Վլադիմիր Պուտինը՝ ԼՂ-ում տիրող իրավիճակի մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել է, որ սերտ շփման մեջ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերի հետ, գրում է ТАСС-ը։
Այս մասին Պուտինը խոսել է Չինաստանի ԱԳ նախարար Վան Իի հետ հանդիպման ընթացքում։
«Մենք սերտ կապի մեջ ենք հակամարտության բոլոր կողմերի՝ թե՛ Երևանի, թե՛ Ստեփանակերտի և թե՛ Բաքվի իշխանությունների հետ։ Հուսով եմ, որ կկարողանանք հասնել դեէսկալացիայի և խնդրի լուծումը տեղափոխել խաղաղ հուն»,- ասել է Պուտինը։
Նա տեղեկացրել է, որ ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման գոտում ավելի քան 2000 քաղաքացիական անձ կա, որոնցից կեսից ավելին երեխաներ են։
ՌԴ նախագահը հայտարարել է նաև, որ Արցախում գտնվող ռուսական խաղաղապահներն ակտիվորեն աշխատում են կողմերի հետ։ «Մեր խաղաղապահներն ակտիվորեն աշխատում են հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերի հետ։ Անում են ամեն բան՝ պաշտպանելու խաղաղ բնակչությանը»,- ընդգծել է նա։

Владимир Путин о ситуации в НК
Поддержи А1+!Президент Российской Федерации Владимир Путин заявил, что находится в тесном контакте со всеми сторонами, вовлеченными в нагорно-карабахский конфликт. Как сообщает «РИА Новости», об этом Путин заявил на встрече с министром иностранных дел Китая Ван И.
«Мы находимся в тесном контакте со всеми сторонами конфликта: властями Еревана, Степанакерта и Баку. Надеюсь, что нам удастся добиться деэскалации и перевести решение проблемы в мирное русло», - сказал Путин.
Он сообщил, что в зоне дислокации российских миротворческих сил в НК находятся более 2000 мирных жителей, более половины из них - дети.
Президент России также сообщил, что российские миротворцы в Арцахе активно работают со сторонами. «Наши миротворцы активно работают со всеми сторонами, участвующими в конфликте. Они делают все, чтобы защитить мирное население», - подчеркнул он.