361934874_661856459307666_6071910386916710391_n
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկատվության և ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից իրականացված ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ Ստեփանակերտի բնակիչ, 1983 թվականին ծնված Կ.Հովհաննիսյանը մահացել է քրոնիկ թերսնուցման, սպիտակուցաէներգետիկ անբավարարության հետևանքով։
Ըստ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության և անձի մահվան մասին վկայականի Կ.Հովհաննիսյանի մահվան պատճառ է հանդիսացել՝ «արտահայտված ալիմենտար դիստրոֆիա (սննդանյութերի երկարատև և ոչ լիարժեք ընդունման հետևանքով ընդհանուր հյուծվածություն, այտուցներ, նյութափոխանակության բոլոր ձևերի խանգարում, օրգանների կազմափոխությամբ և ֆունկցիոնալ խանգարումներով), կախեքսիա, սպիտակուցաէներգետիկ անբավարարություն, կվաշիորկոր (սնուցման խանգարման հատուկ՝ ծանր տարատեսակ, որը զարգանում է օրգանիզմում սննդի մեջ սպիտակուցների ոչ բավարար պարունակության պարագայում, հիվանդության զարգացմանը նպաստում են կենցաղային ծանր պայմանները, ցածր կենսամակարդակը), երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ՝ աջից կռուպոզ տարրի գերակշռումով, թոքերի այտուց, խառը մետոբոլիկ, հիպոքսիկ էնցեֆալոպաթիա, ներքին օրգանների՝ երիկամների դիստրոֆիա, անեմիա, սեպտիկ վիճակ, աջակողմյան հիդրոթորաքս, քրոնիկական թերսնվածություն»:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ութ ամիս շարունակվող շրջափակման աղետալի հետևանքները հանրային առողջության վրա առավել քան նկատելի և շոշափելի են, որոնք առաջնահերթ արտահայտվում են հասարակության խոցելի խմբերի՝ երեխաների, հղիների, քրոնիկ հիվանդություն ունեցող անձանց, հաշմանդամների և տարեցների առողջական իրավիճակի վրա։
Շրջափակման և հատկապես երկամսյա լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած պարենային աղետալի իրավիճակը և դրա հետևանքով անձանց թերսնուցումը և սովի սպառնալիքը, անհրաժեշտ դեղորայքի բացակայությունը և առողջապահական համակարգի լիարժեք գործելու անհնարինությունը ուղիղ և անառարկելի սպառնալիքներ են ստեղծում Արցախի 120 հազար բնակչության համար։

361934874_661856459307666_6071910386916710391_n
Защитник прав человека (ЗПЧ) Республики Арцах Гегам Степанян сообщил о  случае голодной смерти в Арцахе.
Об этом на своей странице в Facebook написал правозащитник Арцаха Гегам Степанян.
Он подчеркнул, что на основании информации, полученной офисом Защитника прав человека, и исследований, проведенных сотрудниками правозащитного центра, установлено, что жительница Степанакерта К. Ованнисян, 1983 года рождения, скончался в результате хронического недоедания, белково-энергетической недостаточности.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы и свидетельству о смерти К. Ованнисяна, причиной смерти являются: «выраженная алиментарная дистрофия (общее истощение из-за длительного и неполного приема питательных веществ, отек, нарушение всех форм обмена веществ, с структурными и функциональными нарушениями органов), кахексия, белково-энергетическая недостаточность, квашиоркор (специфическая тяжелая разновидность расстройства питания, развивающаяся при недостаточном содержании белков в пище, развитию болезни способствуют тяжелые бытовые условия, низкий уровень жизни), двусторонняя полисегментарная пневмония с преобладанием крупозного элемента справа, отек легких, смешанная метоболия, гипоксическая энцефалопатия, дистрофия внутренних органов-почек, анемия, септическое состояние, правосторонний гидроторакс, хроническое недоедание».
«Катастрофические последствия продолжающейся восьмимесячной блокады Арцаха со стороны Азербайджана более чем заметны и ощутимы в сфере здравоохранения, которые в первую очередь сказываются на состоянии здоровья наиболее уязвимых групп общества – детей, беременных женщин, лиц с хроническими заболеваниями, инвалидов и пожилых людей.
Катастрофическая продовольственная ситуация, вызванная блокадой и особенно двухмесячной полной осадой, и вследствие этого недоедание лиц и угроза голода, отсутствие необходимых лекарств и невозможность полноценного функционирования системы здравоохранения создают прямые и неоспоримые угрозы для 120 тысяч населения Арцаха»,- отметил Степанян.