Իրանի նորանշանակ դեսպանն այցելել է ՀՀ քննչական կոմիտե
Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին օգոստոսի 16-ին ճանաչողական այց է կատարել ՀՀ քննչական կոմիտե։ Նրան ընդունել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեն, Արգիշտի Քյարամյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և մաղթել հաջողություններ՝ ի շահ դարավոր բարեկամություն ունեցող երկու երկրների ընդհանուր նպատակների և սերտ համագործակցության։
Արգիշտի Քյարամյանն ընդգծել է, որ երկու պետությունների իրավապահ համակարգերի միջև ձևավորվել է ջերմ հարաբերությունների բարձր մակարդակ, որին հասնելու գործընթացին մեծապես նպաստել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատունը։
«Անդրազգային բնույթի հանցագործությունների, մասնավորապես՝ թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարում գործադրվող համատեղ ջանքերը, այս ոլորտում երկկողմ գործակցության ճկուն կառուցակարգերը, որոնք նպաստել են քրեաիրավական ոլորտում առաջացող հրատապ խնդիրների շուրջ տեղեկատվության արագ փոխանակմանը և միմյանց օրենսդրության նկատմամբ լիարժեք հարգանքի հիմքի վրա դրանց արդյունավետ լուծմանը, փաստում են վերջին տարիներին օրեցօր խորացող երկկողմ համագործակցության մասին»,-իր խոսքում նշել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը` հավելելով, որ հայ-իրանական բարձրարժեք հարաբերությունների լավագույն դրսևորում է հանդիսանում նաև ՀՀ Սյունիքի մարզում Իրանի գլխավոր հյուպատոսության առկայությունը:
Դեսպան Սոբհանին վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի և ԻԻՀ դեսպանատան միջև հաստատված վստահելի, ջերմ հարաբերությունների հենքի վրա հնարավոր է լինելու ընդլայնել փոխգործակցության շրջանակը: Դեսպանն ընդգծել է տրանսազգային բնույթի հանցագործությունների՝ մասնավորապես թմրամիջոցների մաքսանենգության, մարդկանց ապօրինի սահմանահատումների կանխարգելման, նման դեպքերի բացահայտման կարևորությունը, միաժամանակ երկուստեք միմյանց քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության գործուն մեխանիզմները հարևան երկրների քաղաքացիների փոխայցելությունների, տնտեսական հարաբերությունների և հատկապես զբոսաշրջային այցելությունների առկա ինտենսիվությունը պահպանելու և զարգացնելու առումով։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության միջև հետագա գործակցության ուղղություններն ընդլայնելու վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև քրեական վարույթներով անցնող քաղաքացիների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման, քննչական հարցումների կատարման օպերատիվության ապահովման, հաղորդակցության գործող կառուցակարգերի արդյունավետության առավել բարձրացման խնդիրներին:

Новоназначенный посол Ирана посетил Следственный комитет РА
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани 16 августа посетил с ознакомительным визитом Следственный комитет РА. Его принял председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян.
Аргишти Кярамян поздравил новоназначенного посла и пожелал успехов в достижении общих целей и тесного сотрудничества двух стран с вековой дружбой.
Аргишти Кярамян подчеркнул, что между правоохранительными системами двух государств сложился высокий уровень теплых отношений, процессу которых немало способствовало посольство Ирана в Армении.
«Совместные усилия в борьбе с транснациональной преступностью, в частности, с контрабандой наркотиков, гибкие структуры двустороннего сотрудничества в этой сфере, которые способствовали оперативному обмену информацией по актуальным проблемам, возникающим в сфере уголовного права, и их эффективному разрешению на основе полного уважения законодательства друг друга, свидетельствуют об углублении двустороннего сотрудничества в последние годы», - отметил в своем выступлении председатель Следственного комитета РА, добавив, что присутствие Генерального консульства Ирана в Сюникской области РА также является лучшим проявлением высокой ценности армяно-иранских отношений.
Посол Собхани выразил уверенность, что на основе надежных и теплых отношений, установившихся между Следственным комитетом РА и Посольством Республики Иран, удастся расширить сферу сотрудничества. Посол подчеркнул важность предотвращения преступлений транснационального характера, в частности контрабанды наркотиков, незаконного пересечения границы людьми, выявления таких случаев, а также сохранения и развития существующей интенсивности взаимных визитов между гражданами соседних стран, экономических отношений и особенно туристические визиты.
Собеседники также обменялись мнениями о расширении направлений дальнейшего сотрудничества между Следственным комитетом РА и Посольством Исламской Республики Иран в РА.
В ходе встречи также обсуждались проблемы обмена информацией о гражданах, находящихся в уголовном производстве, обеспечения оперативности исполнения следственных поручений, повышения эффективности действующих систем связи.