Արմեն Գրիգորյանը և Չարլզ Ֆրիզը քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 26-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունում ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության և ճգնաժամային արձագանքման հարցերով գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Չարլզ Ֆրիզի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԽ գրասենյակից։
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը՝ անդրադառնալով փախստականների հիմնախնդրին: Մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակի մասին:
Զրուցակիցները կարևորել են ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ներկայությունը և գործունեությունը Հայաստանում, որպես նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման ընթացքում կարևոր ձեռքբերում:
Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության հնարավոր եզրերը՝ Անվտանգության և պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականություն շրջանակներում:

Армен Григорян и Чарльз Фриз обсудили гуманитарную ситуацию в НК
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 26 сентября встретился с заместителем генерального секретаря по вопросам общей политики безопасности и обороны и кризисного реагирования Европейской службы внешних действий Чарльзом Фризом.
Стороны обсудили гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, коснувшись вопроса беженцев. Они обменялись мнениями о ситуации в сфере региональной и внерегиональной безопасности.
В качестве важного достижения в развитии отношений Армении-ЕС собеседники отметили присутствие и деятельность гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении.
Стороны также обсудили возможные направления сотрудничества в рамках общей политики безопасности и обороны.