fotoram_io_2023_09_08t103728_227.thumb
Արարատ Միրզոյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, իրավիճակը ԼՂ-ում
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հետ։
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումների համաձայն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման անհրաժեշտությունը։ Ընդգծվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԼՂ անխափան մուտքի և մարդասիրական գործունեության ապահովման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից այս ընթացքում իրականացվող ապակառուցողական վարքագծին, իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորություններին և միջազգային հանրության հստակ կոչերին անարգանքին, ԼՂ-ում էթնիկ զտումներ իրականացնելու համակարգային քաղաքականությանը։ Ընդգծվել է Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների շուրջ քննարկումների համար միջազգային գործուն մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян и заместитель госсекретаря США обсудили вопросы региональной безопасности, ситуацию в НК
Поддержи А1+!7 сентября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с исполняющей обязанности заместителя государственного секретаря США по делам Европы и Евразии Йюри Ким.
Министр Арарат Мирзоян подтвердил необходимость устранения незаконной блокировки Лачинского коридора Азербайджаном согласно заявлению от 9 ноября 2020 г. и двум решениям Международного суда. Была подчеркнута важность обеспечения беспрепятственного доступа Международного комитета Красного Креста в Нагорный Карабах как и гуманитарной деятельности.
Министр Мирзоян подробно остановился на деструктивном поведении Азербайджана в этот период, неуважении к взятым на себя обязательствам и четким призывам международного сообщества, а также на политике этнической чистки в Нагорном Карабахе. Была подчеркнута необходимость внедрения действенного международного механизма при обсуждениях между Степанакертом и Баку прав и гарантий безопасности жителей НК.