Փարիզի քաղաքապետը կժամանի Հայաստան՝ ուղեկցելու ԼՂ-ի համար նախատեսված հումանիտար օգնության շարասյունը
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզի և մի շարք խոշոր շրջանների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի համար ուղարկված մարդասիրական բեռով բեռնատարների շարասյունն օգոստոսի 30-ին կլինի Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, որտեղ այս պահին Լեռնային Ղարաբաղ մուտքին է սպասում նաև Հայաստանի ուղարկած մարդասիրական օգնության շարասյունը։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը հայտնում է, որ օգոստոսի 30-ին Հայաստան է ժամանելու Փարիզի քաղաքապետ Ան Իդալգոն, որը կուղեկցի Երևանից դեպի Լաչինի միջանցք ուղևորվող շարասյունը։ Հումանիտար օգնությունը հատկացրել են Փարիզ քաղաքը, Իլ դը Ֆրանս, Օվերն-Ռոն-Ալպ, Օ դը Ֆրանս, Օքսիտանիա, Լուարի երկիր ռեգիոնները։
Հայաստանի կառավարությունը 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ, սակայն բեռնատարների շարասյունն այս պահին կանգնած է Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ՝ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր բնակավայրում, քանի որ Ադրբեջանն արգելում է դրանց մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Ֆրանսիայի հումանիտար օգնությամբ առաջին բեռնատարը Հայաստանի ուղարկած օգնությամբ բեռնատարների շարասյանն էր միացել օգոստոսի 9-ին։

Мэр Парижа прибудет в Армению для сопровождения колонны гуманитарной помощи для НК
Поддержи А1+!30 августа колонна грузовиков с гуманитарным грузом, отправленная столицей Франции Парижем и рядом крупных регионов для Нагорного Карабаха, будет стоять у въезда в Лачинский коридор, где также ожидает прибытия в Нагорный Карабах колонна гуманитарной помощи, отправленная в Карабах Арменией.
Координационный совет армянских организаций Франции сообщает, что 30 августа в Армению прибудет мэр Парижа Анн Идальго, которая будет сопровождать колонну, идущую из Еревана в Лачинский коридор. Гуманитарную помощь предоставили города Париж, Иль-де-Франс, Овернь-Рона-Альпы, Овернь, Окситания, регион Луары.
Правительство Армении отправило в Нагорный Карабах 361 тонну гуманитарной помощи, однако в настоящее время у въезда в Лачинский коридор в селе Корнидзор Сюникской области стоит колонна грузовиков, поскольку Азербайджан блокирует их въезд в Нагорный Карабах. 9 августа к колонне грузовиков с гуманитарной помощью, отправленной Арменией, присоединился первый грузовик с гуманитарной помощью из Франции.