Նենսի Փելոսիի գլխավորությամբ ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ Բայդենին կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿոնգրեսի ճնշումը՝ նախագահ Բայդենի վարչակազմի վրա՝ դադարեցնելու ԱՄՆ-ի մեղսակցությունը Արցախի 120,000 բնիկ հայ քրիստոնյաների նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ զտմանը, այս շաբաթ ավելացել է 75 կոնգրեսականների նամակով: Ներկայացուցիչների պալատի անդամները կոչ են անում վարչակազմին պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ և կիրառել 907-րդ հոդվածի սահմանափակումները Ալիևի ցեղասպան ռեժիմին ԱՄՆ ռազմական օգնության վերաբերյալ, հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
Կոնգրեսի վերջին նամակում, որը գլխավորում են խոսնակ Նենսի Փելոսին (D-CA) և կոնգրեսական Աննա Էշուն (D-CA), օրենսդիրների երկկուսակցական խումբը դատապարտել է Ադրբեջանի «չհրահրված ռազմական հարձակումը» և Արցախի «դաժան իննամսյա շրջափակումը», ինչը «տարածաշրջանի հայ բնակչությանն այլ տարբերակ չի թողել, քան փախչել՝ վախենալով իրենց ապագայի համար Ադրբեջանի դաժան ավտորիտար կառավարման ներքո»։
«Ակնհայտ է, որ մեր երկրի արձագանքն այս ճգնաժամին համարժեք չի եղել ավերածությունների մասշտաբին։ Մենք կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգները պետք է հստակեցնի Ադրբեջանին՝ Արցախի դեմ իր չհրահրված ագրեսիան անընդունելի է և կարժանանա համապատասխան պատասխանի»,- հայտարարել են ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչները։
Օրենսդիրները նշել են, որ «այս կանխարգելելի մարդասիրական աղետը տեղի է ունենում մեր աչքի առաջ»՝ չնայած վայրագությունների կանխարգելմանն ուղղված գիտնականների ջանքերին, որոնք ահազանգում են Արցախի ցեղասպանության մասին։ Օրենսդիրներն առաջարկել են երեք կոնկրետ գործողություն, որոնք Բայդենի վարչակազմը պետք է ձեռնարկի՝ «վերջ տալու այս անհարկի տառապանքներին և հավաստիացնի, որ Ադրբեջանը կբախվի էթնիկ զտումների հետևանքների հետ»:
Այդ գործողությունները ներառում են՝
1) Կիրառել Ազատության Աջակցության ակտի 907-րդ բաժինը՝ գործող օրենքի դրույթ, որն արգելում է ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, և կիրառում է անհատական պատժամիջոցներ Ադրբեջանի պաշտոնյաների նկատմամբ՝ «Մագնիտսկու ակտի» համաձայն՝ Ադրբեջանին հասկացնելու համար, որ իր ագրեսիան չի հանդուրժվելու:
2) Տրամադրել հզոր մարդասիրական օգնություն՝ աջակցելու Արցախից տեղահանված բնակչությանը և համախմբել միջազգային հանրությանը նույնն անելու համար՝ առաջնորդելով միջազգային մարդասիրական օգնության ստեղծմանը։
3) Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ ապահովելու Արցախի բնակչության անվտանգ տարհանումը Հայաստան՝ ներառյալ դիտորդների անհապաղ տեղակայումը Լաչինի միջանցքում, ինչպես նաև անմիջական ներգրավվածություն Ադրբեջանի իշխանությունների հետ՝ համաներում ապահովելու Արցախի տեղական ղեկավարների համար։

75 конгрессменов США во главе с Нэнси Пелоси обратились к Байдену с призывом ввести санкции в отношении Азербайджана
75 членов Конгресса США призвали администрацию президента ввести санкции в отношении Азербайджана, прекратить военную помощь США Баку, оказать гуманитарную помощь населению, насильственно перемещенному из Нагорного Карабаха, а также разместить международных наблюдателей в Лачинском коридоре.
Инициаторами письма президенту США Джо Байдену были бывший спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси и конгрессмен Анна Эшу.
Авторы письма, представляющие обе партии Конгресса, осудили «неспровоцированное военное нападение» на Нагорный Карабах и «жестокую девятимесячную осаду», в результате которой местному армянскому населению «оставалось лишь бежать».
Законодатели США отметили, что, несмотря на все предупреждения о геноциде, угрожающем населению Нагорного Карабаха, происходит гуманитарная катастрофа, которую можно было предотвратить.
Конгрессмены предложили реализовать 907-ю поправку к Закону о поддержке свободы, которая запрещает правительству США оказывать военную помощь Азербайджану. Также звучит призыв подвергнуть азербайджанских чиновников персональным санкциям, применив «закон Магнитского».
Кроме того, авторы письма предложили оказать гуманитарную помощь вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха и призывают международное сообщество подключиться к этому делу.
Конгрессмены также потребовали необходимые меры по обеспечению безопасной эвакуации населения Нагорного Карабаха в Армению, включая размещение международных наблюдателей в Лачинском коридоре. По мнению авторов письма, также необходимо иметь прямые контакты с Азербайджаном, чтобы обеспечить амнистию властям Нагорного Карабаха.