Այսօր հնարավորություն կա կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական էթնիկ զտումները. Էդմոն Մարուքյան
Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը կարծում է՝ այսօր հնարավորություն կա կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական էթնիկ զտումները, պաշտպանելու 120 հազար հայի իրավունքը՝ արժանապատիվ ապրելու հայրենիքում։
Այս մասին նա գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր պաշտոնական միկրոբլոգում:
Մարուքյանը շեշտել է. «ԵԱՀԿ-ն և այլ միջազգային դերակատարներ 30 տարի շարունակ հսկայական ջանքեր են գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար, մինչդեռ 22.07.23-ին, ի լրումն իր նմանատիպ մեկնաբանությունների, Ադրբեջանի նախագահը բառացիորեն խոստովանեց՝ իր «ցմահ առաքելությունը պատերազմում հաղթելն էր»:
Մարուքյանն ընդգծել է՝ մենք բախվում ենք 2020-ի պատերազմի սարսափելի հետևանքներին, որ սանձազերծել էր Ադրբեջանը համաշխարհային կարգի և իրավունքի ցանկացած նորմի և սկզբունքի դեմ, բայց այսօր հնարավորություն կա կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական էթնիկ զտումները, պաշտպանելու 120 հազար հայի իրավունքը՝ արժանապատիվ ապրելու հայրենիքում։

Сегодня есть возможность предотвратить полную этническую чистку Нагорного Карабаха: Эдмон Марукян
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян считает, что сегодня есть возможность предотвратить полную этническую чистку Нагорного Карабаха, защитить право 120 тысяч армян достойно жить на своей Родине.
об этом он написал в своем официальном микроблоге в Twitter.
«За 30 лет ОБСЕ и другие международные акторы приложили огромные усилия для мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а 22.07.23, в дополнение к своим предыдущим аналогичным комментариям, президент Азербайджана буквально признал, что «миссией его жизни было выиграть войну», - подчеркнул Марукян.
Он отметил, что мы сталкиваемся с ужасными последствиями войны 2020 года, развязанной Азербайджаном вопреки всем нормам и принципам миропорядка и правопорядка, но сегодня есть возможность предотвратить полную этническую чистку Нагорного Карабаха, защитить право 120 тысяч армян достойно жить на своей родине.