հանրության՝ որպես ամբողջության նկատմամբ մտահոգություն առաջացնող լրջագույն հանցագործությունները»։
«ԵՄ-ն կոչ է անում բոլոր այն պետություններին, որոնք դեռ չեն արել դա, միանալ Հռոմի ստատուտին։ Հռոմի ստատուտին յուրաքանչյուր միացում միջազգային հանրությանն ավելի է մոտեցնում համընդհանուր մասնակցությանը և ամրապնդում է անպատժելիությանը վերջ տալու և հաշվետվողականության մշակույթը զարգացնելու ընդհանուր վճռականությունը», - նշված է հայտարարությունում։
Բորելը հավելել է, որ ԵՄ-ն միջազգային գործընկերների հետ միասին կշարունակի աշխատել և նպաստել Հռոմի ստատուտի վավերացմանն ու իրականացմանը, ինչպես նաև ՄՔԴ-ի ամբողջականությանը:
Հայաստանի խորհրդարանը հոկտեմբերի 3-ին վավերացրել է Հռոմի ստատուտը։ Ընդդիմադիր «Հայատսան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները դեմ են քվեարկել Հռոմի ստատուտը վավերացնելու նախագծին, սակայն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ձայները բավարար են եղել այն վավերացնելուն համաձայնություն տալու համար։

Боррель приветствовал ратификацию Арменией Римского статута
Поддержи А1+!Европейский Союз приветствует ратификацию Римского статута Международного уголовного суда Национальным собранием Армении.
Глава внешнеполитического ведомства ЕС Жозеп Боррель распространил по этому поводу заявление, напомнив, что он вступит в силу после его подписания президентом РА.
Боррель подчеркнул, что МУС - первый постоянно действующий международный суд, созданный для расследования и судебного преследования «серьезных преступлений, вызывающих обеспокоенность международного сообщества в целом».
«ЕС призывает все те государства, которые еще не сделали этого, присоединиться к Римскому статуту. Каждое присоединение к Римскому статуту приближает международное сообщество к универсальному участию и укрепляет общую решимость положить конец безнаказанности и развивать культуру ответственности», - говорится в заявлении.
Боррель добавил, что ЕС вместе с международными партнерами продолжит работать и способствовать ратификации и реализации Римского статута, а также целостности МУС.
3 октября Парламент Армении ратифицировал Римский статут. Оппозиционные фракции «Айастан» и «Честь имею» проголосовали против проекта ратификации Римского статута, однако голосов правящей фракции «Гражданский договор» оказалось достаточно, чтобы принять ратификацию.