Միացյալ Նահանգները հայ ժողովրդի կողքին են. ԱՄՆ սենատորը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսին: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է սեպտեմբերի 21-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի, Գերի Փիթերսի եւ մի շարք այլ սենատորների` Սենատի քննարկմանը ներկայացված երկկուսակցական «Հաջակցություն հայերին ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ» օրենսդրական ակտի նախագիծը՝ հույս հայտնելով, որ այն կընդունվի: Անդրադառնալով սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի աջակցող ելույթի համար՝ շեշտելով, որ ստեղծված իրավիճակում անչափ կարեւոր է միջազգային գործընկերների արդյունավետ եւ հստակ քայլերի հրատապությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած հերթական լայնածավալ հարձակման մանրամասներն ու հետեւանքները: Սենատորը տեղեկատվություն է տրամադրել Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզեր իրականացրած այցից: Նա դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակը՝ աջակցություն հայտնելով հայ ժողովրդին: Գերի Փիթերսը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը:

Соединенные Штаты рядом с армянским народом: сенатор США – председателю НС РА
Поддержи А1+!25 сентября председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял сенатора США Гэри Питерса.
Глава парламента приветствовал проект двухпартийного законодательного акта «Содействие армянам против азербайджанской агрессии» представленный 21 сентября Гэри Питерсом и рядом других сенаторов председателю комиссии по внешним отношениям Сената США Роберту Менендесу, выразив надежду, что он будет принят.
Касаясь состоявшегося 21 сентября в Нью-Йорке срочного заседания Совета Безопасности ООН, спикер НС РА поблагодарил США за поддержку, подчеркнув, что в сложившейся ситуации остро стоит необходимость эффективных и четких шагов со стороны международных партнеров. В том числе и введение санкций против Азербайджана.
На встрече обсуждались детали и последствия очередного крупномасштабного нападения, развязанного Азербайджаном 19 сентября. Сенатор представил информацию по результатам своего посещения областей Вайоц Дзор и Сюник. Он осудил Азербайджан за гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, выразив поддержку армянскому народу.