Մոսկվան ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում կայուն հրադադար կլինի․ Պեսկով
Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում կայուն հրադադար կլինի, և տարհանված խաղաղ բնակիչները վերադառնալու հնարավորություն կունենան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք հիմք ենք ընդունում այն, որ այժմ կսկսվի կայուն հրադադարի շրջան, պայմաններ կստեղծվեն տեղահանվածների՝ իրենց բնակության վայրեր վերադարձի համար», - Պեսկովի խոսքերն է վկայակոչում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Կրեմլի խոսնակը հավելել է, որ ռուսաստանցի խաղաղապահները բոլոր ջանքերը գործադրել են, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները դուրս գան վտանգավոր շրջաններից։
Պեսկովը նաև նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ժամկետների մասին դեռ վաղ է խոսել, սակայն դրա ստորագրման համար նախադրյալներ կան։ Պեսկովի խոսքով՝ «տեխնիկական բազմաթիվ պահեր կան նախքան այդ պայմանագրի շուրջ աշխատանքի ավարտը», սակայն «բարի կամքի առկայության դեպքում» կարելի է հասնել վերջնագծին։

Москва рассчитывает на устойчивое прекращение огня в Нагорном Карабахе: Песков
Поддержи А1+!Москва рассчитывает на устойчивое прекращение огня в Нагорном Карабахе и на то, что будут создаваться условия для возвращения перемещенных лиц в места проживания. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Мы исходим из того, что сейчас уже начнется период устойчивого прекращения огня, будут создаваться условия для возвращения перемещенных лиц в места проживания", - сказал Песков.
Он добавил, что российские миротворцы приложили усилия, чтобы помочь жителям Нагорного Карабаха покинуть опасные районы, Москва рассчитывает на стойкое прекращение огня в регионе.
Песков также назвал преждевременным говорить о сроках заключения мирного договора между Азербайджаном и Арменией, но видит предпосылки для подписания такого соглашения. "Нет, сейчас вряд ли кто-то возьмется обозначать сроки [выхода на мирный договор]", - сказал представитель Кремля журналистам.
По словам Пескова, "безусловно, осталось много технических моментов до того, как будет финализирована работа над этим договором". "Но все предпосылки для этого имеются, и при наличии доброй воли можно будет выйти на финишную прямую", - указал пресс-секретарь российского лидера.