Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարությունների միջև
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀոկտեմբերի 3-ին Երևանում Հայաստանի Հանրապետության և Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև տեղի են ունեցել հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները։
Խորհրդակցությունները վարել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարության քաղաքական տնօրենի տեղակալ Էրիկա Սխաուտենը։
Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակցին ներկայացրել է Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության և Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մանրամասները, ինչպես նաև իրադրության միջազգային քաղաքական և հումանիտար բաղադրիչները:
Նախարարի տեղակալը ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից ուժի հետագա կիրառման կանխման, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների բացառման հրամայականը և կարևորել դրան ուղղված միջազգային գործընկերների միասնական քայլերը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-նիդերլանդական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանը և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանը։

Политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Нидерландов
В Ереване 3 октября состоялись очередные политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Королевства Нидерландов.
Делегации возглавляли заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян и заместитель политического директора МИД Нидерландов Эрика Схаутен.
Паруйр Ованнисян представил собеседникам детали ситуации, сложившейся в результате агрессивной политики Азербайджана и этнической чистки в Нагорном Карабахе, а также международно-политическую и гуманитарную составляющие ситуации.
Замглавы МИД подчеркнул необходимость предотвращения дальнейшего применения силы Азербайджаном, исключения посягательств на территориальную целостность и суверенитет Армении, а также подчеркнул важность совместных шагов международных партнеров в этом направлении.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, связанных с развитием армяно-нидерландских отношений, коснулись партнерства Армения-ЕС и взаимодействия в рамках международных организаций.