«Մենք ուզում ենք, որ Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացվի։ Մենք դա հստակ ասել ենք». ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը, երեկ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղին և ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուի Բոնոյի այցին Երևան, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 14-ին։
«Նա (խմբ․՝ Լուի Բոնոն) շարունակում է շփումները կարճաժամկետ առաջնահերթության, այն է՝ Լաչինի միջանցքի վերաբացման, և, իհարկե, երկարաժամկետ առաջնահերթության, այն է՝ ընդհանուր խնդրի վերաբերյալ խաղաղ լուծման հասնելու շուրջ, ինչը ես անվանում եմ երկարաժամկետ, բայց մենք իսկապես ցանկանում ենք, որ դա տեղի ունենա հնարավորինս շուտ», - ասել է Միլլերը։
Պատասխանելով մեկ այլ լրագրողի հարցին, նա նաև հայտնել է ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի իրավիճակի շուրջ:
«Մենք ուզում ենք, որ Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացվի։ Մենք դա հստակ ասել ենք։ Պետքարտուղար Բլինքենը շփումներ է ունեցել և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ հստակեցնելու, որ մենք ցանկանում ենք, որ Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացվի՝ Լեռնային Ղարաբաղում իսկապես սարսափելի հումանիտար իրավիճակը հանգուցալուծելու համար», - ասել է Մեթյու Միլլերը։

«Мы хотим, чтобы Лачинский коридор был открыт немедленно. Мы ясно это сказали»: Представитель Госдепартамента США
Поддержи А1+!Как открытие Лачинского коридора, так и установление окончательного мира между Арменией и Азербайджаном являются для США приоритетами. Об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Об этих приоритетных для Вашингтона вопросах он говорил, имея в виду визит госсекретаря США, старшего советника по переговорам на Кавказе Луиса Боно в Ереван, который состоялся 14 сентября.
«Он (Луис Боно: ред.) продолжает обсуждать краткосрочный приоритет, который заключается в повторном открытии Лачинского коридора, и, конечно же, долгосрочный приоритет, который заключается в достижении мирного решения общей проблемы, которую я называю долгосрочной перспективой. Но мы действительно хотим, чтобы это произошло как можно скорее», - сказал Мэтью Миллер.
Касаясь положения населения Нагорного Карабаха, представитель Госдепартамента США подтвердил важность немедленного открытия Лачинского коридора.
«Мы хотим, чтобы Лачинский коридор был открыт немедленно. Мы ясно это сказали. Госсекретарь Блинкен находился в контакте с лидерами как Армении, так и Азербайджана, чтобы дать понять, что мы хотим, чтобы Лачинский коридор был немедленно открыт для разрешения действительно тяжелой гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе», - сказал Миллер.